Bilişim projeleri için 10 Türk firması seçilecek !

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Bilişim projeleri için 10 Türk firması seçilecek ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilişim projeleri için 10 Türk firması seçilecek !
  Kobilerin de içinde olacağı firma ve araştırmacılar, teknoloji yatırımlarıyla öne çıkan İrlanda'yla ortak bilişim projeleri geliştirme şansı yakalayacak.
  Proje ortaklığı için TÜBİTAK'ın koordinasyonu ve Türk kamu-özel sektörünün ortaklığıyla Brüksel'de kurulan TURBO Ofisi, ulaşım ve konaklama desteği verecek. Şubat ayında Dublin'de düzenlenecek ortak çalıştayda Türk ve İrlandalı kuruluşlar bir araya getirilecek.
  Böylelikle AB'nin "7'nci Çerçeve Programı" kapsamındaki "İşbirliği Özel Programı"nın en büyük fonla desteklenen bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) alanından Türk kuruluşlarının daha çok pay alması hedefleniyor. 7'nci Çerçeve Programı Ulusal Koordinatörü Hüseyin Güler, son dönemde verimliliği artırmak için firmaları "nokta atışı"yla seçtiklerini belirtirken Dublin'e de 10 Türk kuruluşu götüreceklerini bildirdi. Güler, "Eskiden örneğin 100 firmayla da giderdik ancak artık elimizde bulunan program başlıklarıyla paralel firma analizini daha çok kullanıyoruz. Nokta atışıyla işbirliği için uygun kuruluşları belirliyoruz" dedi.
  SIRADA FİNLANDİYA VE İTALYA VAR
  Güler, geçen günlerde 7'nci Çerçeve Programı'nın ICT tematik alanının 4'üncü çağrısının yapıldığını belirtirken Türkiye'den daha çok kuruluşun proje geliştirerek AB'den destek alması için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi. Bu nedenle çerçeve programlarında başarılı ülkelerden İrlanda'nın Enterprise Ireland kuruluşu ve TURBO Ofisi'yle birlikte çalışarak 2 ülkeden ilgili özel sektör kuruluşu, üniversite ve araştırma enstitülerini bir araya getirmeye hazırlandıklarını bildiren Güler, bu çalışmaya ilgi duyan kuruluşların 31 Aralık'a kadar kendileriyle irtibata geçmesi gerektiğini söyledi. Güler, çalışmanın benzerini geçen günlerde Almanya'yla yaptıklarını belirtirken kurulan ortaklıklardan programdan destek alacak 5-6 projenin çıkmasını beklediklerini vurguladı. Güler, önümüzdeki dönemde Finlandiya ve İtalya ile de bu çalışmaları gerçekleştireceklerini belirtti.
  AB'DEN KRİZDE AR-GE UYARISI
  TURBO Ofisi'nin finansal desteğinden yararlanmak isteyen kuruluşların ise ICT çağrısı için sunacakları proje fikrinin olması zorunlu. Bu kriteri geçen kuruluşların da ICT alanında daha önce proje teklifi sunmuş olmaları veya bu alanda bir projede yer almaları ya da şu an ulusal bir Ar-Ge projesi yürütüyor olmaları gerekiyor. ICT alanının 4'üncü çağrısına nisan ayına kadar proje teklifleri alınacak. 7'nci Çerçeve Programı'na dahil ülkelerin tümünde çıkılan bu çağrı, toplam 801 milyon euroluk bir bütçe büyüklüğüne sahip.
  Bu arada Hüseyin Güler, Avrupa Komisyonu'nun geçen günlerde açıkladığı bir raporla daha önceki kriz dönemlerinde Ar-Ge'ye yapılan harcamaların azaltılmasının Avrupa'daki olumsuz etkilerinin çok görüldüğüne dikkat çektiğini söylerken TÜBİTAK olarak çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini ifade etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilişim projeleri için Forum Tarih
Bilişim haftasıyla ilgili yazı kısa Eğitim Bilgileri 6 Mayıs 2014
Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Faydalar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 5 Şubat 2014
Bilişim Teknolojilerinin Yararları Nelerdir? Bilim & Teknoloji 1 Mayıs 2012
Bilişim Ve İnternet Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 26 Aralık 2011
Türkiye Bilişim Derneği’nin Görevleri Bilim & Teknoloji 26 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş