Bilgisayarınızda trojan mı var?Nasıl anlarsınız?

'Windows XP' forumunda BeTeR tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. BeTeR

  BeTeR Üye

  Bilgisayarınızda trojan mı var?Nasıl anlarsınız? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayarınızda sizin isteminiz dışında herhangibir şeyler oluyormu?(cd sürücünüz kendiliğinden açılıp kapanıyormu,ekran koruyucunuz değişiyormu,duvar kağıdınız kendiliğinden değişiyormu vs.. )

  Eğer yukarıdaki olaylar oluyorsa birisi sizi oynatıyor olabilir.O zaman şimdi bakalım pc mizde trojan varmı? Başlatà Bulà Dosyalar ve Klasörler yolunu izleyin ve açılan pencerede Ad kutucuğuna *.exe yazın ve entere basın.Şimdi pcmizde ne kadar exe uzantılı dosya varsa görüyoruz.Tabi trojanda exe uzantılı olduğu için onuda göreceğiz.Peki dosyanın trojan olup olmadığını nasıl anlayacaksınız.Şöyle;Meşale resimli bir simge varsa bu NetBus denen programın simgesidir.Birde boş bir exe dosyası olabilir yani simgesiz bir exe . Buda Bo trojanının dosyasıdır.

  Silme İşlemi

  Şimdi pc mizde trojan olduğuna kesin kanaat ettirdik ve bunlardan kurtulmak istiyoruz tabiki.Şimdi demin yaptığımız aramada bulduğumuz trojanları ilk önce bir silelim(shift+del).
  Şimdi ise Başlatà Çalıştır a geliyoruz ve Regedit yazıyoruz sonra enterledikten sonra bir pencere çıkacak karşımıza.Bu pencereden Düzen menüsünden Bul u seçiyoruz ve Anahtar,Veriler,Değerler kutucuklarını işaretliyoruz.Aranan kısmına patch.exe yazıyoruz sonra enter e basıp sonucu bekliyoruz.Eğer patch.exe dosyası var ise aramada gözükecektir.Bulunan patch.exe yi silip tüm patch.exe ler bitene kadar arama işlemini sürdürüyoruz.

  Şimdide Başlat à Çalıştır a sysedit yazıyoruz ve açılan pencereciklerin hepsine bakıyoruz.Patch.exe ile alakalı olan tüm satırları siliyoruz.Yalnız dikkat edin yanlış bir şeyler silmeyin.

  Şu ana kadar yaptıklarımız sayesinde bir nebze olsun güvendeyiz demektir.Ama hala tam olarak trojanlardan kurtulmuş sayılmazsınız.Onun için trojanları tanıyabilen bir anti-virüs yazılımı edinin.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekürler
   

Bu Sayfayı Paylaş