Beyyurdu Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beyyurdu Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beyyurdu Köyü Elbistan Bilgileri - Beyyurdu Köyü Hakkında - Beyyurdu Köyü Tanıtımı -Beyyurdu Köyü Resimleri
  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Aslan YALÇIN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  344 4431023


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 225 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46300
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Elbistan
  Web Sitesi

  Beyyurdu, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Beyyurdu köyü alevi kürtlerle, sünni türklerin yıllarca yanyana yaşadığı nadir köylerden biridir. 1938 dersim isyanından sonra malatyanın akçadağ ilçesine bağlı tapkin köyüne yerleşen kürt kökenli vadandaşlarımız daha sonra elbistan na göç ederler. burda birçok alevi köyü olmasına rağmen bir sünni köyü olan beyyurduna yerleşirler. fakat yıllarca alevi sünni gerginliği yaşamış yöre halkını şaşırtacak bir kaynaşmaya örnek olurlar. sünniler ve aleviler beraber yaylaya çıkar, beraber hasat toplamaya başlarlar. birkaç yıl önce yeni yapılan camii ye alevilerde sünnilerle aynı derecede katkı yaptılar. cenazelerde kişi aleviyse alevi dedesi, sünniyse hoca cenaze namazını kıldırıyor. Türkiye de nadir bulunan bu özellikteki köyümüz barışın ve kardeşliğin nasıl sağlanacağına dair iyi bir örnek teşkil etmektedir. köy, anadoluda birçok yer gibi ermeni kalıntıları taşıyan yapılanmalara sahiptir. ermenilerden sonra köye ilk yerleşenler kozanoğullarıdır. fakat akçadağdan göç eden tapkinliler dönemin koşullarına uygun olarak köye cerben yerleşmişlerdir. bir süre buna direnen kozanlar ve diğer yerleşimciler bu durumu kabul etmek zorunda kalmışlardır. gerginliğin sona ermesi insanlar arasındaki ilişkileri düzelterek köyün tüm kaynaklarını ortakça paylaşmalarını sağlamıştır. bu açıdan bakıldığında beyyurdu ne kozanoğullarına aittir nede tapkinlilere aittir.beyyurdu o köyde doğup büyümüş tüm insanlarındır...

  Kültürü

  Köy mimari açıdan taş evlerden oluşan tek katlı, çatısız ve dış cephesi beyaz görünümlü yapılardan oluşuyor. geneleksel yemekleri arasına sacta kömbe, dongoş, sac kavurma ve daha bir çok yemek türü vardır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 196 km, Elbistan ilçesine 36 km uzaklıktadır. Dağlık bir yerde bulunmaktadır. Çevresi son yıllarda ağaçlanmıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 55
  2000 225
  1997 2


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Aslan Yalçın

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi kısmi olarak vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.yalnız uzun süre sağlık memuru verilmediği için şuan faaliyetini sürdürememektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun bir kısmı asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Gsm operatörleri kısmi olarak kapsama alnındadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyyurdu Köyü Elbistan Forum Tarih
Beyyurdu Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beyyurdu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beyyurdu Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Beyyurdu Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Beyyurdu Köyü Şermdinli Hakkari Hakkari Tanıtımı 17 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş