Bilaluşağı Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bilaluşağı Köyü Baskil Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bilaluşağı köyü bilgileri - bilaluşağı köyü resimleri - bilaluşağı köyü tanıtım  Bilaluşağı, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Kürtçe ismi Billan`dir.
  Kültür

  Köyde okuma yazma oranı yüksektir. Kız çocuklarının okullaşmasına 1950'li yıllardan itibaren başlanmıştır. Okuma-yazmaya bağlı olarak çeşitli illerde bu köyden nüfusa ve kamu görevlilerine rastlamak mümkündür. Elazığ ve Malatya ilinin müşterek kültürünü yansıtan köyde başlıca Halkoyunları Delilo, Halay, Geleneksel törenlerde oynanan oyunlar Kürt Simsimi ve tura'dır. Yemekler, bulgur ve sebze ağırlıklıdır. Evlilikler aile onayı ve görücü usulüyle olmaktadır. Kına Gecesi, kapı tutma, kardeş payı, gelin yolu kesme düğünlerdeki bahşiş gelenekeleridir. Yakınlık ve dostlukla sıcaklık oluşturan kivrelik, hediyeleşme ve ve dayanışma doğurmaktdır.Kabile yapılanmasına rağmen köyde hoşgörü hakimdir.Berdel, başlık geleneği kalkmıştır.
  Coğrafya

  Elazığ iline 85 km, Baskil ilçesine 47 km, Malatya iline 21 km uzaklıktadır. Malatya Merkez Anbarcık, Eğribük, Sinan köyleri ile sınır olan Bilaluşağı Köyü Elazığ Keban, Baskil köylerinin Malatya iline geçiş nokasında bulunmaktadır. Ulaşım daha çok geçmişten günümüze kadar Fırat nehri üzerinde sal, ahşap gemiler, kayık ve feribotla devamında Bölgeye ve diğer illere ulaşımı asflt yolla sağlanmaktadır. 1986 Yılından beri Karakaya Barajı su toplama havzasında kalan köy yeni yerleşim yerinde iki mahalleden oluşmaktadır. Ticaret ve ulaşımın ağırlıklı merkezi Malatya İlidir. Karakaya Baraj Gölü havzasında bulunan Bilaluşağı Köyünde;kaysı, karpuz, sebze tarımı ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Malatya'ya yoğun göç veren bu köyün menşe nüfusu 2000 civarındadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçmektedir. Karakaya Barajının etkisiyle nem artışına bağlı olarak iklim yumuşamıştır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 190
  1997 348

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bilaluşağı Köyü Baskil Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş