Bilimin Özellikleri Nelerdir

'Bilim & Teknoloji' forumunda SeLeN tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bilimin Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bilimin toplumsal önemi - bilimsel yöntemler - bilimin nitelikleri - bilimin fonksiyonları

  Her toplumsal olgu, aynı zamanda tarihsel bir örgüsünün olmasından dolayı toplumsal gerçeği de etkisi altına alır.
  Toplumsal bütün içinde toplumsal olgu olarak kavramlaştırılan süreç, toplumsal bir sorun alanına göndermede bulunuyorsa, toplumsal yapıda; eş deyişle o toplumda yaşayan birçok insan gurupları için toplumsal yaşam koşullarını bozucu olumsuzlukları ortaya çıkardığı gibi o toplum için mevcut toplumsal gelişme anlayışının da yeniden gözden geçirilmesini gerekli kıldığını bir zorunluluk olarak söyleyebiliriz.

  Toplumsal sorunlarla rasyonel mücadele, sorunların çözümünde nesnel gerçeği yansıtıcı tutarlı bilimsel bir yöntemin gerekliliğini şart koşar. Çünkü toplumsal sorunların tarihsel gelişimi tanımlanabilir ölçülerde, özgüllükleri de göz önünde tutulduklarında tanımlanma-analiz edilme zorluklarını da beraberinde getirir. Bu nedenle toplumsal olgunun analizinde bilimsel yöntemin kullanımı bizim için bir ön koşuldur. Bilimsel yöntem kullanılırken de aşağıda bahsedilen bilimin temel özelliklerinin ve niteliklerinin de göz önünde tutulması gerekmektedir.

  Doğruluk-olgusallık-: Bilim gerçeği öğrenme yöntemidir. Nesnellik: Bilim de doğruyu bulma çabasında olan araştırmacı olayları, kişisel eğilim ve önyargıların etkisinde kalmadan, olduğu gibi yansıtmalıdır.

  Eleştiri: Bilimin en önemli özelliği eleştiriye açık olmasıdır. Eleştiri, bilime kendi kendini yenileme ve geliştirme olanağı verir.

  Genellik-sistemli: Bilim geneli arayıcıdır, tek tek olaylarla değil bunlar arasındaki ilişkilerle ilgilenir. Benzer ilişkiler daha sonra belirli bir model içinde bütünleştirilerek genel kanunlar şeklinde ortaya atılır.

  Öngörü: Bilimin temel görevlerinden birisi de öngörücü olmasıdır. Toplumsal gerekler: Bilim, öğrenme arzusundan veya toplumsal gereklerden doğar.

  Bilimin üç temel işlevi (fonksiyonu) vardır. Bunlar; anlama, açıklama ve kontrol’dür. Bu işlevler, bütünüyle insanoğlunun kendisi çevresini tanıyarak etkileyebilme isteğinin karşılanabilmesine yöneliktir. Bunun yanında bilim, Horkheimer’e göre, tarihsel olarak koşullanmıştır ve toplumsal sonuçlarından bağımsız olarak kendi başına bir amaç da değildir.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilimin Özellikleri Nelerdir Forum Tarih
Tarih Biliminin Özellikleri Nelerdir? Tarihi Bilgiler 19 Ekim 2012
Bilimin özellikleri kısaca Bilim & Teknoloji 8 Temmuz 2012
Bilimin Tanımı - Bilimin Özellikleri Bilim & Teknoloji 22 Aralık 2011
İnsanlığın gelişmesinde bilimin önemi maddeler halinde kısaca Bilim & Teknoloji 10 Şubat 2017
Bilimin hayatımıza katkıları maddeler halinde kısaca Bilim & Teknoloji 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş