Biblo Hayat Kitap Özeti - Metin Aydın

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda DeMSaL tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Biblo Hayat Kitap Özeti - Metin Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Biblo Hayat Kitap Özet - Metin Aydın Kitapları  Kitap Özet

  Yazar Metin Aydın'ın ilk kitabı olan Biblo Hayat, Babil Yayınları Deneme Serisi'nden yayımlandı. Çalışma, toplam 47 deneme ve 256 sayfadan oluşuyor. Aydın, Prof. Mehmet Altan'ın önsözüyle yayımlanan çalışmasını oğlu Robin ve eşi Nûpel'e ithaf etmiş.
  Çalışmanın temel izleği, sürecin sancılarıyla ve Kürt algısı ve anlama biçimleriyle hesaplaşan; bu gerçekliğe hem içeriden eleştirel bakabilen ve hem de dışarıdan projeksiyon tutabilen ender çalışmalardan biri olarak dikkat çekiyor.
  Bununla birlikte yazar Aydın, çalışmasının temel paradigmasını
  “Yazmak birilerine musallat olmaktı!” şeklinde özetliyor.

  Ve yazma sürecine ilişkin sancılarını “Çünkü benim gördüğüm “ışığın”, kafamdaki gizemin, kuşkunun, şüphe etmenin olmazsa olmazlığında; kendini başka insanlarla birlikte sınamasının, kurduğumuz yapı üzerinden, hep birlikte üretmenin dili, adı olacaktı yazdıklarım(ız). Bir tuval düşünün, o boş tuvale herkes rengini katacak ve oradan bir resim çıkacaktı. Bu nasıl bir resim olacak doğrusu bilemiyor(d)um. Yazmaya başlayarak “ilk fırçayı” atmış olabilirdim belki. Maharetse hadi söyleyeyim, peyderpey bu karalamalar, deneysel bir çalışma ortamının döl yatağı haline geldi.

  Her yazı bir fırça darbesiydi benim için. Ne savunduğunu bilmeyen, neye denk düştüğünü anlamayan, hiç bir yere tekabül etmeyen yığınla ses, renk ve serzeniş var dört yanımızda... Yöntem (metedoloji) dediğimiz şeyi iyicene söküp, her alanda, o dille (yazmak), entelektüel tartışma zemini yaratılabiliriz sadece. Konuşma sanatını bilmeden meram anlatamıyorsunuz ki... Bu bedenle, Yazan arkadaşlara, biziz hasta olan! diyorum, ısrarla.

  Evet, "Asıl hasta bizleriz!" Ve yazmak eylemi bu patolojik durumu temize geçtiğimiz zemindir. Her birimizin bir şekilde bilinci yaralanmış, kişiliği dumura uğramış durumda. Bizde kalan iyi yanları, işe yarar taraflarımızı bir araya getirip, birbirimizin yarasını yalayarak (inadına yazarak) düze çıkarabileceğimizi düşünüyorum.” Şeklinde özetliyor.


  [​IMG]

  Biblo Hayat

  Metin Aydın
  · Babil Yayınları
  · Basım Tarihi : 08 - 2010
  · ISBN : 978-605-4097-14-2
  · Sayfa Sayısı : 256
  · Etiket Fiyatı : 14.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Biblo Hayat Kitap Forum Tarih
Rüyada Biblo Görmek Ne Anlama Geliyor? Rüya Tabirleri 14 Eylül 2011
Ağaçtan Yapılan Biblolar Hobiler Ve Videolar 6 Şubat 2009
Lego Şeklinde Ahşap Hayvan Bibloları ve Anahtarlıklar El Sanatları 24 Kasım 2008
Selim Sırrı Tarcan kimdir hayatı hakkında kısaca bilgi Biyografi & Otobiyografi Dün 23:35
Günlük hayatta hangi enerji çeşitlerinden yararlanırız kısaca Eğitim Bilgileri Dün 23:24

Bu Sayfayı Paylaş