Beyin Ölümü İle Bitkisel Hayata Girme Arasındaki Farklar

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Beyin Ölümü İle Bitkisel Hayata Girme Arasındaki Farklar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  'Beyin Ölümü' mü 'Bitkisel Hayat' mı?


  Organ bağışı yapacak kişiler, ''beyin ölümü'' ile ''bitkisel hayata girme'' arasındaki farkı çoğunlukla bilmiyor. En çok sorulan soru ise organ bağışının dine uygun olup olmadığı.


  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Dr. Pelin Taşdemir, ''Organ Bağışı'' konulu panelde, Türkiye'de 2016'da 100 bin böbrek yetmezliği hastasının olmasını beklediklerini söyledi.

  Böbrek naklinde, Türkiye'de yüzde 30 civarında kadavradan nakil yapıldığını belirten Taşdemir, bu oranın dünyada yüzde 80'lere ulaştığını açıkladı. Organ bağışında bulunacak olan kişilerin akıllarında bir takım soru
  işaretlerinin bulunduğunu dile getiren Taşdemir, şunları kaydetti:

  ''Bağışta bulunacak kişiler en çok 'beyin ölümü'nün ne demek olduğunu bilmiyor. Bitkisel hayata girme ve beyin ölümünün gerçekleşmesi arasındaki farkı bilmiyor. Bunun dışında bağışta bulunacak kişilerin aklını en çok meşgul eden sorular; 'Organ bağışı dinime uygun mu, organlarımı alacakları için hastanede bana iyi bakarlar mı, organım fakire mi zengin birisine mi takılacak?' oluyor. Organ bağışında bulunacak kişilerin aklına takılan bu sorulara yanıt vererek, onları ikna etmeye çalışıyoruz.''

  BİTKİSEL HAYATIN GERİ DÖNÜŞÜ VAR, BEYİN ÖLÜMÜNÜN YOK

  SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuba Berra Erdem ise, beyin ölümü gerçekleşen hastanın kalbinin atması dışında hiçbir hayati fonksiyona sahip olmadığını söyledi. Erdem, ''Beyin ölümü gerçekleşen hasta dalından koparılmış çiçek gibidir. Ama bitkisel hayata giren bir hasta, geri dönme ihtimali bulunan hastadır. Beyin ölümünde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Beyin ölümü gerçekleşen hastanın iyileşmesi mümkün değildir. Beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ nakli yapılırken, bitkisel hayata giren hastalardan nakil yapılmaz'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyin Ölümü İle Forum Tarih
Beyin Hastalıkları Bölümü Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Ünlü oyuncunun beyin ölümü gerçekleşti . Magazin Haberleri 18 Mart 2009
Serhan Şeşen'in beyin ölümü gerçekleşti Magazin Haberleri 1 Aralık 2008
'Beyin ölümü'nün anlamını biliyor muyuz? Genel Sağlık 14 Kasım 2008
'Beyin Ölümü'nün Anlamını Biliyormuyuz? Genel Sağlık 10 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş