Beylerbeyi Sarayı - Beylerbeyi Sarayı Hakkında - Beylerbeyi Sarayı Tarihçesi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Siraç tarafından 17 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Beylerbeyi Sarayı - Beylerbeyi Sarayı Hakkında - Beylerbeyi Sarayı Tarihçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beylerbeyi Sarayı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Beylerbeyi Sarayı'nın İstanbul Boğazı'ndan görünümü
  [​IMG]

  Beylerbeyi Sarayı, 1861-1865 yıllarında, İstanbul'un Beylerbeyi semtinde eski ahşap bir sahil sarayının yerinde Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan'a yaptırılmıştır. İnşaası 4 yıl sürmüş ve yapımında 5.000 kişi çalışmıştır. Çalışan işçilere moral ve şevk vermek amacıyla müzisyenler sürekli müzik çalmışlardır.
  Cephe ve iç dekorasyonda Doğu ve Türk motifleri, Batı süs öğeleri ile birlikte kullanılmıştır. Denize düşkünlüğüyle bilinen Sultan Abdülaziz ayrıca tavanları bol miktarda deniz ve gemi tabloları ile döşetmiştir. İki katlı yapı haremlik ve selamlık bölümlerini ihtiva eden 26 oda 6 salon ve 6 banyodan ibarettir. Otantik mobilyalar, halılar, perdeler ve diğer eşya olduğu gibi korunmuştur. Denize bakan cephe süsleri, bakımlı bahçe ve orta bölümdeki havuzlu salon ile spiral merdivenler dikkat çeken yerlerdir. Arka yamaçta bir büyük havuz, teraslar ve türünün güzel örneği at ahırları yer almıştır. 1970'li yıllara kadar kullanılan eski ana yol bir tünel ile saray bahçesinin altından geçmekteydi. Yazlık bir saray olarak yapıldığından ısıtma donatımı yoktur. Serinlik vermesi amacıyla ve yapılan görüşmelerin duyulmaması için sarayın içine havuz yaptırılmıştır.
  Sahilde iki küçük seyir köşkü bulunan sarayda devlet misafirleri de ağırlanırdı. Bu konuklardan bazıları III. Napolyon'un karısı Eugénie, Avusturya imparatoru Franz Joseph, İran şahı Nasreddin ve Kral VIII. Edward'dır. Tahttan indirilince Selanik'e gönderilen II. Abdülhamit Balkan Savaşı patlak verince Beylerbeyi Sarayı'na getirilmiş ve 1918'de burada ölmüştür. Müze-saray yıl boyu ziyarete açıktır.
  Sarayın Boğaz köşkü
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beylerbeyi Sarayı Beylerbeyi Forum Tarih
Paşa (Beylerbeyi) Sarayı Kars Kars Tanıtımı 27 Temmuz 2010
İstanbul Beylerbeyi Sarayı İstanbul Tanıtımı 31 Mart 2009
Beylerbeyi Y.orhan Kavrem İlköğretim Okulu Bilgileri Kandıra Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 6 Mart 2012
Beylerbeyi İlköğretim Okulu Bilgileri Sarayköy Denizli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Eylül 2011
Beylerbeyi Köyü Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 9 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş