Beynimizi Verimli Çalıştırmanın Yolları

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Beynimizi Verimli Çalıştırmanın Yolları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beynimizi Verimli Çalıştırmanın Yolları


  [​IMG]
  Beynin ön bölgesindeki tümörler kişilik bozukluğuna yol açabiliyor! Uzmanlar, sakin birinin agresif olabileceğini, cinsel yaşantısı olmayanın Don Juan�a dönüşebileceğini, kendini İsa zannedenin bile çıkabileceğini söylüyor!
  Beyin tümörü, kişilik bozukluğuna yol açabiliyor. Doç. Dr. Cahide Topsakal; bazı hastaların cinsel dürtüleri arttığı için Don Juan'a dönüştüğünü, bazılarının ise kendilerini İsa zannettiğini söylüyor.

  BEYİN TÜMÖRLERİ HASTAYI İSA DA YAPAR, DON JUAN DA!
  Beynimizde oluşan bir tümör; depresyona, mutsuzluğa hatta çapkınlığa yol açabiliyor. Türkiye'nin sayılı kadın beyin cerrahlarından Doç. Dr. Cahide Topsakal, vücudumuzun en önemli bölümü olmasına rağmen beyin hakkında çok az şey bildiğimizi söylüyor. Beyin tümörlerinin insan psikolojisi üzerinde belirgin etkiler yarattığını belirten Topsakal, bu konuyla ilgili soruları yanıtladı:

  * Psikolojik sorunlar, beyin tümörlerinin ilk belirtileri midir?
  Beyin tümörlerinde genellikle baş ağrısı, bulantı, kusma, kol veya bacakta kısmi felç ya da sara nöbeti gibi bulgular ön plana çıkar. Ancak beynin ön bölgesi, kişiliği temsil eder. Buradaki tümörler, kişilik bozuklukluğuyla kendilerini gösterir. Bu nedenle psikiyatri kliniklerine getirilen ya da yıllarca antidepresan kullanan çok fazla hasta var.

  KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLUR
  * Tümörden kaynaklanan kişilik değişimi nasıl oluşur?
  Kişilik bozukluğu bazen depresyon şeklinde, bazen de çok sakin bir kişinin agresifleşmesiyle ortaya çıkar. Bir insanın her gün yaptığı bir şeyi unutmasıyla da açığa çıkabilir. Benim, tek başına yaşayan yaşlı bir hastam vardı. Tüm faturalarını aksatmadan öderdi. Çocukları ondaki tuhaflığı, ödenmemiş faturaları masasının üzerinde birikince anladı. Ailesi bilinçli olduğu için onu doktora götürdü. Beyin MR'ı çektirildi ve sonuçta beyninin ön bölgesinin tabanında, portakal büyüklüğünde iyi huylu bir tümör saptandı. Tümör, bu büyüklüğe ulaşana kadar hiç bulgu vermemiş. Vermeyebilir, baş ağrısı da yapmayabilir. Yaratacağı kişilik bozukluğu da, kişiden kişiye değişebilir.

  SEKS
  * Cinsel dürtülerdeki artış da, tümör belirtisi olabilir mi?
  Eğer tümör büyükse ve beynin seksüel yaşantıyı idare eden bölgesine basıyorsa; vücut ondan nasibini alır. Hasta, karşı konulamaz bir şekilde cinsel uyarı duyabilir. Hiç cinsel yaşantısı olmayan biri günde 10 kez, üstelik uygunsuz yerlerde cinsel ilişkiye girmek isteyebilir. Belden aşağı konuşmaya başlar. Tümör büyüyüp beynin orta bölümüne uzandığında ise, hastalar kendilerini farklı biri mesela Tanrı ya da İsa zannedebilir. Bu durumda, beyin MR'ı çekilmelidir.

  TAMAMEN DÜZELMESİ BİR YILI BULUR
  * Tümör beyinden operasyonla çıkartıldığında, hasta hemen eski haline döner mi?
  Tümör nedeniyle kişiliği bozulan kişi, bir gün içinde değişmez. Değişim bazen üç-beş yılda olur. Çok yavaş oluştuğu için fark edilmeyebilir. Bu davranışların birçoğu, huy zannedilebilir. Tümör çıkarıldıktan sonra hasta kısa zamanda eski haline döner ama her şeyin rayına oturması bazen bir yılı alabilir. Tümör başarı ile alınsa bile, hasta ertesi gün düzelmeyebilir. Sabırlı olmak gerekir. Hasta bir eşyayı alıp sevdiklerine fırlatabilir, çocuklarına hoyrat davranabilir, egosu çok ön plana çıkar. Çok ender olarak, hımbıllaşan hastalar da olur. Cinsel dürtüleri sıfıra inmiş, bir ot gibi yaşamaya yönelen hastalar da olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beynimizi Verimli Çalıştırmanın Forum Tarih
Beynimizi Geliştirelim - Beyni Geliştirme Yöntemleri Nelerdir Genel Sağlık 18 Aralık 2010
İşte beynimizi durduran 10 neden Seviyeli-Ciddi Konular 18 Eylül 2009
Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz? Psikoloji 12 Nisan 2009
Beynimizin % 10' unumu kullanıyoruz Rehberlik 13 Ağustos 2008
3. sınıf Türkçe 8. Tema Üretim Tüketim Ve Verimlilik Tema Değerlendirme soru cevapları Eğitim Bilgileri 25 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş