"Binbir Çiçekli Bahçe"sinde bir yazar

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  "Binbir Çiçekli Bahçe"sinde bir yazar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Binbir Çiçekli Bahçe"sinde bir yazar

  Türk edebiyatının önemli isimlerinden Yaşar Kemal'in yeni kitabı raflarda yerini aldı.

  [​IMG]

  Yaşar Kemal eserinde 1961 yılından beri biriktirdiği, çeşitli yazılarından oluşan eser doğanın ve kültürün yozlaşmasındaki tehlikelerin altını çiziyor.

  Üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümü, Yaşar Kemal’in 2007’de Ankara’da gerçekleştirilen “Türkiye Barışını Arıyor” konferansında yaptığı konuşmayla açılıyor. “Kimlikler” başlıklı ikinci bölüm, Orhan Kemal’den Mehmed Uzun’a, yazarın yakın dostu olmuş pek çok ismi ağırlıyor. Dokuz yaşındaki Helin Zeynep Miser’in Yaşar Kemal’le yaptığı söyleşiyi de içeren “Konuşmalar” ise Binbir Çiçekli Bahçe’nin üçüncü bölümünü oluşturuyor.

  Kemal, kitabına ismini veren "Binbir Çiçekli Bahçe" konuşmasını Mayıs 2007'de Norveç'te düzenlenen "Bjørnstjerne Bjørnson Anma Konferansları" sırasında yapmış. Yaşar Kemal kitabında, "Dünyanın şimdi başı belada. Dünyamız şimdi tek kültürlü bir dünyaya doğru başını almış gidiyor. Bu insanlığı insanlıktan çıkaran bir durumdur. Tek kültürlü bir dünyada insanlığın halini göz önüne getirelim: Tek çiçeğe kalmış, tek renge, tek kokuya kalmış bir insanlık ve tek dile kalmış bir dünya." diyor.

  Kitabın son bölümü, Yaşar Kemal'in önemli konuşmalarından beşini bir araya getiriyor. Yerli ve yabancı basında yayımlanan bu önemli metinlerden en dikkat çekici olanı, yazarın, 3. sınıf öğrencisi Helin Zeynep Miser'le "23 Nisan" sebebiyle yaptığı söyleşi. Yaşar Kemal bu söyleşide, küçük muhabire çocuk ve şiir kitaplarından bahsediyor ve "arkadaşlarım" dediği çocukların çoğu zaman "adam sayılmadığı"ndan şikâyet ediyor. Yaşar Kemal; "Benim için çocuk, çocuk değildir, bizim gibi insandır. Ben, Çocuklar İnsandır diye de bir kitap yazdım. Çocukları, çocuk diye bunlar küçümsüyorlar, nefret ediyorum bundan. Çocuklar da küçük görünerek normal insan olamıyorlar. Doğal insan yetişmiyor çocuklar. Böyle bir dünyada savaş da durmuyor." diyor.

  Kemal'in yeni kitabı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkıyor.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Binbir Çiçekli Bahçesinde Forum Tarih
Binbir Delik Otu Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 27 Temmuz 2010
Tuzcul Binbirdelik Otu Bitkisi Doğa ve Bitkiler 7 Temmuz 2010
Hayat Gerçeğe Perde/ Binbir İnsan Masalları-5 Kitap, Resim ve Dergi 4 Ağustos 2009
Binbir Gece 90. Bölüm Özeti / Final Diğer Yerli Diziler 12 Haziran 2009
Binbir Gece 89. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 12 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş