Bilgisayar Oyunlarının İnsan Üzerindeki Etkisi

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bilgisayar Oyunlarının İnsan Üzerindeki Etkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayar Oyunlarının İnsan Üzerindeki Etkisi

  Bilgisayar oyunları, kişiyi zamanla utangaç ve kaderci yapıyor..

  ‘Gelişen teknoloji ve internet ağının hızla yaygınlaşması sonucunda insanlık artık yeni bir sosyal problemle karşı karşıya: Bilgisayar Oyunları Bağımlılığı. Ülkemizde yaşları 11 ile 35 arasında değişen yaklaşık bir milyon kişi strateji ve rol yapma oyunlarını düzenli bir şekilde oynuyor. Bu kitledeki erkek sayısı kadın sayısının 4 katı. Bu kişilerin de yüzde 40’ı istese de oyun oynamayı bırakamıyor yani bir nevi madde bağımlısı gibi ‘oyun bağımlısı’ oluyor’ sözleriyle bilgisayar bağımlılığının ülkemizde ne kadar arttığına dikkat çeken VKV Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzman Psikolog Aslı Akkan, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  YAPAY DÜNYA

  Oyun bağımlılığı, sosyo - kültürel açıdan ele alındığında, kişinin oyun oynadığı (özellikle rol yapma oyunlarında) süre içinde kendi yaşam koşullarından ‘yapay’ olarak uzaklaştığı, oynadığı oyunun içine girdiği hatta kendine yeni bir karakter oluşturma sırasında bambaşka bir kimlik kazandığı görülmektedir.

  SORUNLAR UNUTULUYOR

  Bu sayede kişi kısa süre olsa da gerçek yaşam zorluklarından uzaklaşmakta, sorunlarını unutmakta ve yeni bir dünya içinde daha huzurlu olmaktadır ne de olsa bu dünya tamamen kendi kontrolündedir ve beğenilmediği anda kapatılıp istenildiğinde de tekrar açılıp tekrar yapılandırılabilir. Oyun bağımlısı olmamak ve öte yandan çağımızın bu son derece yararlı teknoloji aygıtından verimli bir şekilde yararlanabilmek de mümkündür. Bunun en güzel yolu da ‘oyun oynamayı hayatın tek odak noktası halinde getirmeden sadece zaman geçirme araçlarından biri haline getirmektir
  .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilgisayar Oyunlarının İnsan Forum Tarih
Bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Ocak 2017
Bilinçli bir tüketici bilgisayar alırken nelere dikkat eder kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
Bilgisayar donanımını oluşturan birimler kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 10 Nisan 2016
Whatsapp bilgisayarda kullanma İnternet ve Network 2 Temmuz 2015

Bu Sayfayı Paylaş