Bilkent Üniversitesi Genetik Mühendisligi

'Üniversiteler' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bilkent Üniversitesi Genetik Mühendisligi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genetik mühendisligi hakkında - Bilkent Üniversitesi - Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü


  Moleküler biyoloji ve genetik, genlerin yapısını ve işlevlerini, canlıların evrimini ve bugün ulaştıkları noktadaki biyolojik özelliklerini araştıran bir bilim dalıdır. Canlıların oluşumunu programlayan genetik şifrelerin çözülmesi ve klonlama gibi etkileyici çalışmalara imza atan bu bilim, yeni araştırma alanlarıyla her geçen gün daha da gelişmektedir.

  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, bilimsel çalışmalarıyla dünyaca tanınmış bir akademik kadroya ve üst düzey laboratuvar olanaklarına sahiptir. Öğretim üyelerinin biyoinformatik, epigenetik, bağışıklık sistemi, kansere özgü etkin ilaç geliştirilmesi, kalıtsal hastalıklar, üreme ve gelişim biyolojisi, kanserin moleküler biyolojisi, biyobelirteçlerin tanımlanması, işlevsel genomik, rekombinant protein ve monoklonal antikor üretimi gibi konularda yürüttüğü araştırmalar uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmakta ve büyük ilgi uyandırmaktadır.

  Akademisyenlerin yanı sıra öğrencilerin de aktif rol oynadığı bu çalışmalar, insan sağlığına uzun vadeli katkı sağlayabilecek alanlara da yayılmaktadır. Söz konusu alanlara örnek olarak kanserin genetik temelleri, tümör baskılayıcı genlerin kodladığı proteinlerin yapısal ve işlevsel analizi, kanserli hücrelerdeki çoğalma bozuklukları, hücre ölümüne direnme ve hücre yaşlanmasının moleküler mekanizmaları gösterilebilir.

  Bölüm mezunları, saygın lisansüstü programlarda eğitim alabilecek ve ileri genetik teknikleri uygulayabilecek şekilde yetişmiş moleküler biyologlar ve genetikçilerdir. Mezunların bilim yaşamlarını sürdürdüğü araştırma merkezlerine Cold Spring Harbor Laboratuvarı, Max-Planck Enstitüsü, Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarları ve Harvard, Heidelberg, Johns Hopkins, Rockefeller üniversiteleri örnek gösterilebilir. Mezunlar, başta ilaç endüstrisi olmak üzere biyoteknoloji sektörünün sağlık, endüstriyel üretim ve tarım gibi farklı araştırma-geliştirme kollarında, teknoloji ve ürün geliştirme gibi alanlarda da çalışabilmektedir.

  Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, yürüttüğü araştırma, eğitim ve toplum hizmeti etkinlikleriyle, sağlık alanında ilk kez verilen 2004 Vehbi Koç Ödülü'ne değer görülmüştür.

  http://www.fen.bilkent.edu.tr/~bilmbg/
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilkent Üniversitesi Genetik Forum Tarih
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 28 Şubat 2011
Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Büro Yönetimi Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 21 Ocak 2011
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili Meslek Yüksek Okulu Hakkında Bilgi Üniversiteler 21 Ocak 2011
Bilkent Üniversitesi'nin adı değişiyor Eğitim Haberleri 28 Şubat 2010
Bilkent Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş