Bezelye Nedir - Bezelyenin Besin Değerleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bezelye Nedir - Bezelyenin Besin Değerleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bezelye - Bezelye Çeşitleri - Bezelye Hakkında - Bezelyenin Besin Değerleri  [​IMG]


  Bezelye adlı lezzetli ve çok besleyici sebzeyi ilkbaharda ve yazın veren Bezelye bitkisi Baklagiller'dendir. Anayurdu bilinmeyen bezelye bitkisi çok eski çağlardan beri Avrasya'da yetiştirilmiştir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye' de de bol bol yetiştirilmektedir.

  Bahçe bezelyesi (P. sativum) adı verilen bu biryıllık otsu bitkinin birçok çeşidi vardır: Bunlardan bazısı bodur olup en çok 30-40 cm. boylanarak yeşil yapraklarıyla toprağa yayılıp zemini örter. Sırık bezelyesi denilen diğer çeşidi gövdesinden çıkardığı sülüklerle yüksek boylu ne bulursa ona tutunan tırmanıcı bitkilerdir. Bunların hereklerle desteklenmesi gerekir. Bezelye çeşitlerinden bazılarının yalnızca taneleri yenilir. Oysa kimi bezelyelerin badıcında parşömen denilen sert tabaka bulunmaz.

  Sultani bezelye adı verilen bu çeşit bezelyeler kabuğuyla birlikte yenilir. Bir başka önemli çeşit de taneleri iri olan araka bezelyesidir. Bezelye taneleri taze olarak sevilerek çok çeşitli yemekleri yapılıp yenildiği gibi kurutulup dondurulup ve konservesi yapılıp ileride tüketmek için saklanmaya da pek elverişlidir. Kurutulmuş bezelyeden yapıları un pek leziz olan bezelye çorbası ile bazı yemeklerin yapımında kullanılır. Ayrıca yalnızca hayvan yemi olarak kullanılmak üzere yetiştirilen yemlik bezelye çeşitleri de vardır.

  BESİN DEĞERLERİ

  100 gr. çiğ (pişirilmemiş) taze bezelye tanesinin besin değerleri şöyle sıralanabilir: 84 kalori; 63 gr. protein; 14.4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 04 gr. yağ; 2 gr. lif; 116 mgr. fosfor; 26 mgr. kalsiyum; 1.9 mgr. demir: 2 mgr. sodyum; 316 mgr. potasyum; 35 mgr. magnezyum; 640 IU A vitamini; 0.35 mgr. B1 vitamini; 0.14 mgr. B2 vitamini; 2.9 mgr. B3 vitamini: 016 mgr. B6 vitamini; 35.5 mcgr. folik asit; 27 mgr. C vitamini ve 2.1 mgr. E vitamini.
  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bezelye Nedir Bezelyenin Forum Tarih
Körili bezelye çorbası tarifi / Körili bezelye çorbası yapılışı, Tarifi Nedir İçecekler ve Çorbalar 23 Kasım 2009
Sosisli Bezelyeli Fırın Makarna Tarifi, Yapılışı, Tarifi Nedir Mutfağımız Yemeklerimiz 14 Ağustos 2009
Kıtır Hamurlu Bezelye Çorbası Tarifi, Yapılışı, Tarifi Nedir İçecekler ve Çorbalar 19 Temmuz 2009
Bezelye Bitkisindeki Baskın Ve Çekinik Karakterler Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2011
Mendel Deneylerinde Neden Bezelye Kullanmıştır Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş