Bilim dünyasını ayağa kaldıran buluş

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bilim dünyasını ayağa kaldıran buluş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Deney faresinde bir tür hücreyi başka bir hücreye dönüştüren bilim adamları, “Bu, doktoru avukat yapmak gibi bir şey” dedi.


  ABD’deki Harvard Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalarda yaşayan bir deney faresinin pankreasında bulunan ve sindirime yardımcı olan enzim üreten hücreleri, insülin hormonu üreten başka tür hücreye dönüştürüldü.

  Bu yeni gelişme insanlar üzerinde başarıya ulaşırsa birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek.

  Böylece, döllenmiş yumurtadan elde edilen ve “etik” tartışmalara neden olan embriyonik kök hücre yerine, kanser, şeker hastalığı gibi bir çok hastalık, hastanın kendi hücreleriyle tedavi edilebilecek.

  Uzmanlar, araştırmada önce pankreasta insülin üreten tüm hücreleri zehirleyerek öldürdü. Sonra, enzim üreten hücrelere, büyütülen virüsler enjekte edildi.

  Bu virüsler, hücrelerin genetik yapısını yeniden programladı. Ve üç gün sonra, enzim hücreleri, insülin üretenlere dönüşmeye başladı.

  Harvard Üniversitesi kök hücre tedavisi uzmanı Douglas Menton, “Bu yöntem olgunlaşmış bir hücreyi, başka işlev gören olgunlaşmış bir hücreye dönüştürüyor. Bu, bir doktoru alıp, yeniden eğitmeden bir anda avukat yapmak gibi bir şey” dedi.
   

  1 kişi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş