Bilişim Sözlüğü

'Bilim & Teknoloji' forumunda DilzaR tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

  1. DilzaR

    DilzaR Üye

    Bilişim Sözlüğü konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Bilişim Sözlüğü

    Demoware :
    Ücretli bir yazılımı tanıtmak amacıyla sunulan, özellikleri kısıtlanmış tanıtım sürümüdür.

    Aborted Connection : Yarıda kalan bağlantı.


    Abbreviate : Kısaltmak


    X Değeri : CD ve DVD okuyucularda ve yazıcılarda bilgisayardan medyaya ve medyadan bilgisayara saniyede aktarılan veri miktarını belirtir.
    1X hız, CD'lerde 150 KB/s, DVD'lerde yaklaşık 1.32 MB/s'ye karşılık gelmektedir.

    Mega Piksel: Bir milyon (1.000.000) piksele eşittir. 1 mega piksel'lik fotoğraf makinası ile çekilen bir resimde 1.000.000 piksel bulunur. (Piksel sayısının artması görüntü kalitesinin artması demektir.)

    Pop3 :(Post Office Protocol version 3) Sunucuda bulunan mail dosyalarını kendi bilgisayarınıza alabilmeniz için kullanılan mail protokolü


    Virtual Hosting: Bir web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her bölümün birbirinden bağamsız, kiralık sunucuymuşcasına çalışmasına olanak sağlayan hosting çeşitidir. Shared hostingden farkı, müşterisine sunucusu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.
    UPS :(Uninterruptible Power Supply), web sunucusunu bir elektrik kesintisinde çalışır durumda tutmak ve daha sonra güvenli bir biçimde kapatmak için kullanılan, sunucuya bir kaç dakika yetecek kadar elektrik enerjisi sağlayan aygıttır. Ani elektrik kesintilerinde veya voltaj değişikliklerinde yaşanabilecek sistem sorunlarını ve veri kaybınını önlemek için kullanılır.
    UNIX :Genellikle web sunucularında kullanılan bir işletim sistemidir. Veritabanları tutmak, web sayfaları yayınlamak gibi işlemler için kullanılır. IRIX (SGI), Solaris (Sun) gibi varyasyonları ve bunlardan türemiş Linux, Apple OSX gibi çeşitleri vardır.
    Telnet :Telnet iki bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılır. Sizin uzaktaki bir bilgasayara bağlanarak, o bilgisayar üzerinde yetkiniz dahilinde dilediğiniz işlemi yapmanıza olanak tanır.    Static IP : Static, yani değişmeyen IP web sitenizine ait sabit kalan bir IP adresidir. Bu adres, alan adınız dışında web sitenize ikinci bir erişim imkanı sağlar.
    SSL SSL: (Secure Sockets Layer), web sayfası üzerinden gönderilen bilgileri şifreleyerek güvenli olarak transferini sağlar. Genellikle e-ticaret veya online satış yapan sitelerde kredi kartıyla ödeme işlemleri sırasında, kredi kartı bilgilerinin güvenliği için kullanılır.    Shell account : Unix sunucularda bulunan, web hosting hizmeti alan müşterinin web sayfası içeriğini Telnet üzerinden değiştirebilmesine yarayan özelliktir.
    Reseller : Reseller, web hosting hizmeti sağlayan ama kendi data centerı olmayan firmalara verilen addır. Genellikle diğer büyük firmaların datacenterlarını kullanarak web hosting hizmeti sağlarlar. Data center veya sunucu kendilerinin olmamasına rağmen, sunucuya erişim yetkileri çok yüksektir.    PERL : Açık kodlu, sintax bakımından C programlama diline benzeyen bir programlama dilidir. Çoğunlukla CGI scritplerinin programlamasında kullanılır.
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilişim Sözlüğü Forum Tarih
Bilişim haftasıyla ilgili yazı kısa Eğitim Bilgileri 6 Mayıs 2014
Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Faydalar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 5 Şubat 2014
Bilişim Teknolojilerinin Yararları Nelerdir? Bilim & Teknoloji 1 Mayıs 2012
Bilişim Ve İnternet Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 26 Aralık 2011
Türkiye Bilişim Derneği’nin Görevleri Bilim & Teknoloji 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş