Biftek Tavası Tarifi

'Etli ve Sulu Yemekler' forumunda GizLi_ÖzNe tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Biftek Tavası Tarifi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TAVADA BİFTEK

  750 gram sığır eti
  10 gram sadeyağı ya da 10 gram margarin (1/4 çorba kaşığı)
  Tuz

  1 Sığırın bonfile, kontrfile, antrkot ya da sokum taraflarından kemiksiz 750 gram et alarak, herbiri aşağı yukarı 125'er gramdan olmak üzere altı eşit parçaya kesmeli, sonra her bir parça etin kesilmiş tarafının üstlerine et dövmeye özgü demir ile vurmak suretiyle etleri 2 santim, yani aşağı yukarı 1 1/4 parmaktan daha ince olmamak üzere yassıltmalıdır (Etleri kesinlikle 2 santimden daha ince dövmelidir, aksi takdirde piştikten sonra içleri kansız ve kuru olur.)
  2 Sonra yassıltmış olduğu
  muz etlerin, yansını içinde dumanı tü-tercesine kızdırılmış bir çeyrek çorba kaşığı yağ olan tavaya atarak, kuvvetlice ateş üstünde etlerin ancak bir tarafları iyice kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle her bir taraflarım 3 - 4 er dakika hesabiyle etleri 6 - 8 dakika kadar pişirmelidir. (Etleri üst üste pişirmek olanaksız olduğu için iki defada pişirmelidir. Bîr de 6 - 7 dakika pişirilen etler, kanlı 8 ya da daha fazla pişirilenler de kuruca olurlar. Fakat etler ister az, ister çok pişirecek olsunlar, bunlar daima iyi kızdırılmış ve kuvvetlice pişirmelidir. Kuvvetli ateşte pişirilmeyen ya da çatal batırmak suretiyle tavada çevrilen etler kanlarım dışarıya verirler. Pişirilirken tavaya yapışarak yanmamalan için tavayı daima sallamak gerekir.)
  3 Bundan sonra, her iki tarafları iyice kızartılmış etleri bir tabağa alarak tuzlamalı, üstlerine de; etleri içinde pişirdiğimiz, tavadaki yağı gezdirmeîi ve servis yapmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Biftek Tavası Tarifi Forum Tarih
Ballı Biftek Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 8 Eylül 2011
Biftek Tarifi Yapılışı Oktay Usta Etli ve Sulu Yemekler 12 Ağustos 2011
Hardal Soslu Sokum Biftek Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 20 Haziran 2011
Reyhanlı Biftek Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 14 Ocak 2011
Ananaslı ve Armutlu Biftek Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 7 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş