Bigalı Köyü Eceabat Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bigalı Köyü Eceabat Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eceabat Bigalı Köyü - Bigalı Köyü Hakkında - Bigalı Köyü Tanıtımı - Bigalı Köyü Resimleri  BİGALI Köyü, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesine bağlı bir köydür.

  Coğrafya:

  Çanakkale iline 15 km, Eceabat ilçesine 7 km uzaklıktadır.

  Tarihi:

  1900 yılı başlarında Balıkesir nüfuslu Boğaali isimli asker kökenli kişi tarafından kurulmuştur. Köyün ilk adı da Boğalı’dır.
  Çanakkale savaşlarında 19. Tümene bağlı 57.ci, 27 ve 72.ci alaylarla cepheye ilk gidilen noktadadır. Mustafa Kemal 14-25 Nisan 1915 de yarbay rütbesi ile tümen komutanı olarak Bigalı Köyünde kalmış ve savaş hazırlıklarını Muhtar Hacı Hüseyin Kanyılmaz’ın evinde hazırlamış. Bu Ev şimdi ATATÜRK EVİ olarak müze haline getirilmiştir.

  İklim:

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus:

  80 hane, 190 kişi

  Ekonomi:

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Turizm gelirleri vardır.

  Muhtarlık:

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Muhtar: Burhan ÇETİN
  Tel: Ev: 0286 834 72 66 Gsm: 0546 762 55 17

  Altyapı bilgileri:

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı
  eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Köyde internet bağlantısı yok. Turizm’den daha fazla gelir bekleniyor.

  Gelibolu Yarımadası’nda açık hava müzesi görünümündeki köylerin restore edilmesi, köylüyü turistlerle, turistleri de Çanakkale Savaşı ile tanıştırdı.

  Türk tarihinde bir dönüm noktası gerçekleşti 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in 25 Nisan 1915 sabahı Gelibolu’nun Anafartalar bölgesinde yer alan Bigalı köyünde kaldığı eve, Düşmanın batıda Arıburnu’na çıkarma yaptığı haberi gelir. Mustafa Kemal bu haber üzerine tarihî bir karar alır ve sabahın erken saatlerinde atına binerek Bigalı köyünün taşlık yolundan Conkbayırı’na ulaşır. Ve 57. Alay’a bağlı Türk askerlerine şöyle seslenir: “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.” Bu söz, Türk halkının ölüm kalım mücadelesi olan Çanakkale Savaşı’nın bir dönüm noktası kabul edilen Arıburnu Muharebesi’ni unutulmaz kılar. Bu tarihî muharebenin başlama kararının alındığı Bigalı köyü, askerî ve sivil bir duyarlılık ile 2. Kolordu Komutanlığı öncülüğünde Opet ve Çanakkale Seramik sponsorluğunda yeniden düzenlendi.

  [​IMG]

  Yaklaşık 160 erin de çalıştığı köyün meydanı, yerli ve yabancı turistlerin rahatça gezebilecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri hale getirildi. Turizm Danışma Ofisi ve yenilenen kahvesiyle köy yeni bir çehreye kavuştu. Köy kahvesinin 500 metrekarelik alanında kullanılan seramikler Çanakkale Seramik tarafından karşılandı. Binanın tarihî yapısı bozulmasın diye çalışmalar uzman gözetiminde yürütülüyor. Meydana 100 metre mesafede bulunan Atatürk Evi’nin de içi ve dışı aslına uygun olarak yenileniyor. Evin içine yerleştirilecek 25 tarihî resim, en ince ayrıntısına kadar detaylandırılarak özel seramikler üzerine işlendi, evin içi ve bahçesi özel seramiklerle düzenlendi.

  Atatürk Evi’nin restorasyonunda Çanakkale Seramik adına tasarımcı ve proje direktörü olarak görev yapan Mecit Özlav, “Bu projeyle Bigalı köyü ve Atatürk Evi yerli ve yabancı turistler için daha cazip hale gelecek. Onlara rahat gezi imkânı sağlayacak. Her şeyden önce milli değerlerimize saygının bir göstergesi olacak.” diyor. Köy sakinleri yaşananlardan oldukça memnun; çünkü köydeki birçok evin dış cephesi yeniden tarihî özellikleri göz önüne alınarak restore ediliyor. Atatürk Evi’nin kapı komşusu Ayfer Tahinci, “Turistler Atatürk Evi’ni ilgiyle seyrediyor. Evin yeni hali çok güzel. Yıllardır buraya gelen turistler kapı komşusu olduğumuzdan, bizim eve de mutlaka uğruyor. Ninem, Atatürk’ün bu evin önündeki sokaktan atıyla daha sabah olmadan savaş meydanına gittiğini ve akşamları çok geç vakitlerde döndüğünü anlatırdı.” ifadesini kullanıyor. Köyün yaşlıları, yaşadıkları yerin eski isminin Bovallı, Atatürk’ün misafir olduğu evin ise Hacı Hüseyin Ağa isminde bir köylüye ait olduğunu belirtiyor.

  [​IMG]

  Tarihî Bigalı köyünün yeniden yapılandırılmasına sponsor olarak destek veren Opet ise ‘Tarihe Saygı Projesi’ adı altında Çanakkale’de yürüttüğü bir dizi çalışmanın parçası olarak Bigalı köyüne hem proje desteği veriyor hem de meydanının düzenlenmesine katkı sağlıyor. Opet Kurumsal İletişim Koordinatörü Ayşenur Aydın, Gelibolu köylerinin yeniden düzenlenmesini Türk tarihinin yeniden canlanmasına ve yöreye gelen turistlerin daha bilinçli bir şekilde gezdirilmesine katkı sağlamak olarak açıklıyor.

  KÖY İLGİ ODAĞI OLDU

  Son iki yılda yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaretçi akınına uğrayan Gelibolu Yarımadası ve şehitlikler, her geçen gün daha fazla ilgi odağı haline geliyor. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler şimdiye kadar Bigalı köyü gibi tarihî değeri haiz yerleri atıl bulduklarından gezip görmeden gidiyorlardı. Şimdi bu projenin hayata geçmesiyle birlikte turistler, tarihin bir başka yüzüyle buluşmuş olacak. Bigalı köyünün tarihine sadık kalınarak yapılandırılan yeni yüzü, Haziran ayı içinde 2. Kolordu Komutanlığı’nın düzenleyeceği bir törenle ziyarete açıldı.

  [​IMG]

  Çanakkale Savaşlarında, 25 Şubat 1915 tarihinde 19. Tümen’in intikali tamamlanınca Maydos ( Eceabat ) Mıntıka Komutanlığı yeniden düzenlenmiştir. Bu komutanlık emrinde 26. ve 27. Alaylar’la birlikte 57. Alay, 72. Alay ve 77.Alay bulunmaktadır. Maydos ( Eceabat) Mıntıka Komutanı da Yarbay Mustafa Kemal’dir. 5. Ordu kurulduktan sonra yeni savunma düzeni tertiplenmiş, 25 Mart 1915’ten itibaren bu düzene göre Yarbay Mustafa Kemal’in emrindeki 19. Tümen ordu ihtiyatı olmuştur. Maydos ( Eceabat ) Mıntıka Komutanlığı ise 9. Tümen emrine verilmiştir. Bu tümenin komutanı ise Albay Halil Sami Bey’dir. 19. Tümen emrindeki birlikler Eceabat çevresindeki açık alanlarda bulunan ordugahlarından ( Çamburnu, Zeytinlik v.b. ) Maltepe ve Bigalı mevkilerine taşınmıştır. Sadece 72. Alay Eceabat’taki açık ordugahında kalmış, 23 Nisan’daki düşman bombardımanından sonra Kilya’nın kuzeybatısına intikal etmiştir. Eceabat Kaymakamlığınca Kültür Merkezi olarak düzenlenen bu yapı hem Maydos (Eceabat) Mıntıka Komutanlığı hem de 19. Tümen Komutanlığı karargahı olarak kullanılmıştır. ( Albay Halil Sami Bey ile Yarbay Mustafa Kemal birlikte kullanmışlardır.) 19 Nisan 1915’te Anafartalar-Turşun bölgesinde yapılan tatbikat için hareket eden 19. Tümen karargahı tatbikat dönüşü Bigalı Köyü’nün kuzeydoğusundaki Değirmenlik Mevkii’nde yeni karargahını kurmuştur. Bu tarihten 25 Nisan 1915 tarihine kadar Yarbay Mustafa Kemal 19. Tümen karargahı ile birlikte Bigalı Köyü’nde kalmıştır.

  Bu oda, Çanakkale Savaşları kahramanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hatırasına 2007 yılında “ Yarbay Mustafa Kemal Çalışma Odası “ olarak düzenlenmiştir.  Kaynak : Yerel Net , burasicanakkale.com  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bigalı Köyü Eceabat Forum Tarih
Çanakkale Eceabat Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri Çanakkale Tanıtımı 28 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş