Bilişsel Bağışıklık Nedir - Bilişsel Bağışıklık Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 28 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bilişsel Bağışıklık Nedir - Bilişsel Bağışıklık Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bilişsel bağışıklık teriminin anlamı nedir

  Daha ziyade ideolojik nitelikli bilişsel bir mekanizmayı ifade eden bilişsel bağışıklık terimi insanın kendi doğasına ilişkin görüşleriyle çatışan enformasyonlara karşı geliştirdiği bir savunma stratejisine işaret etmektedir.

  Örneğin insan davranışlarının hayvanlarla ortak doğal belirlemelerin sonucu olduğu yönündeki enformasyonlara maruz kalan kişiler insan türünün özgüllüğünü yani hayvanlardan farklılığını destekleyen açıklamalar aramaktadırlar ve bunun için doğaüstü açıklamalara gizli bilimlere başvurmaktadırlar.

  Kendini bir başka gruptan farklılaştırma yönündeki bu tür çabalar bir bakıma kişinin etik anlayışıyla da ilişkili görünmektedir.  bilişsel aktiflik etkisi  İzlenim oluşumu konusunda hedef hakkında kategori veya şemaya dayalı süreçler ile hedefin özelliklerine dayalı süreçlerden hangisinin kullanıldığı sorusuna getirilen açıklamalardan biridir (Gilbert Pelham ve Krull 1988).

  Buna göre algılayan kişi bilişsel planda ne kadar aktif ya da meşgul ise dikkati o kadar çok dağınık demektir ve dolayısıyla hedef hakkındaki izlenimi daha ziyade mevcut enformasyonlara (şemalar kategoriler) dayanacaktır.

  Buna karşılık bilişsel planda daha az meşgul veya daha az aktif olan bir kişi dikkatini daha ziyade içinde bulunduğu etkileşim üstünde odaklaştıracak hedefin ve durumun özelliklerine daha çok bakacaktır.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilişsel Bağışıklık Nedir Forum Tarih
Bilişsel Karmaşıklık Nedir - Bilişsel Karmaşıklık Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 28 Şubat 2011
Bilişsel Davranışsal Terapi - BDT Psikoloji 6 Mayıs 2010
Bilişsel Analitik Terapi Psikoloji 25 Şubat 2010
Piaget'nin Bilişsel Gelişim Kuramı Psikoloji 16 Şubat 2010
Depresyonun Bilişsel Açıklaması Psikoloji 19 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş