Bilgisayarınız Hakkında Detaylı Bilgilerin Öğrenilmesi...

'Resimli Program Anlatımı' forumunda LogSgLe tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  Bilgisayarınız Hakkında Detaylı Bilgilerin Öğrenilmesi... konusu Arkadaşlar bilgisayarları kullanıyoruz ama içinde ne var ne dönüyor orada iyilermi :) durumları nasıl hiç merak ediyormuyuz ? :confused: bazılarımız edebilir mesela ben hangi parça kaç derece,işlemci kaç mhz de ekran kartı % kaç oranında çalışıyor vb ... ve bu merakımı gidermek için benzer ve farklı özelliklerde çeşitli programlar kullanıyorum bende bu programları anlatacağım...

  1-Cpu-Z

  Cpu-Z programı donanim dünyasının en önemli yazılılımlarından biridir.Sürekli güncellenen donanimlarla beraber sürekli güncel sürümleri yapılmaktadır.

  Programımızı aşağıdaki linkten çekip açıyoruz.Linkte ilk ve son sürümler dahil olmak üzere tüm sürümler mevcut ilerki zamanlarda güncel sürümleri indirmeniz için bu link'i vermeyi uygun buldum.En üsteki sürüm en güncel sürümdür.

  [​IMG]

  Programı açtığımızda ilk resmimizdeki bölüm karşımıza geliyor.Bu bölümde yukarıdan aşağı sıralarsak önemli olarak
  - Name: Bilgisayar İşlemcimizin Adı ( Resimde görüldüğü gibi benim işlemcim Intel Pentium D 805)
  -Package: Hangi soket tipine uygun olduğu bunlar 775-739-AM2-939 gibi çeşitli soketler vardır eğer işlemciniz 775 bir soket kullanıyorsa 739 veya diğer isimli olanlarla kullanılamaz.(Yeni bir anakart alacaklar buna dikkat etmelidir)
  -Technology: İşlemcimizin hangi nanometre ile üretildiğini gösterir.Bu yıllarda genellikle 90-65-45 nm kullanılanları vardır.Nm küçüldükçe işlemciler az elektirk harcar,az ısınır ve az maliyetle üretilir.
  -Core Voltage: İşlemcimizin çektiği elektirik akımı gösterir.Özellikle overclock işlemlerinde kullanılır.Ufak değerlerle bile artırılması işlemcimize zarar verebilir.
  -Revision: x123 marka bir işlemci üretilir ama bu işlemcilerden 1 yl önce aldığğınız 1 yıl sonra aldığınızla aynı olmayabilir.Bu iki işlemci arasında revizyon güncellemesi farkları bulunabilir.Bunlar bazı hataların düzeltilmesi vb durumlardır.Resimde göründüğü gibi benim işlemcim B0 yani ilk sürümü diyebilirz.
  -Instructions: İşlemcimizin destekdiği kodları ve alt yapıları verir.Burada gennellikle kullanıcılara lazım olan 64 bit sistemler kurmak için gerekli olan 64 bit olup olmadığıdır.Resimdeki EM64T bu işlemcinin 64 Bit destekli oldupunu gösterir.
  -Core speed : işlemcimizin hızını gösterir dikkat ederseniz resimde işlemci Specifacition bölümünde Pentium D 2,66 Ghz yazmaktadır bu işlemcinin satışa sunulduğu ismi ve hızıdır.İşlemciyi overclock yaptığımdan dolayı 2,8 Ghz civarlarında çalışmaktadır ve 1-2 mhz sapmayla doğru göstermektedir.
  -Multiplier: Türçesi işlemci çarpanı demektir.Bus speed ile işlemci çarpanı sonucu işlemcimizin hızı ortaya çıkar.Resimde görüldüğü gibi ( 139,6 X 20 = 2791 Mhz ) sonucuna ulaşabiliriz.İşlemci çarpanı veya bus speed artırılarak işlemci hızını artırmış oluruz.
  -Rated FSB: işlemcinin anakart ve donanımlarla yaptığı haberleşme hızıdır.Burdaki hızı artırmak tüm sistemin hızını arıttırı,bu nedenle dikkatli olunmalıdır.Normalde 533 mhz olan Rated FSB yi ben 558 olarak kullanıyorum sonuc olarak ramlerde 533 yerine 558 mhz de çalışıyor ve diğer donanımlar arası haberleşme hızıda artıyor.
  -Cache: Türkçesi tampon bellek demektir.Bu bellek işlemcimizi içinde bulunanı belirtmektedir.İşlenmesi için işlemciye gelen bilgiler burada tepolanır.Cache yapılma nedeni gerekli verilerin burdan çok daha hızlı alınabilmesidir.Ne kadar büyükse okadar iyi diyebiliriz.Resimde ( 2 X ) olarak gösterilmesi nedeni çekirdek başına düşeni göstermesidir.Yani 4 çekirdek bir işlemcide (4 X)olarak gösterilir.

  [​IMG]

  Cache bölümünü geçiyorum pek işe yarıyacak bilgi yok :) anakartın bağlantı yol hızları genişliği ve teknolojisi hakkında bilgi veriyor.

  -Mainboard bölümüne gelirsek bu bölümde anakart hakkında bilgileri edinebileceğimiz bölüme gelmiş oluruz.Bu bölümde anakart modelimizi tam olarak öğrenebilir ve bu isimle internetten anakartımız içiçin en güncel sürücü ve biosları bulabiliriz.

  [​IMG]

  -Memory bilgisayarımızın RAM leri hakkında bilgiler veriri.Resimde görüldüğü gibi benim bilgisayarda DDR2 ram ve Dual olduğu yazmakta bu 2 adet ve üstü birbiriyle uyumlu ram kullandığımı gösterir.1 Adet Ram kullanıyorsak yada farklı marka ve hızda ramlar kullanıyorsak Single yazısı çıkar.Dual ram demek iki ramdende aynı anda faydalanma demektir ve single ram'e göre daha avantajlıdır.
  -Alt kısımlarda ise 1:2 olan Bus Speed Ram hızı oranıdır.Bus speed ilk resimde görüldüğü gibi 139,6 bunu 1:2 oran nedeniyle 2 ile çarparsak 279 değerine ulaşırız bu ramimizin hızıdır.Ancak bu ramlerimiz tek bölümünün hızıdır diğer bölümüyle birlikte bu hız 2 katına çıkar yani 266 ise 533 - 333 ise 667 dir.( Bu kısımdan hep sorular gelir acaba benim ram yavaşmı bozukmu vb )
  -En alt kısımda ise ramimizin geçikme süreleri bulunur.Bu değerler ramlerimiz kalitesinde belirleyici unsurlardandır.

  [​IMG]


  -SPD yine ramlarimiz hakkında bilgi veriri ama daha ayrıntılı ve pc ye takılı her ram için ayrı ayrı bilgi alabilirz.Resimdeki gibi marka model üretim tarihi ve kullanılabileceği hızlar volt değerleri gösterilmektedir.Bu hızlar ram in çalışabileceği hızlardır ama anakartın çalıştırabileceği hızlar anlamına gelmez.Bende olduğu gibi 333 mhz destekli yani 667 mhz ramlerim var ama ben normalde 533 overclock'lu 558 mhz kullanıyorum çünkü anakart 667 mhz hızında ramleri desteklemiyor.Tek çare overclock yapmaktır.

  Ewet cpu-z programımız genel olarak bu şekilde.Program free lisansa sahiptir.
  Download: Buraya Tıklayın

  --------------------------------------------------------------

  3 program anlatcaktım diye yazmaya başladım ama saat 01:20 oldu daha banyo yapcam ve test çözcem gerek yarında saat 8:30 deneme sınavım var bu nedenle 2 ci ve 3 programı yarın vereceğim kusura bakmayın :)
   
  1 kişi bunu beğendi.
 2. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  2- GPU-Z
  Gpu-Z programıda isminden anlaşılabileceği gibi ekran kartlarının işlem birimi olan GPU (Graphics Processin Unit ) dan gelmektedir ve programda ekran kartlarımız hakkında detaylı bilgi vermekedir.

  [​IMG]

  Programı açtığımızda ilk resmimizdeki ekran geliyor.Üste ;
  -Graphics Card
  -Sensors
  -Validation ( Önemsiz :) )

  Graphics Card: Bu bölümde yukarından aşağı gidersek ilk olarak;
  Name:Ekran Kartımızın Adı
  GPU:Ekran kartı işlemcisi yani Gpu'nun Adı
  Technology:İşlemcidede gördüğümüz gibi nanometrik üretim teknolojisi bilgisi
  Release:Ekran Kartının fabrika çıkış tarihi
  Transistors:İlk olarak transistör den bahsedelim bana sorsanız ufacık bişe derim :) birde yarı iletken olduğunu biliyorum...
  En iyisi wikipedia ya bakalaım :  Geçirgeç veya transistör, yarı iletken malzemeden yapılmış elektronik devre elemanıdır.Transistörler elektronik cihazların temel yapı taşlarındandır. Günlük hayatta kullanılan elektronik cihazlarda birkaç taneden birkaç milyara varan sayıda transistör bulunabilir.


  Ewet programa gelirsek Transistors kısmı ekrankartı gpu'sunda kaçtane transistörs olduğunu gösterir.Benim ekran kartında 390 milyon tane bulunduğunu gösteriyor.


  Bios Version:Bios ekran kartındada vardır.Ve ekran kartının hangi hızda çalışacağı hangi sıcaklıkta ne kadar hızlı fanlarını çalıştıracağı gibi hayati bilgilerin yer aldığı bölümdür.Bios çeşitli programlarla değiştirilebilir.Resimde de görüldüğü gibi karman curman yazılar vardır bu bios versiyonudur.Hemen yanında ise sarı ile işaretlenmiş butona basarak ekrankartmızın bios dosyasını bilgisayara kaydedebiliriz.


  Devide ID: Ekran Kartımızın seri numarası gibi bir şeydir.Anlamları olan sayı topluluğudur ama ben bilmiyorum ne anlama geliyo :)  Subvendor: Ekran kartımızın yongolarının birleştirildiği bir kart üzerine oturtulduğu ve en son kullanır hale geldiği şirket ismi hakkında bilgi verir.Benim ekran kartım Ati'nin iş ortağı olan Sapphire şirketi tarafından üretilmiş.Sapphire'den faklı msı - asus - gigabyte - Zotac vb şirketler vardır.

  Bus Interfance: Ekran kartının anakarta takılı olduğu bölüm hakkında bilgi verir.Resimde 16X hızında Pc Express bölümünü kullanmakta olan ekran kartının olduğu bilgisini vermektedir.


  Pops , Shaders , Pixel Fillrate , Texture Fillrate: Bunlar gpu 'nun içindeki birimlerin saniye başındaki hız ve sayı bilgilerini veriri.Örneğin Shaders paralel işlem birimi demektir ve sayısı 120 adet olarak programda gösterilmiştir.


  Memory Type,Bus Width: Memory ekran kartımızdaki ram demektir.Ve burda ekran kartının ram teknolijisi hakkında bilgi veriri. SD-DDR-DDR2-DDR3-DDR4 ve en son DDR5 günümüzde bulunan teknolojilerdir.Bus Width ise ramlerimizin işlemci ile haberleştiği yol hakkında bilgi verir.128 bit 'i ram ile gpu arasında 128 yol olarak düşünebiliriz.Bu sayı artık.a 256 512 gibi bu yollar artar ve ekran kartı daha hızlı çalışır.


  Memory Size : Ekran Kartının kaç mb ram kullandığı gösterir.


  Band Widt: Bus Width 'in saniye başında geçen veri boyutudur.Resimde görüldüğü gibi 35,1 Gb sn dir.Eğer ekran kartı 128 değilde 256 bit olsa idi bu değer 2 ile çarpılcaktı ...


  Driver Version : Format atınca felan cd den veya internetten indirip kurduğumuz driver versiyonu hakkında bilgi veriri.


  GPU Clock: Cpu yani işlemci hızlarının olması gibi Gpu'nunda hızı vardır.


  Memory:Memory de ramlerimizin hızıdır nasıl normal kasadaki ramlerimiz 667 mhz gibi hızlara sahipse burdada ramler belirli bir hıza sahiptir.Resimde görüldüğü gibi 1100 Mhz civarındadır ama ramlerde anlattığım gibi bu değer 2 ile çarpılır yani 2200 mhz hızında bellek kullanmaktayım.


  Default:Burda fabrika çıkış hızlarını görüyoruz ekran kartında overclock olup olmadıgını anlıyabiliriz. Bende düşüş var :) Tabi önemsenecek bir hız farkı değil.Overclok yaparak ortalama Gpu da 75 Mhz Ramlerde ise 300 Mhz hız artırımı yapabiliyordum ama güç kaynağım yandı :( şimdikide 350 Watt ve güçü yetmiyo overclock yapmaya ...  ATI Crossfire : Bu yazı Nvdia markalarında SLI olrak gözükür aynı anda 2 'li 3'li veya 4'lü ekran kartı kullanımında aktif olur.


  Üst Sağ köşedeki fotograf makinesi simgesinden programın resmini çekip bir servera kaydeder ve bir link alabiliriz.Çok sevdiğim bir özelliktir.


  [​IMG]

  İkinci resme bakarsak burda ekran kartımızn gene gpu ve ram hızlarının anlık bilgileri ve buna ek olarak sıcaklık,fan hızları ve ekran kartının yük durumunu görebiliriz...


  Download: Buraya Tıklayın   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilgisayarınız Hakkında Detaylı Forum Tarih
HeyDoc! Tıbbi Bilgilerinizi Bilgisayarınızda Saklayabiliceğiniz Program G-H 9 Kasım 2010
Bilgisayarınız Ezan Vaktini Bildirsin Dini Programlar 8 Mayıs 2010
Bilgisayarınız ısınmasın Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 12 Mart 2010
Bilgisayarınızı korurken dosyalarınızdan olmayın Spy ve Virüs Haberleri 11 Mart 2010
DİKKAT : Bilgisayarınız 2 saatte bir kapanacak Windows 7 27 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş