Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder

'Oyun Haberleri' forumunda UquR tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  • Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder

  [​IMG]

  Ten beyaz saç kızıl güller, kahkahasında bülbüller..." Ben çok severim Levent Yüksel'i. Uzunca yıllar ikinci albümünü bekleyip de sonunda çıka çıka "Zalim" şarkısı dışında pek bir şey çıkmamıştı. Zalim'de de aşık bir kamyon şoförünü canlandırıyordu; kafasında her ne kadar "Air Jordan" beresi olsa da Temaya da uymuyordu aslında şarkı pek. Zira kıza aşık ama kavuşamıyor gibi bir görüntü yerine 3. elemanın alıkoyma gibi bir durumu söz konusuydu. Her neyse canım ne alaka şimdi konuya böyle bir giriş yaptım?

  2003 yılında piyasaya çıkmış ve kendine pek yer edinememiş olsa da, oyunun ikincisi yayımlandı. Kendine yer edinememiş demeyelim aslında, zira oyunu beğenmeyenler kadar beğenenler de mevcuttu. Ammavelakin sevilmesinin ya da oynanmasının belki de en büyük sebebi, arcade tadında, hiçbir şey düşünmeden sadece kafa dağıtmak ve eğlenmekti. Gerçi bunu da pek başarıyla yerine getirdiğini söyleyemem. Çünkü ne hedeflediğine tam olarak ulaşabildi, ne de potansiyele.

  Şu günlerde pek iyi oyun çıkmıyor. Daha doğrusu oyun çıkmıyor. Aslında tam da yaz mevsimi gelmiş, okullar tatil olmuş, herkes boş zaman geçiriyor. Yani tam oyun oynanacak vakit ama malesef yapımcılar da tatile girmiş sanırız ki bu günlerde pek bir şey çıkmıyor karşımıza. İşte yaz dönemi dizileri gibi karşımıza gelen asıl dizilerin yedekleri niteliğindeki oyunlara örnek: Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder

  Hit me baby one more time

  Aslında oyunun pre-rendered animasyonları ve karakter görüntüleri çok cicili bicili. Aah hele Bobbie-Sue yok mu... O ne nizam intizam, ekoseli dar-kısa gömleği ne kadar da seksi değil mi? Sanıyorum ki tasarımcının boş bir zamanına denk gelmiş Kamyon'u da kendisi gibi pembeli cicili bicili. Sweet Cheeks olarak tanınıyor etrafında... Big Ma'nın tek kızı-gibi-duran-erkek-çocuğu (kızı) ama yumuşak hatlarına ve sevimli yüzüne aldanmamak lazım, zira erkek kardeşleri kadar sert olabiliyor. Bişeylerden hoşlanmayan insanlardan da hoşlanmıyor.

  Rawkus hiç değişmemiş; Will Smith tarzı kahramanımız hala hatunların favorisi. Hala güzel hatunlardna hoşlanıp onların kocalarından hoşlanmıyor. Oyundaki en ve hatta tek karizmatik adam diyebilirim. Benim favorim Cletus, hala  İşte adamım Cletus. Pek iyi giyinmiyor, karizmatik değil, yakışıklı hiç değil, eğitimi de yok ama özverisi, bu açıklarını kapatıyor (?). Safça olan yapısı, parlak şeylere düşkünlüğü ve dinozorları seven kişiliği ile 24 yaşlarındaki bir kişi için fazlaca... ...umm... ...bir de sinekleri sevmiyor. Ama benim favorim

  Ağır toplar en sona kalırmış ya, işte bizim en ağır elemanımız da bir assolist edasıyla en son olarak görücüye çıkıyor. Tabi yaş kemale ermiş, biraz ağırdan alacak... Vatansever lakabıyla tanınan Earl, çıplak hatunları ve kızarmış yiyecekleri seviyor. Komünistlerden ve salatadan da nefret ediyor.


  Oyunun işleyişi ilkiyle hemen hemen aynı; hatta aynı. Kahramanlarımızın anneleri Big Ma vergi kaçırmaktan, 7973 tane park cezasından, sayısız güvenlik ve sağlık kuralı ihlalinden hapse girmiştir. Tek umudu olan sevgili evlatlarından 6 jüri üyesini bulup kendisini hapisten çıkartmak için gerekli rüşveti sağlamalarını istemektedir. Bu noktadan sonra kahramanlarımız konuyu devralarak, "gerekli işleri " (eyaletler arası taşımacılık gibi) yapmaya başlarlar. Tabi anasına bak kızını al diye boşuna dememişler; çocuklarının da kendisinden pek bir farkları olmadıkları için, onlar da bol bol trafik cezası alıyorlar. Vur-kır-parçala ve bütün suçları işle...

  İşte bu kadar. Sadece konu farklı ama diğer herşey aynı.. İlkinde hatırlayacaksınız Big Ma emekliye ayrılmak istiyor ve her biri farklı birer kocadna olan 4 çocuğundan birisinin işlerin başına geçmesini istiyordu ve onlardan hangisinin en iyisi olduğunu görmek için de onları teste tabi tutuyordu; Eve en çok parayı kim getirecek?

  Bir kere oyun içinde kullandığımız araçların adı kamyon, TIR değil. TIR ise, açılımı "Transit International Router" ve Türkçe'si "Uluslararası güzergahta taşıma" olan bir taşımacılık terimidir. Genellikle uluslarasında tek seferde çok mal taşımak için uzun treyler kullanıldığından çok çeşitli kimselerce her uzun treylere sahip olan kamyona TIR denmektedir. Bu kesinlikle yanlıştır, görüldüğü yerde düzeltilmesi gerekir der, kamuoyunu saygıyla bilgilendiririz.

  Efenim, oyunun esas olayı "Trial by Trucking" olmakta ve konunun döndüğü mekan burası. Big Ma'nın hapse girmesi ve çocuklarının juriye para yedirerek onu hapisten çıkartmaya çalışması için geçen süreç burada işliyor Alıp satıyor, yollara çıkıyor, kar ediyor, yasa dışı malzeme taşıyoruz vs vs en sonunda şehre gleiyoruz. Hick State County'nin şehirlerine girdiğinizde karşınıza gelen fix menüde marketten alım-satım, yükseltme gibi seçenekler bulunuyor. Günün fırsatı(deal of the day), birçok yerden daha ucuz(bargain), ortalama fiyat(average), alırsan zarar edersin(risky) gibi yük taşımacılığı ibareleri bulunuyor. Bu ibarelere göre alım-satım işlemlerinizi yapıp upgrade seçeneğine tıklarsanız, aracınız için geçerli upgradeler çıkıyor karşınıza; ister yükseltin ister alçaltın. Marketten çıkıyor ve bara giriyorsunuz. Burada da ek görevler(gayet basit) ve rast gelirseniz jüri üyelerinden birisiyle konuşuyor ve ne kadar para istediğini öğreniyorsunuz(adam o kadar yüzsüz ki direkt şu kadar para isterim diyor). Hatta parayı toparlayıp geri geliyor ve veriyorsunuz.

  Hick State County'nin 6 şehrinde ticaret yaparken ve tozu dumana katarken hiç de yalnız değilsiniz, paranızı ve malınızı çalmaya çalışanlar, sizi yoldan çıkarmaya çalışanlar ve beyin dalgalarınızı (?) kullanmaya çalışan kötü niyetli uzaylılar olacaktır. Onlardan treylerinizi sallayarak veya yoldan saparak kurtulabilir ve bonus kazanabilirsiniz. Farklı olarak da otostopçular trafından bonusla ödüllendirilebilrisiniz. Ya da yere inmiş ufoların üzerinden geçerken uzaylı teknolojisi size bulaşabilir. Polislerden de kaçmanız gerekli diye belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama hem önünüze gelen araçlara çarpıp trencilik oynayıp bonus kazanmak isterken hem de polisten kaçmayı nasıl başarırsınız onu bilemem...hele de treylerinizde kaçak mal varken.

  Oyunda Mission Mode'da bulunan iki görev ve Trial by Trucking modunda açtığınız 8 yeni "Mission Mode" görevleri 8 ve toplamda ulaşılan 10 görevin yanısıra, bu görevler arasında durduğunuz şehirlerdeki barlarda alacağınız ek görevler var. Bu ek görevler kabaca zamana karşı yarış ve yola saçılan eşyaları ve uzaylıları ve onlardan dökülen eşyaları toplamak gibi gayet klasik şeyler olsa da, bir miktar eğlence sunabiliyor bazen. Bunların dışında fix menünün yanında poker, blackjack gibi oyunları da oynayabiliyor ve bir miktar daha oyalanabiliyorsunuz. Ama onun dışında oyunun dinamiği sürekli aynı gidiyor. Yola çık, yükünü al, tonlarla yüklü araçla 130 mil hız yap, çarp, devir, sürükle, yık, topla, polise yakalan, dur, sat... Tamam bazen eğlenceli olabiliyor ama hedefte kayda değer bir konu yok ve bu böyle olunca oyun vasatın üzerine çıkamıyor. Hele de buna günümüz şartlarında oldukça düşük grafik detaylar ve başarısız modelleme ile başarısız yapay zeka eklenince işler hiç de iyiye gitmiyor...

  Sonuçta Big Mutha Truckers insanları güldürmek, eğlendirmek için oluşturulmuş. Aslında güldürmese de eğlendirmeyi bir miktar başarıyor ama oyundaki simülasyon unsurları oyunun arcade yapısını zorluyor. Yani bu unsurlar ne tam bir unsur oluyor ne de etkisiz kalıyor.

  Ama "ben şu günlerde oynayacak oyun bulamıyorum kardeşim" diyenlere ve oyunun ilkini beğenmiş olanlara rahatlıkla önerebilirim. Ancak oyun çok sorunlu; yüksek sistemde dahi kasıntılı çalışıyor ve ara sıra masaüstüne geri dönüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mutha Truckers Truck Forum Tarih
Big Mutha Truckers Oyunların Tam Çözümü 10 Şubat 2010
Big Mutha Truckers 2 Demo Demo Oyun İndir 28 Ocak 2010
Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 26 Kasım 2009
Mad Truckers Ücretsiz Oyunlar (Free) 18 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş