Bişkek Hakkında Bilgi - Kırgızistan

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 5 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bişkek Hakkında Bilgi - Kırgızistan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bişkek Resimleri - Bişkek Hakkında - Bişkek Nüfusu - Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek  Bişkek (Kırgızca ve Rusça: Бишкек), Kırgızistan'ın başkentidir. 1878 yılında kurulan kentte, 2004 sayımına göre 866.300 kişi yaşar. Kent, Sovyetler Birliği döneminde (1926-1991 arasında), Bolşevik askeri önderlerinden Mihail Frunze'nin anısına Frunze adıyla anılmıştır.

  Bişkek, geniş yolların, mermer devlet yapılarının, Sovyetler Birliği biçeminde apartman bloklarının bir arada bulunduğu bir kenttir. Kent, bir satranç tahtası biçiminde tasarlanmış olup, sokakların çoğunun iki yanında agaçları sulama amaçlı dar arklar bulunur. Bu yolla sulanan ağaçlar, yazları sıcakta gölgelik görevi gördükleri gibi, kenti de güzelleştirirler.

  Etimoloji

  Kentin adının nereden geldiği konusunda birçok sav vardır. Bunlardan birisi Kırk kız efsanesinden geldiği düşünülmektedir. Bu efsaneyte göre Kırgız halkı kırk kızdan kirk boya ayrılan bir millettir. Başka bir sava göre kırk kazıktan kırgız ismi gelmektedir. Bİşkek isminden önceki ismi Pişpekti.Sonradan değişikliğe uğrayıp Bişkek adını almıştır.

  Tarihi

  İpek Yolu üzerinde bulunan ve kervanların dinlenme yeri olan yörede, 1825'de Özbek hanı Kokhand bir kale yaptırdı. Ruslar 1862'de kaleyi yakıp yıkarak bölgeyi de ele geçirdiler. Önceleri kalenin yerini garnizon olarak kullanan Ruslar, zamanla kenti geliştirip Pişpek olarak adlandırdıktan sonra Rus köylülerine verimli topraklar verip onların bölgeye yerleşmelerini özendirdiler. 1926'da kent yeni kurulan Kırgız Sovyet Cumhuriyetinin başkenti oldu. Yine 1926'da kentin adı, Rus devrimlerinde önemli roller oynamış, Lenin'nin yakın arkadaşı ve Bişkek doğumlu Mikhail Frunze'nin anısına Frunze olarak değiştirildi.

  Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra, Kırgızistan 1991'de baımsızlığını kazanınca, kentin adı Bişkek'e çevrildi. Kent bugün hızla yenilenen canlı bir yerdir. Sovyet döneminde bulunan birçok sanayi kuruluşu bugün ya kapanmış, ya da küçülmüş olarak üretimlerini sürdürmektedirler. Bir zamanlar Bişkek'in barındırdığı önemli bir Sovyet savaş pilotu eğitim okulunu bitirenler arasında Mısır'ın başkanı Hüsnü Mübarek de vardır.

  2002'de ABD Manas uluslararası havaalanını antlaşmayla Afganistan ve Irak'a karşı kullanılmak üzere "Gancı ABD üssü"ne çevirince, Rusya da benzeri bir antlaşmayla Kant'da kendi hava üssünü kurmuştur.

  [​IMG]

  • Bişkek ve Tanrı Dağları görüntüsü
  [​IMG]

  • Manas Heykeli
  [​IMG]

  • Kırgızistan yönetim binası
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş