Bilgisayar fanlarında oluşan tozların temizliği

'Diğer Driverlar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Bilgisayar fanlarında oluşan tozların temizliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayarın baş düşmanı Toz

  Bilgisayarın çalışma sırasında topladığı tozun bilgisayara verdiği zararla birçok bilgisayar kullanıcısı karşılaşmıştır. Bilgisayarda toz ile oluşan sorunlar ne kadar küçük sorun gözükse de ileride bilgisayarımıza dahada büyük zararlar verecektir. Bu durumları engellemek için 1 - 1,5 ayda bilgisayarımızı bakımdan geçirmeliyiz. Türkiyede amatör bilgisayar kullanıcıların bu önemi pek bulundurdukları söylenemez.

  Bilgisayar fanlarında oluşan tozlar​


  Bilgisayar fanları bilgisayarın en çok toz çeken kısmıdır. Bu durum en çok karşılaşılan bilgisayar sorunlarının başında fan geldiğini açıklıyor. Bu tozların temizlenmemesi durumunda büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bilgisayarın en pahalı parçası olan ’işlemci’, belli sıcaklık seviyesinde tutulmalıdır ve power’ımızın da ısınması kontrol edilmelidir. Bu iki önemli parçanın aşırı ısınmaması için de soğutucu fanlar görev yapar. Son derece sessiz çalışan bu fanların durması ya da istenen performansı gösterememesi power’ı ve işlemcinin yanmasına neden olur.

  İşlemcinin yanması durumunda oluşacak ekonomik maliyetin bedeli ise 300-400 YTL’yi buluyor. Ortamdan aldığı havayı bilgisayar kasasının içine aktaran fanların en büyük düşmanı ise ortamdaki tozdur. Fanın ya da soğutulacak parçaların üzerine biriken tozlar, aşırı ısınmaya bağlı olarak bilgisayara ciddi arızalar verebilir. "evlerde, işyerlerinde ya da bürolarda, bilgisayarın bulunduğu hemen her yerde belli miktar tozun bulunmasının kaçınılmazdır, bilgisayarın tozla temas etmesinin tamamen engellenmesinin ise son derece zordur imakansız denilebilir.

  EKRANINIZ DONUYORSA​


  Bilgisayarın en pahalı parçası olan işlemcinin yanmasıyla sonuçlanan toz birikmesinin en net sinyalinin ise ’ekran donması’dır. "Üzerinde çalıştığınız bilgisayarın ekranı aniden donar, mause’u bile çalıştıramazsınız, bilgisayara müdahale edemezsiniz. Ancak bilgisayarı power düğmesinden kapatıp yeniden açabilirsiniz. İşte bu arıza şekli, bilgisayarın toz birikmesine bağlı sorunlar yaşamaya başladığının, en önem göstergesidir".

  Kasası orijinal olmayan bilgisayarda daha sık yaşanan, toz birikmesine bağlı bu tür sorunların, veri ve ekonomik kayıplara neden olduğunu vurgulayarak, benzer sorunlarla karşılaşmamak için bilgisayara en fazla 1 - 1,5 ayda bir bakım yapılması gerekebilir.
   

 2. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  benim bilgisayar söylediğin gibi sorunlar çıkartıyordu fanlar temizlendiğinde daha iyi oluyor

  teşekürler paylaşımın için
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkür ederim..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilgisayar fanlarında oluşan Forum Tarih
Bilinçli bir tüketici bilgisayar alırken nelere dikkat eder kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
Bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Ocak 2017
Bilgisayar donanımını oluşturan birimler kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 10 Nisan 2016
Whatsapp bilgisayarda kullanma İnternet ve Network 2 Temmuz 2015

Bu Sayfayı Paylaş