Bilinen En Büyük ve En Küçük Yıldızlar

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bilinen En Büyük ve En Küçük Yıldızlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilinen En Büyük ve En Küçük Yıldızlar

  VY Canis Majoris(VY CMa)


  Büyük Köpek takımyıldızı'nın içinde bulunan bir kızıl üstündev yıldızdır. Yarıçapı 2,100 güneş yarıçapı genişliğine varan bu yıldız bilinen en büyük yıldız olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca aydınlatma gücü en yüksek yıldızlardan biri olan VY CMa, Dünya'dan yaklaşık 4,900 ışık yılı uzaktadır.

  Genel durumu

  VY Canis Majoris'in bilinen ilk kaydı Fransız astronom Jérôme Lalande'ın 7 Mart 1801 tarihli yıldız kataloğundadır. Bu katalog VY CMa'nın kadrini 7. derece olarak vermektedir. 19. yüzyılda sürdürülen çalışmalar 1850'den bu yana yıldızın kadrinin giderek azaldığını ortaya çıkarmıştır. VY CMa, 1847'den beri bir kızıl yıldız olarak bilinmektedir.

  Boyutu

  Minnesota Üniversitesi profesörü Roberta M. Humphreys, VY CMa'nın yarıçapının 1800-2,100 güneş yarıçapı genişliğinde olduğunu ileri sürüyor. Boyutunun daha iyi anlaşılabilmesi için, eğer VY Canis Majoris'i Güneş'in yerine koyarsak VY CMa yaklaşık Satürn'ün yörüngesine kadar bir alan kaplar. Yarıçapı için üst limit olan 2,100 güneş yarıçapını kabul edersek, ışığın yıldızın yüzeyinde tam bir tur atması için 8 saat gerekir; bu süre Güneş'te 14.5 saniyedir. VY Canis Majoris'in içini doldurmak için 7,000,000,000,000,000 (7 Katrilyon)'dan fazla Dünya gerekir. VY CMa'nın çapı yaklaşık 3,063,500,000 kilometredir. VY CMa, Güneş'in yerine konulunca Jüpiter'in yörüngesine ulaşan boyutuyla VV Cephei A'dan %15 daha büyüktür.

  [​IMG]

  Bu güne kadar keşfedilen en küçük yıldızdır. Aquilla Takımyıldızında yer alan yıldızın Jüpitere benzer bir gezegeni(VB 10b) bulunmaktadır. Yıldızın boyutu güneşin yaklaşık 1/12'si kadardır. Yıldızın etrafında bulunan gezegenin jüpiterden 6 kat daha büyük ve 20 ışık yılı uzaklığında olduğu belirtilmektedir. Ayrıca gezegenin boyutu yıldızla yaklaşık aynı boyutlardadır.

  VB 10 sistemi, güneş sistemimizin büzülmüş bir örneğidir. Her ne kadar sistemdeki gezegenin yıldızdan uzaklığı Merkür'ün Güneşimize olan uzaklığına benzese de, gezegen o kadar fazla sıcaklık almaz ve bizim sistemimizdekine benzer olarak "soğuk Jüpiter" olarak sınıflandırılır. Eğer VB 10 sistemi içerisinde kayaç gezegenler dolanıyorsa, bunlar VB 10b'den daha yakında ve yıldızın yaşama elverişli kuşağı içerisinde yer alıyor olacaklardır. Bu kuşak, suyun sıvı olarak bulunmasına imkân sağlayan ısılara sahip bölgelerdir.

  VB 10

  [​IMG]

  Kaynak:

  Bulutsu.org

  Wikipedia

  uzaydabiryer.net
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilinen Büyük Küçük Forum Tarih
Alp Er Tunga Destanı - Yaradılış Destanından sonra bilinen ilk büyük ve millî Türk Destanı Tarihi Bilgiler 11 Ekim 2008
İpek yolu olarak bilinen güzergaha neden bu isim verilmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 25 Şubat 2014
Bilinen En İyi Türk Güreşçiler Kimlerdir Kısaca Yerli - Yabancı Sporcular 13 Ocak 2014
Tarihte Bilinen İlk Türk Topluluğu Hangisidir? Tarihi Bilgiler 17 Aralık 2013
Peygamber Efendimizin En Çok Bilinen İsimleri Nelerdir Peygamber Efendimiz (S.A.V) 16 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş