Beydini Köyü Ovacık Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Beydini Köyü Ovacık Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beydini Köyü Ovacık - Beydini Köyü Hakkında - Beydini Köyü Tanıtımı - Beydini Köyü Resimleri
  Karabük
  Bilgiler
  Nüfus 49 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78300
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Ovacık

  Beydini, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir.Köyün TarihçesiEti, Lidya, Paflogonyalılar, Galatlar, Roma, sonraki dönemlerde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin etkileri görülür. Köye komşu Pürçükören Köyü Karakoyunlu Mahallesi’nde bulunan Gerdek Boğazı ve Karasin kaya mezarları Paflagonya dönemini yansıtmaktadır. 1350 tarihinde Osmanlı egemenliğine giren Ovacık-Beydini köyü, 1416 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından Çankırı Sancak Beyliği, Çerkeş kazasına bağlanmıştır.Osmanlı tarihçileri Şemseddin SAMİ ve Ali CEVAT’ ın araştırmalarına göre; 1869 tarihli Kastamonu salnamesinde ilçemizin ismi ULAK (ŞEHBETTTÜN) olarak belirtilerek 25 Köyü,2145 hanesi ve 7381 nüfusu ile Çerkeş ilçesine bağlı bir nahiye olduğu bilgileri yer almaktadır. Ayrıca o dönemlerde Amasra Limanı-Çankırı- İç Anadolu ticaret yolunu kullanan katırcı ve kervancıların Çerkeş-Ovacık-Safranbolu-Bartın güzergahını izledikleri de tespit edilmiştir.Cumhuriyetin ilk döneminde Ovacık,Çankırı İli Çerkeş İlçesi’ne bağlı bir bucak iken, 1957 yılında ilçe olarak kurulması öngörülmüş 01.04.1959 tarihinde kuruluşunu tamamlayarak Çankırı İli’nin ilçesi olmuştur. 1995 yılında Karabük’ün İl statüsü kazanmasıyla Ovacık İlçesi Karabük İli’ne bağlı bir ilçe olarak belirtilmiştir.
  Kültür

  Köyün geleneklerive görenekleri 1-Ramazan bayramı ve Kurban bayramı arifesinde her evde yapılan helva karıştırılarak köyde bulunanlara dağıtılır.Bayram sabahı köydekiler bayramlaşır ve köy odasında yemek yenir. yemekleri 1-Birtür hamur tatlısı olan MALAK 2-Su böreği, 3-Nezaket hanımın cevizli baklavası, 4-Zeytinyağlı dolması, 5-Taze fasulliyesi 6-Çullu börek, 7-Fırında patates. Köyde yetişen Ceviz, kiraz ve erikleri civar kölerde çok beğenilir.
  Coğrafya

  Karabük iline 33 km, Ovacık ilçesine 11 km uzaklıktadır.Delitepe üzerine kurulu köyün sınırı Akdere, Karadere ve Bağırsak deresi ile sınırlıdır. Köy Çam, Meşe ve Gürgen ormanları ile çevrilidir.Orman bitkileri yönünden zengindir. MANZARASI ÇOK GÜZELDİR. YAĞMUR SONRASI UNUTULMAYACAK MANZARASI VARDIR. Köyün düz alanı yoktur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde görünsede yaz ve kış aylarında daha çok KARASAL İKLİM görülmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 49
  1997 76
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dağ Turizimine müsaittir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Fevzi Pekcan
  2004 - Fevzi Pekcan
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beydini Köyü Ovacık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş