Beyvelioğlu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beyvelioğlu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Beyvelioğlu Köyü - Beyvelioğlu Köyü Hakkında - Beyvelioğlu Köyü Tanıtımı - Beyvelioğlu Köyü Resimleri
  Beyvelioğlu, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  KÖYÜN ADI BEYVELİ OĞLU ADINDA ANLAŞILACAĞI GİBİ VELİ BEY İN OĞLU TARAFINDAN KURULMUŞ. AMA BU VELİ BEY KİMDİR. BİLİNMEMEKTEDİR. KÖY TEK SÜLALE YOKTUR YAŞAYAN KİŞİLERE BAKILDIĞINDA OSMANLININ SON DÖNEMLERİNDE DOĞUDAN GÖÇ EDEREK GELİP KÖYE YERLEŞEN YÖRÜKLER VE DİĞER SÜLALELER VARDIR. KÖYÜN TARİHİ ÇOK ESKİLERE DAYANMAMAKTADIR. ANCAK KÖY CEVRESİNE BAKILDIĞINDA BEZİR HANE A KALE ÖREN MEVKİLERİNDE ÇOK ESKİ TARİHE DAYALI YERLEŞKELER OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR. BEZİRHANE YONTMA TAŞ DEVRİNDE KAYALAR OYULARAK AYNI ÜRGÜPTE RASTLANILAN EVLER VARDIR. İÇİNE GİRİLDİĞİNDE BİRBİRLERİYLE DAR YOLLARLA BAĞLI ODALAR VARDIR. AMA BAZI ODALARIN GEÇİŞİ TOPRAK KAPANMIŞ TIR. A KALE DE İSE KÜÇÜK BİR GİRİŞ OLUP MAĞRANIN İÇİ GÖRÜNMEMEKTEDİR. ÖREN MEVKİ İSE HALA TARLARDAN KEMİK PARÇALARI ÇIKMAKTA OLUP CEVRESİNDE BİRÇOK YERDE KAÇAK KAZILAR YAPILMIŞTIR.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. KÖY KÜLTÜRÜ TİPİK İÇ ANADOLU OLUP KAYBOLMAYA BAŞLASADA BAZI GELENEKLER YAŞAMAKTADIR.

  Coğrafya

  Yozgat merkezine 17 km uzaklıktadır. KÖY ÇEVRE KÖYLERE BAKILARA DERİN VADİ İÇERİSİNDE BULUNMAKTA OLUP VADİDEN AŞAĞI DOĞRU İNİLDİKÇE BATI TARAFINDA SARP KAYALIKLAR BULNMAKTADIR BU KAYALIĞIN UZUNLUĞU YAKLAŞIK OLARAK 2 KM DİR. KÖY İÇERİSİNDEN KÜÇÜK BİR DERE GEÇMEKTE OLUP BU DERE YALARI KURUMAKTADIR. KÖYDE TARIM VE HAYVANCILIK GELİŞMEKTE OLUP BESİCİLİK VE BAHÇE BİTKİLERİ YETİŞTİRİLMEKTEDİR. ÖZELLİKLE KÖYDE YETİŞEN SEBZE VE MEYVELER HORMONSUZ VE ESKİ USUL OLDUĞUNDAN BAYAĞI TALEP GÖRMEKTEDİR. KÖYÜN ARAZİSİ SARP VE TAŞLIDIR. GÜNEYE GİDİLDİKÇE ARAZİ DÜZLENSEDE DİGER YÖNLERDE SARP TAŞLIDIR. KÖYÜN GÜNEYİNDE İĞDECİK KÜZEYDE KÖSEYUSUF BATIDA DAYLI DOĞUDA DEREĞAÇLI, GÜNEY DOĞUSUNDA SARAY BELDESİ BULUNUR.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. KÖYDE KARASAL İKLİM MEVCUTTUR.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 195
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. EKONOMİ TAMAMİYLE TARIM VE HAYVANCILIĞA DAYALI BİR EKONOMİ VARDIR HALK YAZIN YETİŞDİRDİKLERİNİ KIŞIN TÜKETİRLER.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2008 - Erdal polat

  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyvelioğlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş