Binbir Delik Otu Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Binbir Delik Otu Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Binbir Delik Otu - Binbir Delik Otu Nedir - Hypericum Yetiştiriciliği

  HYPERİCUM (Bin Bir Delik Otu) YETİŞTİRİCİLİĞİ
  1. Genel Özellikleri

  * Bilimsel Sınıflandırma
  * Âlem: Plantae
  * Şube: Magnoliophyta
  * Sınıf: Magnoliopsida
  * Takım: Malpighiales"
  * Familya: Hypericaceae
  * Botanik Adı: Hypericum
  Türkçe Adı: Bin bir delik otu


  Yarı her dem yeşil yer örtücülerdir. Tırmanıcı gövdeye sahiptirler ve orta-kaba tekstürlüdür. Hızlı büyüme gösterirler. 30–50 cm yükseklik gösterebilir. Dikim esnasında 30 cm aralıkla dikilmesi gerekir.
  [​IMG]

  Yapraklar grimsi yeşil, yeşilimsi mavi, kışın morumsu yeşil renklidir. Çiçekleri altın sarısı renklidir. Erken yaz da çiçeklenir. Gövde kırmızımsı renklidir.

  2. Üretimi
  Tohum veya ayırma ile üretilir. Tohumlar ilkbaharda seralarda çimlendirilir veya doğrudan yerlerine ekilir. Ayırma ile üretim ise ilkbaharda keskin bıçak ile kesilen köklü parçalar ile olur.

  3. Ekolojik İstekleri
  Geniş toprak alanlarında yetişebilir. Orta-düşük nemli topraklar idealdir. Kurağa dayanıklıdır, fazla gölgeye ise toleranslı değildir.

  4. Peyzajda Kullanımı
  Çiçek tarhlarında gruplar halinde veya tek tek kullanılır. Kaya bahçelerinde ve geniş alanlarda yer örtücü olarak değerlendirilir.

  5. Önemli Türleri
  Hypericum perforatum; Vatanı Türkiye ve Avrupa’ dır. Çok yıllık 10–100 cm boyunda, zengin dallı otsu bir bitkidir. Yaprakları 5–35 mm dar dikdörtgensi, mızrak, eliptik oval veya bazen ters mızrak şeklinde, kısa saplı-sapsız ve büyük şeffaf beneklidir. Çiçekler çok dallı kurullar halinde, çanak ve taç yapraklar 5adet serbest haldedir. Taç yapraklar sarı renklidir. İlkbahar yaz aylarında çiçek açar.
  Tohum veya ayırma ile üretilir. Güneşli yarı gölge yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle birlikte, kumlu geçirgen organik maddece zengin, kurunemli toprakları tercih eder. Az su verilmelidir. Soğuklara karşı oldukça dayanıklıdır. Hypericum adenotrichum: Gövdeleri dik veya sürünücü ya da nadiren yere yatık bitkilerdir. Yapraklar dikdörtgensi veya ters mızrak şeklinde koyu salgılı, saçaksı tüylüdür. Çanak yapraklar hemen hemen eşit, dar dikdörtgensi koyu salgılı ve saçaksı tüylüdür. Taç yaprakları birkaç tane salgılı sili ve uca yakın birkaç yüzeysel siyah noktalıdır. Meyve kapsül durumundadır.


  Fotoğraf 3: Hypericum adenotrichum bitkisinin genel görünüşü
  Tür 800–2300 m arasındaki rakımlarda kurak alan ve taşlık alanlarda gelişir. Haziran ve Temmuz aylarında çiçekli olarak görülürler.

   Hypericum confertum: Gövdeleri 10–35 cm uzunluğunda, dik veya yükselici şekilde, tüysüz veya kısa sık tüylerle kaplıdır. Yapraklar mızraksı veya dikdörtgen şerit şeklinde grimsi tüylerle kaplı ve tüysüzdür. Çiçek durumu başak şeklinde, çanak yapraklar mızraksı, dar dikdörtgensi saçak tüylü veya sillidir.Taç yapraklar sarı renkli, meyve ise kapsül durumundadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Binbir Delik Yetiştiriciliği Forum Tarih
Tuzcul Binbirdelik Otu Bitkisi Doğa ve Bitkiler 7 Temmuz 2010
Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) Nedir, Nasıl Kullanılır? Doğa ve Bitkiler 3 Aralık 2008
"Binbir Çiçekli Bahçe"sinde bir yazar Kitap, Resim ve Dergi 2 Ekim 2009
Hayat Gerçeğe Perde/ Binbir İnsan Masalları-5 Kitap, Resim ve Dergi 4 Ağustos 2009
Binbir Gece 90. Bölüm Özeti / Final Diğer Yerli Diziler 12 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş