Beypınarı Köyü Lapseki Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beypınarı Köyü Lapseki Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lapseki Beypınarı Köyü - Beypınarı Köyü Hakkında - Beypınarı Köyü Tanıtımı - Beypınarı Köyü Resimleri
  Beypınarı, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  1873 yılında kurulmuştur.Bulgaristan Lofça Dermança köyünden göç edilmiştir.Köy Pomak köyü olmadığı halde, etraf köyler tarafından Pomak olarak bilinmektedir.Bunun sebebide geldikleri Dırmanisa(Dermança)köyünde Pomak'larla birlikte yaşayıp,onlardan Pomakça'yı öğrenmeleridir.Geldikleri zaman,bazı özel meseleleri etraf köylülerin yanında Pomakça konuşmuşlar ,bu yüzden kendilerine Pomak denilmiş ve böyle devam edegelmiştir.Zaten köy yerleşimini tamamladıktan sonra Pomakça konuşan olmamıştır. Adını beylerin pınarından almıştır.Bölgenin, orman işletmesi daha önce Beypınar Köyündeydi.Çok partili sisteme geçtikten sonra orman işletmesi Lapseki kazasına kaldırılmıştır.Köy ayrıca bulunduğu bölgede çok önemli bir yere sahip olup bölgenin alışveriş merkezidir.Terzisi,arabacısı,manifaturası,bakkal dükkânlarıyla geçmişte çok önemli bir yere sahiptir.Bölgede saygın bir köydür.Zamanla bütün esnaflar kasabalara göç etmiştir.Köyün yanlarında küçük köyler vardır.köyün güneyinde Çataltepe adında küçük bir boşnak köyü vardır.Köyün batısında Nusretiye adında boşnak ve pomak karışımı bir köy vardır.Köyün kuzeyinde Doğandere ve Dışbudak köyü vardır. Doğandere köyü kırcalı olup Kırcaaliden gelmektedir.Dışbudak köyüde macır(muhacir) köyüdür.Ayrıca bu bölgede yapılan ilk cami Beypınar köyündedir.Cami eski olmasıyla birlikte tarihi eser özelliğine sahiptir.

  Kültür

  Köy kısa zamanda bulunduğu bölgeye ayak uydurmuştur. Köyde İstanbul şivesi konuşulur. Köyün geleneksel adetleri vardır. Bayramlarda, köyün bütün erkekleri bayram namazından sonra topluca mezarlığa gidip dualar okuyup bayramlaştıktan sonra köyün çocuklarına şeker ve hediyeler dağıtırlar. Böylece köy geleneği sürdürülmektedir. Ayrıca köyde Çanakkale savaşı ve kore savaşı şehidleri ve gazileri vardır. Köyde mısır ve nohut ekmeği yapılır. Mısır unundan yapılan kaçamak,düğünlerde yapılan keşkek nefis olur.Eskiden çocuklar yazın günebakan saplarından arabacık yaparlar,kamışlara misina takıp gölete balık tutmaya giderlerdi.Sabahtan akşama kadar harmanlıkta taşlardan yaptıkları kale lerde futbol oynarlardı.Susayınca ağızlarını çeşmeye dayayıp kana kana su içerlerdi,çeşme başında dinlenirlerdi.Baharda çilek tarlalarına dalar patlayıncaya kadar çilek yerlerdi.Geceleri tv olmadığı dönemlerde çekirdek kavrulur,mısır patlatılır veya bahçede yakılan ateşte patatesler pişirilir,masallar anlatılır,sohbet edilirdi.Musaçeşmede rakılar içilip oğlaklar çevrilir,dana lar sıyrılırdı.Zaman geçtikçe gençlerden bir kaçı hariç şehirlere ekmek parası uğruna çalışmaya gittiler,köyde sadece yaşlı nüfus kaldı ve zaman geçtikçe onlarda birer birer yok olup gitmekteler.Eskiden köyde kızlar şalvarlarını giyip hem çeşmeye su almaya gelirlerdi hemde işlerini alıp oyalamaya o arada da köyün gençliğinde sevdiği insanlarla görüşürdü bu arada öyle konuşarak değil tabi sadece göz göz bakışmalar ufak kaçamaklar.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 75 km, Lapseki ilçesine 43 km, Bigaya ise 25 km uzaklıktadır.Köy geniş bir araziye sahip olmakla beraber arazileri oldukça engebelidir. Nispeten daha az engebeli araziler akarsu kenarlarında yer alır. Köyün kenarından bir çay akmaktadır ve çayın üzerinde, Nusretiye köyü tarafında sulama amaçlı Nusretiye Göleti bulunur. Köyün arazisinden, göletten gelen sulama kanalları geçer. Köy su bakımından oldukçe zengindir.Gölette tatlı su balıklarından sazan bulunur. Köyün yakınlarında pırnal meşesi ve davulga ağaçlarından ve piren bitkisinden oluşan fundalıklar yeralır. Ayrıca yer yer meşe, ahlat ve güvem ağaçları da tarla kenarlarında ve fundalıklarda görülür. Yukarılara doğru çıkıldıkça da meşe hakimiyeti ortaya çıkar. Akarsu kenarlarında ise gür ve boylu çınar ve söğüt ağaçları uzanır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak bu iklim biraz karasal özellik gösterir ve kışlar sert geçer. Bölgede kışın kar yağışı görülür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 61
  1997 68

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Akarsu kenarındaki arazilerde ve nispeten az eğimli yerlerde tarla fasulyesi, salçalık domates, biber ve mısır tarımı yapılırken, daha yukarılara çıkıldıkça buğday ve ayçiçeği yetiştirilmektedir. Son yıllarda da kiraz yetiştirilmeye başlanmıştır. Köy de genç nüfus azdır, nufusun %80 ni emeklidir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Levent UZ
  2004 - Cahit Bilgin
  1999 - Hasan Güney
  1994 - Hasan Güney
  1989 - Ahmet Sezen
  1984 - Ahmet Sezen
  {(2009)} - Levent UZ

  Ayrıca Levent UZ Lapsekinin en genç muhtarı seçildi.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyde köy şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beypınarı Köyü Lapseki Forum Tarih
Beypınarı Bucak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beypınarı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beypınarı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beypınarı Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Beypınarı Köyü Yenişehir Bursa Bursa Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş