Bilgisayar Ağı Nedir - Bilgisayar Ağı Hakkında

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bilgisayar Ağı Nedir - Bilgisayar Ağı Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir bilgisayar ağı,iki veya daha fazla bilgisayarın bir iletişim aracı üzerinden(kablolu veya kablosuz), tüm iletişim, yazılım ve donanım bileşenleri ile birlikte bağlanarak meydana getirilen sistem olarak tanımlanabilir. Bilgisayar ağı en az bir sunucu bilgisayar (server) ve bir istemci (client) bilgisayar (terminaller), modem veya ethernet (network) kartı, iletişim protokolü ve benzeri iletişim araçlarını bünyesinde bulundurur. Böyle bir ağa bağlı kullanıcılar bir çok yazılım ve donanımı paylaşabilirler.
  Network sistemleri yakın ve uzak bağlantılar olmak üzere iki ana başlık altında incelenir.

  Yakın mesafelerde olan bilgisayarların birbirlerine bağlandığı network sistemlerine LAN (Local Area Network), uzak mesafelerde olan bilgisayarların birbirlerine bağlandığı network sistemlerine ise WAN (Wide Area Network) adı verilir.
  Bilgisayar ağları;bilgisayar kaynakları ve elektronik nesne paylaşımını amaçlayarak başladı ve bir iletişim, paylaşım, dayanışma ve ortak çalışma ortamına dönüştü. Bir kullanıcı masasındaki PC-terminal iş istasyonu ile ağ üzerindeki kaynakları kullanabilmektedir. Bu ise kullanıcıya bilgisayarından bağımsız bir arayüz olanağı sağlamaktadır. Diğer bir deyişle; belirli bir programı veya veri tabanını kullanmak için o programın yüklü olduğu bilgisayarın başında olmak gerekmiyor, veritabanını kullanıcının kendi bilgisayarında çalışan bir program kullanabiliyor veya uzaktan kullanım ile (telnet, remote login) ilgili bilgisayar da program ve veritabanını kullanabiliyor.
  Bilgisayar ağlarının en büyüğü ve bir anlamda toplamı olan İnternet tüm dünyayı kapsayan, irili ufaklı her türden milyonlarca bilgisayardan oluşmakta, 200 civarında ülke ile elektronik posta,100 civarında ülke ile online elektronik nesne değişimine izin vermektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilgisayar Ağı Nedir Forum Tarih
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
Bilgisayarda Çizgili A4 Kağıdı Nasıl Yapılır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Mart 2012
Tablet Bilgisayarlar Hangi Şehirlere Dağıtılacak? Rehberlik 6 Şubat 2012
Haeketli Bilgisayar Duvar Kağıtları Hareketli Resimler 11 Nisan 2010
Çocuğunuz Bilgisayar Bağımlısı mı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş