Biçer Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Biçer Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Biçer Köyü - Sivrihisar - Biçer Köyü Hakkında  Biçer, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Mehmet Özcan

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 222 7182008
  Cep Telefonu:05423230057

  Tarih
  Köy 1800'lü yılların ortalarında "Mütevellizadeler" namı ile bilinen ailenin (şimdi soy adları "Biçerli"dir) çiftliği idi. Kurucusu Mütevellizade Kamil Ağadır. Eski tapu kayıtlarından Mütevellizadeler satın almadan önce köyüne ermeni azınlığa ait bir çiftlik olduğu anlaşılmaktadır. Biçer Köyü Cumhuriyet tarihimizde önemli yeri olan bir köydür. Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal sık sık tren yolu ile Ankara ile Sivrihisar arasındaki son istasyon olan Biçer'e gelerek oradan otomobille Sivrihisar'a, sonra da denetimlerde bulunmak üzere Karakaya, Aziziye, Aktaş, Akşehir ve diğer karargahlara gitmiştir. Atatürk'ün Başyaveri Salih Bozok ölümünden bir yıl önce Ulus Gazetesi'ne yazmış olduğu makalede şu kısa hatırayı anlatmıştır. "Atatürk Dumlupınar'a taaruzundan on beş gün evvel cepheyi teftiş etmek ve taarruz hazırlığı yapmak üzere Ankara'dan Akşehir'e hareket etmişti. O zaman tren BİÇER istasyonuna kadar işlediği için biz de orada inerek Sivrihisar üzerinden Akşehir'e gidiyorduk. Trenden inip otomobile bindiğimiz vakit Atatürk derin bir nefes almıştı. Kendilerine "Rahatsız mısınız paşam?" diye sordum. "Hayır" dedi. "O halde mühim bir şey düşünüyorsunuz galiba" dedim. Şu cevabı verdi: "Evet bir şey düşünüyorum. Ve eğer düşündüğümü tatbik edecek zamana malik olursam -ki olacağımıtahmin ediyorum- cihanın gözlerini kamaştıracak bir manzara husule gelecektir". Nitekim on beş gün sonra hakikaten cihanın gözlerini kamaştıran manzara (Dumlupınar Zaferi) husule geldi.

  Çiftlik sonradan çalışan işçilerin yerleşmeleri ile köye dönüşmüştür. Bir gün köyden trenle gecmekte olan dönemin cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ trenin bozulması nedeni ile köyü ziyaret etmiş, köylülerin toprak istegi üzerine Türkiye de ilk Toprak reformu bu köyden başlatılmıştır. Bu yönü ile Biçer köyü ATATÜRK ün "köylü Milletin efendisi" dir sözüne en güzel örnektir.Köy Demokrat Parti'nin kuruluşuna da tanıklık etmiş, Celal Bayar parti kurma aşamalarında ilk toplantılarından birini köyde Hasan Biçerli'nin evinde yapmıştır.

  Kültür
  Köy halkı acı günde de tatlı gündede bir bütün halindedir.düğünler iki gece iki gün sürmekte olup gençlerin düzenlediği etkinliklerle (cezayir oyunu, kılık değiştirme,köçek oyunu,kız kaçırma)daha eğlenceli bir halalır.
  Acı günleride omuzomuza atlatırlar.

  Bicer köyünün en sevilen yemekleri arasında önsırayı acempilavı gelmektedir. arabaşı da kış ayının vazgecilmez aile toplantılarını süslendiren yemegidir..Bicer köyünün Tavşan etinden yapılan güvecide meşhurdur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 140 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 425
  2000 314
  1997 272

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Mehmet Özcan
  2009 - mehmet özcan
  2004 - Mesut Ayan
  1999 - Mesut Ayan
  1994 - mustafa bayrı
  1989 - Zeki Özcan
  1984 - Zeki Özcan

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamasının yanı sıra(ilkokul 3, sınıfa kadar köy okulunda diger sınıflar icin) taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca demiryolu ulaşimida vardır.(hızlı tren dahil).. Köy ulaşımını köy otobüsü haftada ücgün sivrihisar birgün polatlı olmak üzere köy halkının ihtiyaclarına cevap vermektedir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Biçer Köyü Hakkında Forum Tarih
Biçer Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Biçer Köyü İlköğretim Okulu Sivrihisar Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Biçer Köyü Refahiye Erzincan Erzincan Tanıtımı 27 Mart 2010
Rüzgar eken fırtına biçer konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 26 Eylül 2016
Ne ekersen onu biçersin kompozisyon kısa Makaleler-Denemeler 29 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş