Bina dışına yeşil duvar uygulaması

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bina dışına yeşil duvar uygulaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bina dışına yeşil duvar uygulaması

  Bahçeli ev hayalinizi gerçekleştiremiyorsanız, bahçeli bir duvar edinebilirsiniz! Amerika'da birçok insan böyle yapıyor.

  [​IMG]

  Evinin bir duvarına marul, maydanoz ya da çiçek ekiyor. Yağmur ormanlarında bir tepenin karşısındaymışsınız izlenimi veren binalar var. Duvarları boydan boya otlarla dolu. Düz duvarlar özel bir yöntemle toprakla kaplanıyor. Düz yüzeyde büyüme kabiliyetine sahip bitkiler ekiliyor. Türkiye'nin ilk yeşil duvarı, İstanbul'da yaşayan Singapurlu Kiat Ng Sze'e ait. İsteyenin evine de bu duvarlardan yapıyor.

  Yeşil duvar denilince çoğumuzun aklına yeşile boyanmış bir duvar gelir. Modern mimariye yeni bir anlayış getiren yeşil duvarlar, bildiğiniz bahçenin bir bina duvarına konumlandırılmış hali. Yüzlerce çeşit canlı bitki düz duvarda yaşıyor. Hani şu ibretlik bir olay olarak gördüğümüz, duvardaki çatlakta büyüyen otçuklar var ya işte onların, bile isteye yetiştirilmiş versiyonu bunlar. Binaların dış yüzeylerine alüminyum cephe yaptırmak yerine, önce özel üretim bir duvar saksısı geçiriyorlar. Sulama tesisatını da monte ettikten sonra toprağını yerleştiriyor. ve bitkileri ekiyorlar. Ortaya fotoğraflarda gördüğünüz muhteşem manzara çıkıyor.

  Bu uygulamayı kuzey Amerika'da çatı bahçeleri yapan ELT firması geliştirmiş. Malum, organik binalar son yıllarda mimarların en gözde yapıları. Bunların doğayı en az kirletmelerine dikkat edildiği gibi, çatıları bir bahçe gibi dizayn ediliyor. Türkiye'de Turkcell Teknoloji'nin Gebze'deki binası ve Ege'ye yeni yapılan birkaç otel böyle. Bir de hobi olarak çatı katında meyve ve sebze yetiştirenler var ki onları da anmadan geçmemeli.

  Yeşil duvarların görselliği kadar birçok faydası var. Bir kere yalıtım sağlıyor. Kışın sıcak, yazın serin tutuyor. Havayı temizliyor. Yağmur suyu kanalizasyona gitmiyor. Yaz kış havayı nemlendiriyor. Ama özel bir yalıtım sistemi kullanıldığı için duvarlar nemden olumsuz etkilenmiyor.

  Düz duvara bir bahçe yapmak sıra dışı ve yeni bir uğraş. Üstelik son zamanlarda yeşil duvarlar sadece dış cephelerde yapılmıyor. Evler, ofisler ve alışveriş merkezlerinin iç duvarları da yeşillendiriliyor. Bunun için portatif duvar saksıları olduğu gibi duvara monte edilenleri de var. Portatif duvar saksıları kitaplığa benziyor. Kat kat ahşap yapının içi su geçirmez bir tabaka ile kaplanıyor. Her bir kata toprak yerleştiriliyor. Bitki tohumu veya filizi bu toprağa ekiliyor/dikiliyor. İstenirse damlama sistemi sulama için özel pompalı aksam monte ediliyor, istenirse klasik sistem sulama yapılıyor. (Sürahi ile sulamak gibi. Ev tipi duvar saksıları sayesinde bahçeli ev hayalinizi gerçekleştiremiyorsanız, bahçeli bir duvar edinebilirsiniz. Zira Amerika'da birçok insan, duvar saksısında havuç, turp, maydanoz, marul, soğan, fesleğen, nane gibi yenilebilen bitkiler yetiştiriyor. Türkiye'ye yeşil duvar uygulamasını bir Singapurlu getirdi: Kiat Ng Sze. İstanbul Galata'daki evine yeşil duvar yapmış. Bu, çevresindeki herkesin yoğun ilgisini çekmiş. Bol yağmurlu bir iklime sahip olan Güney Asya'da dik yüzeyde yetişen çok bitki var. Dolayısıyla Sze'nin hayatı bu bitkilerle içli dışlı geçmiş. İstanbul'a taşındığında ise memleket hasretini evine yaptığı duvar saksısıyla gidermeye çalışıyor. "İstanbul birazcık doğadan uzak." diyen Sze, isteyenin evine de aynısından yapıyor. Sze, evindeki yeşil duvarın onun daha pozitif olmasını sağladığını söylüyor.

  GÜLİZAR BAKİ - ELİF AKDENİZ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bina dışına yeşil Forum Tarih
Osmanlı en çok hangi devlete karşı toprak kaybına uğradı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Bina yapımında kullanılan malzemeler araçlar nelerdir Mühendislik 15 Mart 2014
Bina Yapımında Kullanılan Araçlar Malzemeler Diğer Mesleki Bilgiler 14 Şubat 2014
Kombinatuvar Çözümleme Nedir Eğitim Bilgileri 6 Ağustos 2013
8.Sınıf Permütasyon ve kombinasyon arasındaki fark videolu anlatım Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 29 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş