Bilim adamından korkutan uyarı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 27 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bilim adamından korkutan uyarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lüksemburg büyüklüğündeki buzdağı koptu!
  Antarktika'daki bir buzuldan, başka bir dağın çarpması sonucu Lüksemburg büyüklüğünde bir buz dağının koptuğu bildirildi
  Bilim adamları, çarpışma sonucu bu ay başında, Mertz Buzulu'nun su seviyesinin üzerindeki kısmından kopan kütlenin toplam yüzölçümünün 2 bin 500 kilometre kare olduğunu belirtti.
  Avustralya Antarktika Araştırmaları uzmanlarından Rob Massom, "buzuldaki kopmanın küresel ısınmanın sonucu değil, doğal bir süreç olduğunu" kaydetti.
  Bilim adamından korkutan uyarı

  Tazmanya’daki Antarktik İklim ve Ekosistemleri Araştırma Merkezi’nde buzulbilimci olan Dr Neal Young ise BBC’ye yaptığı açıklamada dip suyu olarak da bilinen süper soğuk suyun üretiminde meydana gelebilecek bir kesintinin okyanus akıntılarını etikeleyeceğini ve bunun da önümüzdeki yıllarda hava durumunu değiştireceğini söyledi.

  Dr Young, "Bu alan Antarktika’da üretilen dip suyunun yüzde 25’ine tekabül ediyor ve bu yüzden de akıntı devirdaim oranında büyük bir azalma meydana gelecek. Bunu sonuçlarını hemen farkedemeyeceksiniz ama hava durumunun yanı sıra penguenler ve bölgedeki diğer doğal yaşam üzerinde olumsuz etkileri olacak" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilim adamından korkutan Forum Tarih
Türk bilim adamından müthiş buluş Bilim & Teknoloji 11 Kasım 2009
Türk Bilim Adamından Devrim Yaratacak Buluş Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 23 Aralık 2008
Mililitreyi en fazla kullanan bilim dalları hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 12 Şubat 2017
İnsanlığın gelişmesinde bilimin önemi maddeler halinde kısaca Bilim & Teknoloji 10 Şubat 2017
İbni Sina Hastanesi'ne neden yüzlerce yıl önce yaşamış bir bilim insanının ismi verilmiştir Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş