Beyköy Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beyköy Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beyköy köyü bilgileri - beyköy köyü tanıtım - beyköy köyü resimleri  Beyköy Köyü, Balıkesir nin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bugünkü Beyköy'ün kurulmuş olduğu alan da tarihi kalıntılar olmamakla birlikte köy sınırları içerisinde dört yerde yer yer yıkıntılar halinde M.Ö. tarihlere ait harebe, mezar ve tümülüsler mevcuttur. Likya, Misya, Eski Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler yer yer mevcuttur. Köyün rakımsal yüksekliğinin sağladığı avantajdan dolayı eski medeniyetlerin hakimiyetine girmiş olası dört eski yerleşkenin bulunması ve sürekli el değiştirmesini sağlamıştır. Yerleşmeye uygun olarak savunma, otlaki, barınma, su gibi temel ihtiyacların kolay temini başlıca faktörlerdendir. Köy tarihi ile ilgili olarak; Osmanlı Padişahı Kanunu Süleyman devrinde çıkartılan Göçebe Yörüklerin İskanı Fermanı (M.S.1864) ile Cambazlar adlı Yörük boyunun İskanı ve yerleşmesi ile kurulduğu ve geliştiğidir. Kurtuluş Savaşında köy kısmen Yunan İşgaline ugramış ancak lojistik ikmal noktası olarak görüldügünden uzun süre bu durum devam etmemiştir. Köyün adının ise köyün kurulmasında rol oynayan Cambazlar adlı yörük boyundan geldiği bilinmektedir. Boyun Beyinin o bölgedeki hakimiyetinden ve otoriter yapısından dolayı Beyin Köyü olarak adlandırılmaya başlamış aynı köye sürekli başka Yörük boylarını yerleştirilmesiyle köyün adıdada değişiklik olmuş Beyin Köyü deyimi bu günkü Bey Köy olarak değişmiş ve resmiyet kazanmıştır. Osmanlı kayıtlarında köyün adı Beğ olarak geçmektedir. Cumhuriyetle köyün adı Beyköy olmuştur.[1] köy büyük su kaynakları mevcuttur
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Rakımsal faktörlerden kışlar sert geçmektedir.Merkeze 15 km. uzaklıktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 545
  1997 509
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıköyde tahsisi edilen saglık evinden ibaret olup hatlık veya aylık peeriyotlarda aşı , saglık taraması gbi işlemlerde kullanılmaktır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy icerisinde parke taşı kaldırımları mevcuttur.Köyün il merkeze uzaklıgı 15 km iken yapılan yeni yol çalşışmasıyla 9 km ye düşürülmüştür.Köyde elektrik mevcut olup Balıkesir Organize Samayi Bölgesine giden Yüksek Gerilim Hatta köy hudutlarından gecmektedir.Komşu köylere ait Telekom Santrali ve Baz istasyonu bulunmaktadır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyköy Köyü Merkez Forum Tarih
HacıbeyKöyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Beyköy Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Beyköy Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Beyköy Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Beyköyü İlköğretim Okulu Konya Ereğli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş