Bilim adamları insan derisi üretti!

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bilim adamları insan derisi üretti! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Buluşun, fareler üzerinde denendiği ve başarılı olduğu kaydedilirken, özellikle büyük yanıklar sonrası acil uygulamaya imkan vereceği belirtildi.
  Fransız bilim adamları, insan embriyonu kök hücreleri kullanarak, derinin üst katmanı 'epidermin' tamamını oluşturmayı başardı.
  İngiliz bilim dergisi The Lancet'in cumartesi yayınlanacak sayısında yer alan araştırmaya göre, özellikle büyük yanıklarda acil uygulama imkanı bulunacak buluşun ilk aşamasında, araştırmacılar, insan cenini kök hücrelerinden deri hücreleri (keratinosit) elde etti.
  Bu keratinositten daha sonra laboratuvar ortamında en üst katmanı da dahil tüm katmanlarıyla bir epiderm oluşturmayı başardı. Fransız bilim adamları, araştırmalarının bu aşamasında, "bunun normal bir epiderm olduğunu teyit etmeye" olanak sağlayacak dermatoloji alanında uzman bir biyoteknoloji şirketiyle işbirliği yaptı.
  Fransız araştırmacılar, son aşamada da İspanyol meslektaşlarıyla fareler üzerinde emplantasyon tekniği uyguladılar ve laboratuvarda geliştirilen epiderm farelere nakledildi.
  Çalışmalara başkanlık eden ekibin başkanı Marc Peschanski, deriyi farelere naklettikten sonra üç ay beklediklerini ve derinin üç kere yenilendiğini, zira insan derisinin her ay kendini tamamen yenilediğini belirterek, "Çalışmamızın insanlarda uygulanmasına geçmek için bir transfer teknolojisi çalışması başlatmamız gerek" diye konuştu.
  Fransız bilim adamı, herşey yolunda giderse bu tekniğin insanlarda uygulanmasına 2011 sonunda geçilebileceğini tahmin ettiklerini belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilim adamları insan Forum Tarih
İnsanlığa hizmet eden bilim adamları hangi konularda hizmet etmişlerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 12 Temmuz 2015
Tıp alanında insanlığa hizmet etmiş bilim adamları kimlerdir kısaca Düşünürler-Filozoflar 9 Şubat 2014
Bilim Alanında İnsanlığa Hizmet Eden Bilim Adamları Kimlerdir Düşünürler-Filozoflar 15 Nisan 2013
İnsanlığa Hizmet Etmiş Türk Bilim Adamları Kimlerdir Düşünürler-Filozoflar 23 Şubat 2012
İnsanlığa Hizmet Etmiş Bilim Adamları İsimleri Düşünürler-Filozoflar 23 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş