Bilinçsiz Diyet Saç Döküyor

'Diyet Beslenme' forumunda NeslisH tarafından 28 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bilinçsiz Diyet Saç Döküyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetler ve bu diyetlerin yol açtığı kansızlık saçların yıpranıp, güçsüzleşmesiyle birlikte hızla dökülmesine neden oluyor...


  Çoğu kadın zayıf görünmek uğruna rejim programına başlıyor. Ancak ağır ve bilinçsizce yapılan diyet sonrasında saçlar beslenemeyeceği için ciddi saç kayıpları oluşabilir. Bu şok diyetler, hızla dökülen, cansız, çabuk kırılan saçlara neden olur. Dengeli ve uzun sürede verilen kilonun ise saç sağlığını olumlu yönde etkisi var.

  Hangi besinlerin tüketilmesi saç sağlığını doğrudan etkiliyor?

  Saç sağlığını korumanın yolu; düzenli ve dengeli beslenmekten geçer. Son yıllarda fast-food tarzı beslenme alışkanlıklarının hızla arttığını görüyoruz. Bu tarz dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki zararları her geçen gün artıyor. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar istiyorsanız beslenmenizde protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Bu besinlerin eksikliği saç sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor.

  Sigara kullanımının saç üzerindeki etkileri nelerdir?

  Düzenli sigara ve alkol kullanımı tüm sağlığı etkilediği gibi saç sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Alkol ve sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek, saçların ölmesine neden oluyor. Özellikle sigara kullananlarda saçların erken beyazladığı saptanmıştır. Ayrıca sigara, saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da neden olmaktadır.

  Uzmanından altın öneriler

  Diyete ihtiyacı olanların bunu bir beslenme uzmanının kontrolünde yapması ve bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durmak. t Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınmak, protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermek. t Uyku saatlerini düzenli ve günlük yaşamınızı aksatmayacak hale getirmek. t Stresten uzak durmak. t Çinko, B12, bakır, folik asit içeren besinler tüketmek. t Sigara kullanımını alışkanlık haline getirmemek. Mümkünse uzak durmak. t Antioksidan yiyeceklere (sebze meyve gibi) sofranızda yer vermek. Fast food tarzı beslenme alışkanlıklarından uzak durmak. t Uzman kontrolü dışında saç sağlığınız için önerilen ilaçları kullanmamak.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilinçsiz Diyet Saç Forum Tarih
Bilinçsiz diyette kanser riski Diyet Beslenme 5 Mayıs 2010
Bilinçsiz diyetin sağlık açısından zararı Diyet Beslenme 7 Nisan 2010
Su bilinçsizce kullanılması geleceğimizi nasıl etkiler Doğa ve Bitkiler 17 Mart 2015
Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin sonuçları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin sonucunda olabilecekler nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş