Bilimsel Proje Örnekleri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bilimsel Proje Örnekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  proje örneklerı verır mısınız
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Örnek Olarak Bulamadım Ama Umarım Bu Bilgiler İşinize Yarar..

  Bilimsel Proje Nasıl Hazırlanır

  Bilimsel Proje Nedir?

  Bilimsel proje, bilimsel yöntem kullanarak bir deneyin, araştırmanın, koleksiyonun ya da bir buluşun sunuşudur. Bir öğrencinin, ilgilendiği bir konu hakkında araştırma yapmasını, araştırma sonuçlarını bir raporla düzenlemesini ve en sonunda tüm bulgularını sınıfta ya da bir yarışmada sunmasını içerir. Gerçekte tüm bilim adamları bu şekilde çalışırlar. Bilimsel yöntemi kullanarak araştırma yaparlar, araştırmalarının sonucunu da makaleler yazarak bilimsel dergilere gönderirler ya da sempozyumlarda sunarlar. Böylelikle fikirlerini paylaşırlar ve yeni bilimsel bilgiler yayılır. Araştırmalar bilimsel projelerin ve bilimsel proje yarışmalarının yaratıcılığı uyandırdığı ve yaratıcı düşünmeye özendirdiği, kişiliği ve mantıksal düşünmeyi, problem çözme ve iletişim yeteneğini geliştirdiği, bilimsel yöntemle gerçek yaşamı ilişkilendirmeyi öğrettiği ve toplumdaki buluşçu ruhu ateşlediğini gösteriyor. Özellikle ülkemizin toplumumuzu yeni bin yıllara taşıyacak bilim adamlarına gereksinimi var. Üstelik bilimsel proje hazırlayarak eğlenebilir ve bir çok konuda bilginizi arttırabilirsiniz. Şunu unutmayın! Ne kadar çok bilgili olursanız problemlerin her türlü problemin daha kolay üstesinden gelebilirsiniz. Haydi küçük bilim adamları iş başına!

  Bilimsel Projenizi Nasıl Sunacaksınız?


  Bilimsel çalışmaların önemli bir yönü de fikirleri, bilgileri ve sonuçları iletmektir. Bilim adamları buluşlarını bilimsel makale ve dergilerde yazarlar ve bilimsel toplantılarda sunarlar. İyi bir sunuş yapmayı öğrenmek, bilim adamları ya da bir fikri insanlara iletmek isteyen herhangi biri ya da genç bir mucit için değerli bir beceridir. Sunuş, proje boyunca harcadığınız zaman ve emeğin son ürünüdür, proje ve seyirciler arasındaki iletişim ya da bilimsel proje yarışmasına katılacaksanız, jüri ile sizin aranızdaki iletişimdir.
  Sunuşunuzu yaparken stand kuracaksınız. Stand kurmanın da belli kuralları vardır. Stand, deney, model rapor, özet ve proje boyunca aldığınız notların olduğu günlüğünüzün yer aldığı masa ile projenin adı altında, projenin amacının, varsayımın, yöntemin, bilginin, grafik, şekil ve fotoğrafların belirli bir düzenle bulunduğu panodan oluşur.

  Başarılı bir Stand için!

  • Stand seyircilerin kolayca anlayabileceği şekilde düzenlenmelidir. Tüm bölümler birbirinden ayrı durmalıdır. Planlılık ve düzenlilik ilkesini uygularsanız sonuç başarılı olur. Karışık bir stand seyircilerin aklını karıştırır.
  • Materyalleri panoya dikkatlice tutturun. Sunuş sırasında birden düşmesin, sağa sola kaymasın. Masanızdaki materyallere de dikkat edin. Masadan yanlışlıkla düşmeyecek şekilde yerleştirin.
  • Eğer deney yapacaksanız, deney şartlarını sağlayın.
  • Panonuzdaki yazıların okunabilir olmasına dikkat edin. Yazı karakterini seçerken açık ve net olmasına özen gösterin.
  • Standınızda nasıl sunuş yapacağınızı önceden planlayıp size gereken alanı ayarlayın. Yeriniz dar ya da geniş olursa bir takım güçlükler yaşayabilirsiniz. Konu başlığınız panonuzun en belirgin yanıdır. Standınıza bakıldığında ilk dikkat çekici olan projenizin adı olsun.
  • Genellikle bilimsel proje yarışmalarında sunuş, jürinin değerlendirmesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çünkü sizin sunuşunuz sadece jüri için değil, herhangi bir seyirci için projeye ne kadar hakim olduğunuzu gösterecektir. Ve çocuklar, ilk izlenim önemlidir.
  • Jürinin ya da herhangi bir seyircinin ilk izlenimi nasıl olsun istersiniz? Projenizin planlaması ve düzenlemesi başarılıysa her şey yolunda demektir.
  • Bu planlamayı ve düzenlemeyi jüri ya da seyircilere yansıtmak istiyorsanız yine iyi bir planlama ve düzenleme yapacaksınız.
  • Masada ve panoda yer alacak materyalleri belirli bir düzenle sergileyin.
  Masada deney ya da model, rapor, özet ve günlük yer alacak. Panoda Projenin adının altında solda amacınız, varsayımınız, sorunuz ya da merak ettiğiniz konu, kullandığınız yöntem, ortada bilgiler, resim, grafik ve fotoğraflar, sağda ise sunuş ve değerlendirme sırayla yazılacak
  • Sunuşunuzu eğlenceli ve etkili yapabilirsiniz! Bunun için, işin içine şov katın.
  • Dikkatleri üzerinize çekin. Seyircileri projenize daha yakından bakması için standınıza davet edin.
  • Seyircileri projenizi incelemesi, özet bilginizi ya da raporunuzu okuması için teşvik edin.
  • Yaptığınız iletişimle profesyonel bir iş yaptığınızı hissettirin.
  • Renkler ve Resimler Dikkat çeker! Bir ya da iki renk kullanın. Bazen çok renkli standlar insanları şaşkına çevirir.
  • Kontrast renkleri kullanmak; örneğin siyah ile beyazı, kırmızı ile yeşili daha etkili olabilir.
  Renkler projenizin içeriğini yansıtmak için kullanılır. Bitkilerle ilgili bir proje için yeşil, hava ya da su ile ilgili bir proje için mavi kullanabilirsiniz.
  • Fosforlu renkler dikkat çeker ama projenizin ciddiyeti azalabilir.
  • Bazı renkler bir araya gelince hoş bir görüntü olur, ama bazıları da bir araya gelince zevksiz bir şey ortaya çıkar.
  • Koyu renkleri kullanırken dikkatli olun. Standınız az ışık alan bir yerde olursa, seyirciler sunuşunuzu görmekte güçlük çekebilir.
  • Panonuza projenizi açıklayacak resimler yerleştirebilirsiniz.
  • Renkleri Nasıl Kullanacaksınız? Kullanacağınız boyaları dikkatle seçin. Çünkü projenizi renklendirmek, projenizde karışıklığa yol açabilir.
  • İlk izlenimin önemli olduğunu biliyorsunuz artık. Projenizin başlığı seyircileri kendine çekecek özellikte olmalıdır, belirli bir uzaklıktan görülebilmelidir
  • Sözlü Sunuş! Kişisel görünümünüzden ve kendinizden emin olun. İyi bir görünüş karşınızdakine güven verir.
  • Gülümseyin. Gülümseyerek ve rahat davranarak karşınızdakileri de rahatlatın. Projenizin her şeyini siz biliyorsunuz. Karşınızdakiler projenizi merak ediyor, incelemek ve bilgi almak istiyorlar. Unutmayın, onlara her şeyi siz anlatabilirsiniz.
  • Seyircilerin gözlerine bakın. Araştırmanız hakkında önemli bilgileri söyleyin. Ne, neden ve nasıl yaptığınızı, ne bulduğunuzu ve nasıl değerlendirdiğinizi standınızdaki malzemeleri kullanarak anlatın.
  • Kendinize konuşma kartları hazırlayabilirsiniz. Nasıl sunuş yapacağınızı, standınızdaki hangi malzemeleri nerede kullanacağınızı belirleyin. Ama unutmayın, seyirciler merak edip, sorular soracaklardır. Yine unutmayın, bu projeyi siz yaptığınız, her türlü soruya cevap verebilirsiniz.
  • Eğer şimdiye kadar projenizde bilimsel yöntemi kullanıp, proje boyunca notlar alıp, raporunuzu iyi bir şekilde hazırlayıp, planlı ve düzenli çalıştıysanız ve bir de standınızı iyi ve özenli bir şekilde düzenlediyseniz başarılı olacaksınız.

  Bilimsel Proje Raporu Nasıl Hazırlanır?

  Rapor seçtiğiniz konu hakkında yaptığınız her türlü araştırmanın özetidir. Başlangıçtan bitişe, bütün projenin toplanan ve gözlenen bilgilerini içerir.
  Rapor kolay anlaşılır ve düzenli olmalıdır. Konuyla ilgisi olmayan bir insan raporunuzu okuduğunda, sırayla neyi neden ve nasıl yaptığınızı, sonunda ne bulduğunuzu ve nasıl değerlendirdiğinizi anlayabilmelidir. Şöyle de söylenebilir: Bilimsel projenizi bir stand düzenleyerek, seyircilere sözlü olarak sunacaksınız. Rapor standınızdaki yazılı sunumunuzdur.
  Eğer projeniz boyunca düşündüğünüz, planladığınız ve yaptığınız her şeyi düzenli olarak yazdıysanız, yani günlük tuttuysanız, rapor yazmak çok kolaydır.
  Mümkünse raporunuzu bilgisayarda yazın ve bir dosyada sunun. Ya da el yazınızla bir deftere yazın. Genellikle raporlar 5-30 sayfa uzunluğundadır. Satır aralarında boşluk bırakılır. Bilimsel Raporlar şu bölümleri içerir:
  Başlık İçindekiler Özet Giriş Yöntem-Araştırma Sonuç-Değerlendirme

  Kaynaklar Katkıda Bulunanlar
  Başlık

  Başlık bölümü iki şekilde düzenlenebilir. Eğer projenizle bir yarışmaya irecekseniz, jürinin objektif değerlendirme yapması için başlık bölümünde sadece projenizin adı yer alır. Diğer türlü projenizin adı, sizin adınız soyadınız, ünvanınız ve projenin başlangıç bitiş tarihi başlık bölümüne yazılır.

  İçindekiler
  İkinci bölüm raporunuzdaki ana başlıkları ve bunların bulunduğu sayfaları bildirir.

  Özet
  Bu bölümde projeniz ana hatlarıyla çizilir. Özet bir sayfadan fazla olmaz. Her şey bir sayfayı geçmeyecek şekilde, kısa ve öz olarak açıklanır. Projenin adı, amaç, kurulan varsayım, kısaca kullanılan metod ve bulunan sonuçlar yazılır. Genellikle özetin bir kopyası jüri üyelerine verilir. Bu şekilde jüri üyelerinin yapacağınız sunuş hakkında bir fikri olur.

  Giriş
  Giriş bölümü, bu projeyi neden seçtiğinizi ve projenin amacını ifade eder. Araştırmanız ile ilgili varsayımınızı bildirirsiniz. Projenizi seçmenizin bir nedeni vardır. Bu merak ettiğiniz ve hakkında soru sorduğunuz bir konudur. Sorduğunuz soruyu araştırarak cevaplamaya çalışırsınız. Sorunun cevabını önceden tahmin etmek ile siz bir varsayım kurmuş olursunuz.
  Yöntem-Araştırma Eğer projeniz deney içeriyorsa, deneyin amacını, kullandığınız malzemeleri, ve deneyin yapılışını madde madde yazmalısınız. Eğer araştırma ise konu ile ilgili bilgiler vermelisiniz.

  Sonuç-Değerlendirme Deney yaptıysanız, bulduğunuz sonucu, varsayımınızın doğrulanıp doğrulanmadığını, soru sorduysanız, cevabı bildirirsiniz. Bulduğunuz sonuç hakkında değerlendirme yaparsınız. Araştırma yaptıysanız, araştırmanın sonucunu ve değerlendirmesini yazarsınız. Bu bölümde de tablolar, şekiller, grafikler, resim ve fotoğraflar kullanabilirsiniz.

  Kaynaklar Projeniz boyunca kullandığınız tüm kaynakları bu bölümde yazacaksınız. Kaynaklar kitap, dergi, ansiklopedi gibi yazılı olabilir. Yazılı kaynaklarda kaynağın adı, yazarları, kaynağı hangi kurumun bastığı ve basım tarihi bildirilmelidir. Cilt ve sayfa numarası da konulur. Kaynak olarak internet kullandıysanız, internet adresini belirtmelisiniz. Kaynak kişi de olabilir. Kişinin adını, ünvanını ve bulunduğu kurumu yazmalısınız.
  Katkıda Bulunanlar Projenin tamamını tek başınıza yapmış olabilirsiniz. Ama fikir alırken, deneyi yaparken ya da malzemeyi temin ederken bazı yardımlar almış olabilirsiniz. Bu bölümde aldığınız yardımlar için kişilere teşekkür etmelisiniz. Her şey çok güzel olacak, kolay gelsin.
  Bilimsel Proje Hazırlarken Bazı ipuçları

  Bilimsel Proje yarışmaları, sergileri, Bilim şenlikleri, eğlenceli ve öğreticidir. Aşağıda bazı ipuçları var. Bunlar size bilimsel proje hazırlarken yardımcı olacak ve öğrenirken eğlenmenin yolunu gösterecektir.
  Yapacağınız her şeyi not alın Amacınız ne, ne yapacaksınız, nasıl yapacaksınız ve diğer soruları, tüm düşüncelerinizi kayıt etmelisiniz. Bir defteri günlük şeklinde kullanabilirsiniz. Örneğin, “Ahmet’in seyir defteri”, “Ahmet’in Bilim günlüğü” gibi... Bu şekilde çalışma sonunda her şeyi daha iyi toparlar, raporunuzu daha iyi yazarsınız. Ayrıca hata yaparsanız, kolayca notlarınızdan hatanın nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Topladığınız tüm belgeleri de bir dosya içinde saklayın. Bunu projenizi sergilerken davetlilere de sunabilirsiniz.

  İlgilendiğiniz konuları belirleyin
  İlgilendiğiniz konuları yazın. Ama hangisini seçeceksiniz? Bilimsel proje büyük bir çaba gerektirdiğinden, en çok merak ettiğiniz ya da uğraşırken güzel zaman geçirebileceğiniz bir konuyu seçin. Bu şekilde ilgilendiğiniz konu hakkında daha çok şey öğrenirsiniz
  Projenizi yapmak ve anlamak için her türlü yardım ve desteği alın, ama gerçekleştirirken ya da çalıştırırken tek başınıza uğraşın Eğer kendiniz gerçekleştirir ve çalıştırırsanız, yolunda giden ya da yolunda gitmeyen işleri daha iyi anlarsınız. Projenizi daha iyi kavrar ve onu daha iyi sunarsınız.

  Projenizi başlatmak için son ana kadar beklemeyin Proje, konunuz hakkında bilgi, malzeme toplamak, deney ya da maket yapmak ve yaptığınız deneyi ya da maketi çalıştırmak gibi basamakları içerir. İyi bir proje tüm bunları yapabilmek için zaman gerektirir. Zamanınızı iyi kullanın. Unutmayın, bazen defalarca denemeniz, projenizde bazı yerleri değiştirmeniz gerekebilir.

  İyi bir projenin karmaşık olması gerekmez Bir projeyi sergilerken, en önemli nokta sizin projenize hakim olmanızdır. Karmaşık proje iyi bir proje demek değildir. Projenin konusu ne olursa olsun, projenizin iyi olmasını sizin çalışmalarınız, konuyu nasıl ve neden seçtiğiniz, amacınız, bilimsel yöntemi uygulamanız, nasıl çalıştığınız, raporunuz, projeyi sunuşunuz belirleyecektir.

  Eğer projeniz sizin varsayımınızı, yani ön tahmininizi doğrulamıyorsa üzülmeyin Bugüne kadar önemli bilimsel çalışmaların bazıları, baştaki ön tahminin reddedilmesi ya da bu tahmine karşı çıkılması ile ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda “Benim amacım şu olmasına rağmen ben ön tahminimi doğrulayamadım, çalışmalarımı tekrar gözden geçireceğim ve çalışmalarıma şu noktadan yeniden başlayacağım” şeklinde bir sonuç çıkabilir. Bu da bir sonuçtur ve sizin ön tahmininizi doğrulayamamanız sizin çalışmanızın başarınızı etkilemez. Projenin hala iyi bir projedir.
  Bazen sizin aklınıza gelen ilk proje en ilginç proje olabilir Bu işe erken başlamanıza neden olur. Ve basamakları uygulayarak güzel bir sonuca ulaşırsınız. Ayrıca bir projeye başlayıp, her sene çalıştığınız projeyi geliştirebilir, o konu hakkında uzmanlaşabilirsiniz. Ve siz bir yola girdiniz mi, bir başladınız mı, önünüzde sonsuz yollar olacaktır. Bazen bu yol inişli çıkışlı olacak, bazen sağa ya da sola dönecek, bazen yol bitecek ve siz geri dönüp tekrar başlamak zorunda kalacaksınız. Kolay gelsin

  Bilimsel Proje Hazırlamanın Basamakları

  Bilimsel Proje çalışması merak ve gözlem ile başlar. Çevremizde pek çok varlık var ve çevremizde pek çok değişiklik oluyor. Bu varlıkları ve değişiklikleri merak ederiz. Gökyüzü nasıl oluşmuş? Neden mavi? Gökyüzünde neler var? Geceleri yıldızlar parlıyor, ama her gece aynı yıldızlar olmuyor. Neden? Nasıl yıldızlar yer değiştiriyor? Sonra merak ettiklerimizle ilgili gözlemler yapmaya başlarız. Ve kendimizi bilimsel proje hazırlarken buluruz. Ama yaptığımız çalışmanın bilimsel olması için yapmamız gerekenler, sırasıyla uygulayacağımız basamaklar var. İşte bunlar:

  1. Projenin konusunu seçmek

  Projenizi ilgilendiğiniz, üzerinde düşündüğünüz, merak ettiğiniz konular üzerine seçin. Aklınıza pek çok fikir gelebilir. Bunları not edin. Hemen karar vermeyin. Bunların arasından sizin en güzel yapabileceğiniz, en merak ettiğinizi seçin. Bu proje sadece sizin seçeceğiniz konuda bilgili olduğunuzu göstermeyecek. Unutmayın sizin bir sorunuz var. Bu sorunun cevabını vermek için Bilimsel bir Proje hazırlıyorsunuz.

  2. Bilgi toplamak

  Projenin konusunu belirledikten sonra konunuzla ilgili kitaplardan, dergilerden, internetten, insanlardan ve kurumlardan bilgi toplayın. Bilginin yazılı olması gerekmiyor. Konunuzla ilgili fotoğraf, asetat, saydam, afiş, model, bulabileceğiniz her türlü malzemeyi toplayın. Projenizi en iyi nasıl sunabileceğinizi düşünün.

  3. Bilimsel Yöntem

  Sizin bir sorunuz, merak ettiğiniz bir şey var. Projenizin amacı nedir? Ne bulmaya çalışıyorsunuz? Sorunuzun cevabı ne olabilir? Varsayımda yani ön tahminde bulunun. Varsayımınızı gösterecek deneyler nasıl olabilir, hangi malzemeleri kullanabilirsiniz, Hangi ölçümleri yapabilirsiniz?
  4. Kontrollü deney yapmak ve sonuçları kaydetmek
  Tasarladığınız deneyi kontrollü olarak yapın. Kontrollü olarak ve belirli bir işlem sırası izlenerek laboratuvarda tekrarlanan gözlemlere kontrollü deney denir. Deneyi yaparken tüm gözlemlerinizi, tüm düşüncelerinizi not edin. Tüm notlarınız çalışmanız bittikten sonra her şeyi toparlamanızı kolaylaştıracak, ayrıca eğer bir hata yaparsanız, hatanızın nerede olduğunu gösterecektir. Hata yapmaktan korkmayın. Bugün bilimin bize gösterdiği buluşlar ve keşifler uzun uğraşların sonunda, tekrar tekrar deneme, ve yine yılmadan tekrar deneme ile gerçekleşmiştir. Bilim sabır ve özveri gerektirir. Bundan da korkmayın. Eğer bilimsel yöntemi doğru şekilde uygularsanız mutlaka bir sonuca ulaşırsınız.

  5. Grafikler, Tablolar, Çizimler, Modeller
  Ne oldu? Bulduğunuz sonuç nedir? Sonuçlarınızı grafikler, tablolar, çizimler yolu ile gösterin. Bulduğunuz sonucu gösterecek maketler (modeller) de yapabilirsiniz.

  6. Yaptığını göster

  Çalışmanız basit ve düzenli olmalı ama bir şeyin aynısı olmamalı. Yaptığınız maket, deney insanların anlayabileceği şekilde düzenlenmeli, ayrıca yaptığınız çalışmaya eğlence de katabilirsiniz. Bunu, renkleri kullanarak, insanları şaşırtacak, eğlendirecek düzenlemelerle yapabilirsiniz. Buradaki yaratıcılık size kalmış. Kullandığınız bilimsel yöntemi gösterin.

  7. Rapor yazma

  Projenizin öyküsünü anlatın. Ne yapmak istediniz ve nasıl yaptınız? Bilimsel bir projenin raporu da belirli kurallara ve belirli sıraya göre yazılır. Bu kuralara ve sıraya uymalısınız.

  8. Sunuş
  Bilimsel bir projenin mutlaka sunuşu yapılır. Siz de projenizi arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, ailenize, jüriye ve tanımadığınız pek çok insana sunacaksınız. Bu yüzden heyecanlanmamak elde değil. Projeyi sunuş pratikleri yapın. Bir arkadaşınıza, ailenize, öğretmeninize sunun, bunu bir kez yaptıktan sonra daha rahat edeceksiniz. Ayrıca unutmayın konunuzu en iyi siz biliyorsunuz. Çok uğraştınız, emek harcadınız, şimdi sizin bildiğiniz bilgileri diğer insanlarla paylaşma zamanı geldi. Her şey çok güzel olacak.

  Bilimsel Yöntem
  Bilimsel düşünmenin en iyi yolu bilimsel yöntemi uygulamaktır. Böylelikle neden sonuç ilişkilerini daha kolay anlarız. Bilimsel yöntemin çeşitli aşamaları vardır:

  İlk Gözlem
  Bir şeyler dikkatimizi çeker ve onun ne olduğunu merak ederiz. Bir şeyler görürüz ve nasıl olduğunu merak ederiz. Bir şeylerin nasıl ve neden işlediğini öğrenmek isteriz. Ve sorular sorarız.
  Dünyanın seklinin elipsoit olmasının nedeni nedir?


  Bilgi Toplama

  Öğrenmek istediğimiz konu ile ilgili araştırma yaparız. Kitaplara, ansiklopedilere bakarız. Büyüklere ve uzmanlara sorarız. Bir detektif gibi bilginin izlerini ararız.

  • Dünya kutuplardan basık, ekvatordan şişkincedir.
  • Dünya kendi ekseni etrafında döner.
  • Dünya 4.5 milyar yıl önce oluştu. Dünya ilk zamanlar toz ve gaz bulutuydu.

  Hipotez Kurma (Varsayımda Bulunma)

  Sorduğumuz sorunun cevabini ya da cevaplarını düşünürüz ve bunları sıralarız. Ve deneyle sınanabilecek aşamaları olan bir durum yaratırız, yani hipotez kurarız (varsayımda bulunuruz). Birden fazla hipotez kurulabilir.
  Dünyanın şeklinin elipsoit olmasının nedeni dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesidir.

  Hipotezi Sınamak İçin Deneysel Yöntem Tasarlama
  Hipotezi sınamak için bir deney tasarlarız. Ne yapacağımızı sırayla belirleriz. Bu sıralama deneysel yöntemdir. Bir dosya kâğıdından 1cm eninde dört adet şerit kesilir. Bu şeritler yıldız şeklinde yerleştirilir(iki şeritle +, iki şeritle x işaretleri yapılır ve bunlar üst üste konulur) ve tam ortadan zımba ile tutturulur. Açıkta kalan uçlar da birleştirilir ve böylece esnek bir top yapmış oluruz. Bu kağıttan esnek top, dünyanın ilk halini, toz ve bulut halini sembolize eder. Topun altı küçük kare(2 cm x 2 cm) şeklinde bir mukavva parça ile desteklenir. Son olarak mukavvaya çöp şiş geçirilir. Çöp şiş ele alınarak döndürülür. Ne oluyor? Gözlenir.

  Araç ve Gereçleri Toplama
  Deneyde kullanacağımız tüm araç ve gereçleri bir araya getiririz, gerekirse bazılarını hazırlarız.
  Kağıt Makas Cetvel Kalem Zimba Bir parça mukavva çöp siş

  Deneyi Yapma ve Sonuçları Kaydetme
  Deney yapılır ve sonuçlar gözlenir, Gözlenen sonuçlar kaydedilir. Bu sonuçlar kullanılan madde miktarı, deneyin ne kadar sürede olduğu, deneyin sonunda ne gibi değişiklik olduğu şeklinde verilerdir. Deney sırasında olan tüm olaylar, gözlemler açıklamalar şeklinde yazılmalıdır. Uygulanan yöntemin sırası ile uygulanıp uygulanmadığı önemlidir. Bu yüzden deney sırasında aldığımız tüm notlar bize ışık tutar. Eğer bir hata yaparsak bu notlar sayesinde hatamızı kolaylıkla anlarız. Deney sonunda, esnek kağıt topu döndürdükçe, topun üst ve alt kısımlarında basılma, orta yani şişkin kısımlarında şişkinleşme görülür.

  Hesaplamalar

  Eğer elimizde sayısal sonuçlar varsa bunları bazı matematiksel işlemler ile değerlendirmek gerekir. Tablo ya da yapılabilir. Ortaya çıkan sonuç basit çizimler yolu ile gösterilebilir.

  Sonuç

  Artık soruya geri dönmenin zamanı geldi. Yaptığımız tüm bu çalışmalar, araştırmalar, deneylerle hipotezimiz sınandı mı? Tekrar tüm yaptıklarımızı bir araya getirelim ve yaptıklarımızı değerlendirelim. Eğer yaptığımız deney hipotezimizi sınamadı ise nerede yapmış olabileceğimizi araştıralım. Yöntemimizi, ya da kullandığımız araç ve gereçleri değiştirmek durumunda kalabiliriz. Tekrar tekrar deneyelim. Eğer bir şey bulamamışsak, önemli değil çünkü yine de bir şeyler öğrendik. Bilim sadece cevabı bulmak değildir. Bir şeylerin işlemediğini görmek, gerçekte biraz bir şey bilmektir. Unutmayalım yaptığımız deneyler planladığımız gibi gitmezse, bu cevabı bulmamızda önemli bir adım olabilir. Sorumuzu cevaplamakla pek çok şey öğrendik ama cevabımız yeni sorulara neden olabilir. Ve bulduğumuz başka bir şeylerle ilişkili olabilir. Bu da bize yeni ufuklar açacaktır. Sorular yeni sorulara, bu da yeni hipotezlere götürecektir bizi ve bilimin derinliklerine

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilimsel Proje Örnekleri Forum Tarih
Bilimsel Bir Proje Nasıl Hazırlanır - Bilimsel Bir Proje Hazırlama Diğer Mesleki Bilgiler 11 Aralık 2010
Özgür düşünce ve bilimsel gelişmeler arasındaki ilişki kısaca Sorular ve Cevaplar 10 Ekim 2016
Merak ve bilimsel merak farkları kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Aralık 2015
Ülkemizde bulunan bilimsel ve teknolojik kurumlar kısaca Bilim & Teknoloji 2 Nisan 2015
Türkiye'de bilimsel araştırma yapan kuruluşlar hangileridir Bilim & Teknoloji 3 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş