Bilişim Suçları Hakkında Hukuki Bilgiler

'Hukuk' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bilişim Suçları Hakkında Hukuki Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni Türk Ceza Kanunumuzda Bilişim Suçları şöyle düzenlenmiştir..
  Bilişim Alanında Suçlar


  Bilişim sistemine girme

  MADDE 243. - (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

  (2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

  (3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  Sistemi engelleme bozma verileri yok etme veya değiştirme
  MADDE 244. - (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan yok eden değiştiren veya erişilmez kılan sisteme veri yerleştiren var olan verileri başka bir yere gönderen kişi altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

  (4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

  Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması
  MADDE 245. - (1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.

  (2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması
  MADDE 246. - (1) Bu bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
  O'NEAL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)
  Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!
  Alıntı ile Cevapla
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilişim Suçları Hakkında Forum Tarih
İnternette Bilişim Suçlarında Kullanılan Metotlar Hukuk 18 Temmuz 2010
Bilişim haftasıyla ilgili yazı kısa Eğitim Bilgileri 6 Mayıs 2014
Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Faydalar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 5 Şubat 2014
Bilişim Teknolojilerinin Yararları Nelerdir? Bilim & Teknoloji 1 Mayıs 2012
Bilişim Ve İnternet Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş