Bilinçlilik Kuralı Hakkı Nedir

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bilinçlilik Kuralı Hakkı Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilinçlilik Kuralı Hakkı Nedir

  Eğer kişisel inançlarınıza uymadığı için hastalığınızın tedavisini istemezseniz biz doktorlar size riskleri anlatmak zorundayız. İnançlarınız yönünde size tedaviyi ya da ameliyatı yapacak ekip bile buluruz.

  "][​IMG]


  [​IMG]
  Siz doktorları olarak, size nasıl hissettiğimizi anlatmaktan hiç çekinmedik. Bugün de böyle bir istisna yok. Son tartışmanın adı 'Bilinçlilik Kuralı Hakkı'. Washington Post gazetesi, bunu şu başlıkla özetledi:

  'Kural, inancına göre hizmet veren sağlık çalışanlarına kalkan oluyor.'
  Basitçe özetlersek; Bush yönetimi 'hastanın kişisel inançlarına uymadığı takdirde bu hakka saygı duyarak gerekli sağlık hizmetlerini vermeyen' sağlık çalışanlarını korumak için bu kuralı koydu. Bu düzenleme; çalışanlara bu hakkı tanımayan kuruluşların da federal kaynaklarını kesiyor. Ama BİZ bu düzenlemeyi doğru bulmuyoruz. Bizim işimiz; 'yanlış' doktorlara geldiğinizi söylemek değil. Hem zihnimizde, hem de pratikte hizmetkarınızız. İşte size bir örnek: Kalbinizin mitral valfinin onarılması gerekiyor ama 'kan nakli' inançlarınıza aykırı! Bu durumda şu seçenekleri ve riskleri açıklamamız gerekiyor:

  * Kan nakli olmadan ameliyatı yapmaya çalışırız. Başarısız olursak, Tanrı'nız ve sizin huzur içinde olmanıza izin veririz. Ölseniz bile...

  * Operasyonda ne zaman ve nerede kanamanın başlayacağını anlatır ve böyle bir kan kaybına karşı dayanıklılığınızı artırmak için gerekli tedavi yöntemlerini ve hayat tarzı değişikliklerini öneririz.

  * Sizi kan naklini kabul etmeye ikna edebiliriz. Din adamlarınızı çağırıp, kan naklini bir seferliğine kabul etmeleri için konuşuruz.

  * Size, inançlarınız doğrultusunda bu ameliyatı yapacak bir cerrahi ekip buluruz. Eğer, 'dini inançlarımız' yüzünden gerekeni yapamayacağımızı biliyorsak, bunu yapabilecek kalifiye doktorlar da biliyoruz. Biz doktorlar, size hizmet vermemiz gerektiğini düşünüyoruz...

  PROF. DR. MEHMET ÖZ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilinçlilik Kuralı Hakkı Forum Tarih
Anayasa ve Anayasanın Üstünlüğü Kuralı Nedir? Hukuk 3 Şubat 2013
Sert Sessizlerin Yumuşaması Kuralı Diğer Diller 23 Ocak 2012
Sol El Kuralı Nedir, Sol El Kuralı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 4 Kasım 2011
Sağ El Kuralı Nedir, Sağ El Kuralı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 4 Kasım 2011
Şems-i Tebrizi'nin 40 Kuralı Güzel Sözler-Mesajlar 23 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş