Bilgisayardaki Gereksiz Dosyaların Silinmesi - Disk Temizleme

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bilgisayardaki Gereksiz Dosyaların Silinmesi - Disk Temizleme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gereksiz Dosyaların Silinmesi - Disk Temizleme
  Gereksiz Dosyaların Silinmesi
  Disk Temizleme  Diskte yer açmak ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamak için sabit diskinizdeki gereksiz dosyaları azaltmak istiyorsanız, Disk Temizleme'yi kullanın. Bu özellik geçici dosyaları siler, Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltır ve artık gerekmeyen çeşitli sistem dosyaları ile diğer öğeleri kaldırır.

  Oynat düğmesinin resmi Gösteriyi izleyin (1:00)

  1.Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları ve ardından Disk Temizleme'yi tıklatarak Disk Temizleme'yi açın.

  2.Disk Temizleme Seçenekleri iletişim kutusunda, yalnızca kendi dosyalarınızı mı, yoksa bilgisayardaki tüm dosyaları mı temizlemek istediğinizi seçin. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

  3.Disk Temizleme: Sürücü Seçimi iletişim kutusunda görünüyorsa, temizlemek istediğiniz sabit diski seçin ve Tamam'ı tıklatın.

  4.Disk Temizleme sekmesini tıklatın ve silmek istediğiniz dosyaların onay kutularını seçin.

  5.Silmek istediğiniz dosyaları seçtikten sonra Tamam'ı tıklatın, ardından işlemi onaylamak üzere Dosyaları Sil'i tıklatın. Disk Temizleme işlemi gereksiz tüm dosyaları bilgisayarınızdan siler.

  Dosyaları bilgisayarınızdaki tüm kullanıcılardan silmeyi seçtiğinizde Daha Fazla Seçenek sekmesi kullanılabilir olacaktır. Bu sekme daha fazla disk alanı yeri açmak için iki yol daha içerir:

  *Programlar ve Özellikler. Denetim Masası'nda Programlar ve Özellikler'i açın; buradan artık kullanmayacağınız programları kaldırabilirsiniz. Programlar ve Özellikler'de Boyut sütunu her programın ne kadar alan kullandığını gösterir.

  *Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar. Disk üzerindeki son geri yükleme noktası dışındaki geri yükleme noktalarını silmenizi ister.

  Sistem Geri Yükleme, sistem dosyalarınızı daha önceki bir tarihe döndürmek için geri yükleme noktalarını kullanır. Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, önceki geri yükleme noktalarını silerek disk alanı kurtarabilirsiniz.

  Windows Vista'ın bazı sürümlerinde, geri yükleme noktaları, gölge kopyalar ve Windows Complete PC Yedeklemesi ile oluşturulan yedek görüntüler olarak bilinen dosyaların önceki sürümlerini içerir. Bu bilgi de silinecektir. Sistem Geri Yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Windows Yardım ve Destek bölümünde "sistem geri yükleme" sözcüklerini arayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilgisayardaki Gereksiz Dosyaların Forum Tarih
Bilgisayardaki masaüstü simgelerinin özellikleri nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Nisan 2011
AppRemover Bilgisayardaki Güvenlik Programlarını Kaldırma Programı A-B 20 Eylül 2010
Bilgisayardaki Virüslerden Kurtulmanın Yolları Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Mayıs 2009
Bilgisayardaki gizli tehlike! Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 7 Şubat 2009
Bilgisayardaki C İle İlgili Herşey Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 29 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş