Binbaşıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Binbaşıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zile Binbaşıoğlu Köyü - Binbaşıoğlu Köyü Hakkında - Binbaşıoğlu Köyü Tanıtımı - Binbaşıoğlu Köyü Resimleri
  Tarihi

  Binbaşıoğlu köyü adını köyde yaşamış olan binbaşıdan aldığı söylenmektedir.Köyün yerleşim yerinin olduğu yerde askeri kışlanın bunduğu Kışla (eski adı)ismininde ordan geldigi köy büyükleri tarafından rivayet edilmektedir.Köyü bilenler ve çevre köyler kışla olarak adlandırmaktadırlar.Yörük köyü olarakda bilinmektedir.Köyün karşısı arazinin bulundugu yerde eski yerlesim yeri olan Gırgıriye şehrinin bulundugu söylenmektedir.Köyün komşuları; doguda Ğüzelbeyli(silis) batıda Karakuzu(Ennebadi)güneyde Yozgat iline bağlı Ladik ve çiflik köyleri , kuzeyde de yeniderbent ve Belpınarı köyleri bulunmaktadır.Köyün 1950-60 yıllarında 70-80 hane iken şimdi 17 hanedir. Köy Ankara -Bursa - istanbula ve Antalyaya göç ermiştir. Köyün önünden Elyas (ellez)deresi geçmektedir. yazın debisi azalmakta; kış ve bahar aylarında deveci dağlarına yağan kar ve yagmur sularının beslemesi ile çoğalmaktadır.Suyun bir kısmı belpınar barajına bir kısmıda yeşil ırmaga katılmaktadır. köyün evkaya yaylası bulunmaktadır.Arazisi az merası çok olan bir köydür. Yaz aylarında ellez deresi üzerinde fındık ağaçlarının dibinde su sesi eşliginde piknik yapilacak yerleri bulunmaktadır. deveci daglari dag turizmi için elverişlidir. köyün sarıkaya mevkinde bol mağara bulunmakta olup araştırma ve incelemeye değer.


  Kültür

  Köyün gelenek görenekleri : dügünlerde Kız kaçırma -sakal tıraş etme vb oyunlar oynanmaktadır. yemekleri kendine özgü içinde sebze ve baharat çeşitleri olan keçi etinden yapılan şaç kavurmasi meşhurdur.

  Coğrafya

  Tokat iline 90, Zile ilçesine 23 Km. uzaklıktadır.Deveci Dağları eteginde kurulu olup Yozgat ve Tokat il sınırını belirlemektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 135
  1997 118

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Binbaşıoğlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş