Beykışla Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beykışla Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beykışla Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Beykışla Köyü - Seyitgazi - Beykışla Köyü Hakkında  Beykışla, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün ilk adı Çeçengiş daha sonra Beşkışla olan köyün adı '. Çerkes köyü olduğu için Beykışla köyü olarak değiştirilmiştir. Bir tekkesi ve taşlıktan oluşan tarihi yapıları mevcuttur.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenekleri olarak düğünlerde oynanan köyün yerel oyunları,çerkez oyunları köyün gelenek ve göreneklerinden diyebiliriz. Yemek olarak, çerkez tavuğu ve çerkez peyniri meşhurdur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 63 km., Seyitgazi ilçesine 20 km. uzaklıktadır. Ekilen ürünlerden arpa, buğday, nohut, ayçiçeği, pancar, yonca başlıcalarıdır.Bunun yanı sıra haşhaş ve aspir ürünlerini de görebiliriz.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 75
  2000 97
  1997 92

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Selamet Sarı

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2007 yılında DSİ'nin sulama kanalları açılmıştır. Köyden göç her yıl artmaktadır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş