Bingöl'ün Jeolojik Yapısı

'Bingöl Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bingöl'ün Jeolojik Yapısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bingöl'ün Jeolojik Yapısı-Bingöl Jeolojik Yapısı..

  Bingöl ili'nin en eski jeolojik oluşukları, güneyde yer alan paleozoik (I. Zaman) yaşlı başkalaşım kütleleridir. Çoğunlukla mikaşist ve gnayslardan oluşan bu kütleler kırılarak daha güneyde görülen Tersiyer (III. Zaman) oluşuklarını örtmüştür. Özellikle Genç ilçesi yakınında başkalaşım kütleleri yer yer aswit karakterli mağmatik kütlelerle kesilmiştir. Çoğunlukla düzensiz bir yayılım gösteren bu mağmatik kütleler ilin güneyinde görülür.

  Bingöl ilinin büyük bir bölümü ise bazaltlar (mağmatik kütle) ile kaplıdır. İlin kuzeydoğusuna doğru, Karlıova yöresinde bazaltların yerini, yine bir mağmatik kütle olan andezitler almaktadır. Yer yer Neojen (III. Zamanın son sistemi) yaşlı sedimanter kütleler bu volkanik kütlelerin üzerini örtmüştür. Bu durum özellikle Solhan ve Göynük çevresinde görülmektedir.

  Kuaterner (IV. Zaman) yaşlı alüvyonlar Murat ırmağı vadisi boyunca görülür. Bu tortullar Bingöl ve Genç havzaları tabanında yaygındır. Havzaların yakın çevresinde, daha derinde bulunan eski alüvyonların üzerinde, bir örtü biçiminde yeni alüvyonlar görülmektedir. İl ve çevresinde Alpin tektoniğinin (yer içi güçler nedeniyle ortaya çıkan olaylar) özellikleri görülmektedir.

  Bingöl,birinci derece deprem kuşağında yer almaktadır. Bugüne kadar yörede ,tüm ili kapsayan ve Türkiye'nin başlıca fay kuşaklarından biri olan Doğu Anadolu Fayı'nın neden olduğu şiddetli depremler olmuştur.Bunun en önemlisi 22 Mayıs 1971 de meydana gelen ve 906 kişinin ölümüne yol açan Bingöl Depremi'dir. Ayrıca Karlıova ilçesinden Kuzey Anadolu Fay Hattı da geçmektedir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bingöl'ün Jeolojik Yapısı Forum Tarih
Bingöl'ün Coğrafi Yapısı Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl'ün Yöresel El Sanatları Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl'ün Camii ve Kaleleri Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl'ün Halk Oyunları Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Bingöl'ün Atasözleri ve Deyimleri Bingöl Tanıtımı 18 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş