Binaların deprem riskini 10 dakikada anlamak mümkün

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Binaların deprem riskini 10 dakikada anlamak mümkün konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Binaların deprem riskini 10 dakikada anlamak mümkün
  Ankara - Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) İstanbul için geliştirdiği yöntemin ilk basamağı olan ''sokaktan tarama'' ile gözleme dayalı 4-5 parametre kullanılarak, binaların deprem riski belirlenebiliyor. Eğitimli gözlemcilerce, kat sayısı, ağır çıkma, yumuşak kat, yapı kalitesi gibi unsurların ele alındığı inceleme, bir bina için ortalama 10 dakika sürüyor.

  Yöntem, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Deprem Masterplanı Projesi çerçevesinde, Fatih, Zeytinburnu ve Küçükçekmece'de kullanıldı, ikinci etapta da Bahçelievler, Bayrampaşa ve Güngören ilçelerinde uygulanacak.

  Projenin akademik danışmanlığını yürüten ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, yaptığı açıklamada, projede, ODTÜ'nün İstanbul için geliştirdiği ''Kademeli Değerlendirme'' yönteminin esas alındığını belirterek, yöntemin zaman ve maliyet açısından büyük tasarruf sağladığını kaydetti. Çalışmanın, bu alanda dünyanın en önemli iki bilimsel dergisi olan Eartrhquake Spectra ve Earthquake Eng Str Dynamics'de yayımlandığını ifade eden Sucuoğlu, benzer koşullardaki ülkelerce de örnek alındığını ve kullanılmaya başlandığını dile getirdi.

  Sucuoğlu, yöntemin en yaratıcı tarafının yumuşak kat, ağır çıkma gibi oldukça basit 4-5 parametre ile yüzde 80 doğruluk payının yakalanması olduğunu belirtti.

  İstanbul gibi yapı kalitesi sorunlu büyük bir metropolde, çok zaman alan ve yüksek maliyet yaratan detaylı analizler yerine, ''riskli binaların'' en kısa sürede tespit edilmesi ve harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, durumu ''salgın hastalıkla'' mücadeleye benzetti. Sucuoğlu, eldeki sınırlı imkanların, en fazla tehdit altındaki grup için kullanılması gerektiğini ifade ederek, bu yolla kayıpların önemli ölçüde azaltılabileceğini söyledi.

  Yöntem hakkında bilgi veren Sucuoğlu, ilk aşamanın, çalışmanın temelini oluşturan ''sokak gözlemleri'' olduğunu belirtti. Tüm binaların tarandığını ve ''yüksek riskli'' olanların belirlendiğini kaydeden Sucuoğlu, ikinci aşamada da ''yüksek risk'' taşıyan binaların içine girilerek, taşıyıcı sistem ile ilgili bilgilerin derlendiğini söyledi.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Binaların deprem riskini Forum Tarih
Depreme nasıl hazırlıklı olmalıyız maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2017
Deprem tatbikatı yapmak neden önemli maddeler halinde kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2017
Toki'nin yaptıklarının depremzedeler için önemi kısaca Konu Dışı Başlıklar 17 Kasım 2016
Depremlerin sonuçları madde madde kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 7 Ocak 2016
Deprem oluşumuna neden olan etkenler kısaca Konu Dışı Başlıklar 13 Ekim 2014

Bu Sayfayı Paylaş