Bingöl İlinde Bulunan Akarsular

'Bingöl Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bingöl İlinde Bulunan Akarsular konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bingöl İlinde Bulunan Akarsular-Bingöl'de Bulunan Akarsular..

  İl sınırları içindeki uzunluğu bakımından en önemli akarsu peri suyudur. Toplam 258 Km. uzunluğa sahip peri suyu'nun il sınırları içersindeki uzunluğu ise 112 Km.dir. Güneydoğu yönünde akan Peri Suyu Kiğı sınırları içinde Çorik Dağından Fas deresini, daha güneyden Çobi Suyu ile Kalman Deresini alarak il sınırlarından çıkar. Tunceli il sınırları içinden geçerek Munzur suyu ile birleşir. Elazığda Yeşildere civarında Fırat nehri'ne karışır.


  Murat nehri de ilin önemli akarsularından biridir. Van gölü'nün kuzeyindeki Aladağ'dan doğar.Muş ilçe merkezinde Kurt istasyonu yakınlarında Karasu ile birleşerek Bingöl - Muş - Diyarbakır il sınırlarının kavşak noktasının kuzeyinden Bingöl il sınırlarına girer. Bingöl il sınırları içinde çok sayıda dere ile birleşerek Genç ilçesine bağlı Doğanlı Köyünün kuzeyinden geçerek Elazığ İl sınırlarına girer. Bingöl ili içindeki toplam uzunluğu 96 km'dir..

  Murat nehri'nin bir kolu olan Göynük Suyu'nun başlangıç ve bitiş noktaları il sınırları içerisinde kalmaktadır. Bingöl dağlarının batı yamaçlarındaki Kargapazarı köyünden doğar, Çoriş dağlarından bazı dereleri alarak Ekinyolu Köyü yakınındaki Mendo Suyu ile birleşip, Genç ilçesi yakınlarında Murat Nehrine karışır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bingöl İlinde Bulunan Forum Tarih
Bingöl İlinde Bulunan Kültürel Eserler Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl İlinde Bulunan Dağlar Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl İlinde Bulunan Vadiler Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl İlinde Bulunan Yaylalar Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl İlinde Bulunan Kaplıcalar Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş