Beyyayla Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beyyayla Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beyyayla Köyü Günyüzü - Beyyayla Köyü - Günyüzü - Beyyayla Köyü Hakkında  Beyyayla, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  SÜREZ
  Köyün eski adı Sürez'dir. Köyün öz denilen ağaçlık, meyvelik bağ ve bahçelerin sırasında bulunduğu için Sıraöz (zamanla Sürez olarak değişmiş) olarak anıldığı söylenir. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin son Bazı eserlerde Sürezin Sivrihisar kadılığına bağlı nahiye olduğu belirtimektedir.Köy Fatih döneminde nahiye merkeziydi. dönemlerinde köyde bey ve kadı bulunduğu için Beyyayla adını almıştır. Köyde halen mezarlık içinde tarihi bir kadı mezarı ve köy içinde tarihi kalıntılar vardır.Ayrıca köyde tarihi kalıntılarada rastlanmıştır.Köyün şu anki oturumunun olduğu yerde mezarlık bulunmaktadır

  KÜRTLER YAYLASI
  Halen Beyyayla(Sürez) köyüne bağlı Kürtler yaylası 400 sene önceki kayıtlarda köydür. Burada büyük harabeler bulunmaktadır. Sürez nahiyesinin merkezi durumunda bulunan Kürtler yaylasında kadılar kadılık giysisi olan kürkü burada giydikleri ve burada oturdukları için buraya KÜRKLÜLER denilmiştir, Bu isim dilden dile bozularak KÜRTLER Olarak tarihe geçmiştir.
  Yunan işgalinden sonra köyde kimse kalmamış, işgal sırasında köy tamamen yanmış. Sürez (BEYYAYLA) köyünün en zanginlerinden olan, koyun sürüsü sahibi "KAVLAKLARIN HALİL AĞA" Eski Yazır (ALTINİNİ) Köyünden Ali ve Osman (YILMAZTÜRK) kardeşleri çoban olarak buraya yerleştirmesiyle yerleşime açılmıştır. Sonraki zamanlarda sürez (BEYYAYLA) Halkı burayı yayla olarak kullanmaya başlamışlar ve bir süre sonra da yerleşmişlerdir ama aradaki bağ asla kopmamıştır.

  Kültür
  Köyün kültüründe önceleri köy odaları gençlik odaları bulunur, bu odalarda köye gelen misafirler ağırlanır, aksamları sohbetler ve çeşitli oyunlar oynanırmıştı. Şu an tarih olan bu gelenekler unutulmaya yüz tutmuştur. Köyde düğünler cuma aksamdan başlar, pazar ikindiye kadar sürer. Düğünde misafirlere cumartesi günü bamya çorbası, etli pirinç pilavı, hoşaf ve helva ikram edilir. Pazar günü Gelin alıcıdan sonra bulgur plavı ikram edilir. Bu köyde adet haline gelmiştir. Köyde kışı aksamları arabaşı vazgeçilmez bir aparatif olarak yenilmektedir. Osmanlı Türk-islam Kültürünün izlerinin tamamını bu köyde görmek mümkündür. Türk Resim Sanatı Tarihinin önemli şahsiyetlerinden Çoban Ressam (Süleyman Şahin) 1949 yılında bu köyümüzde doğmuştur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 140 km, Günyüzü ilçesine 2 km uzaklıktadır.Ayrıca köye bağlı Kütler Yaylası adında bir yaylası vardır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 131
  2000 194
  1997 172

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - ayhan yılmaztürk
  2004 - ahmet uğurhan
  1999 - doğan özçelik
  1994 - kamil özkara
  1989 - doğan özçelik

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyyayla Köyü Hakkında Forum Tarih
Beyyayla Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş