Beydilli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Beydilli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Beydilli Köyü - Beydilli Köyü Hakkında - Beydilli Köyü Tanıtımı - Beydilli Köyü Resimleri

  İlçe: MERKEZ

  İl: KARAMAN


  Köy Muhtarı: EROL ÖZTÜRK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  0 (533) 697 05 24


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  296

  1997
  310


  İle Uzaklığı:
  31 km

  İlçeye Uzaklığı:
  31 km


  Tarihi

  Köy Oğuzların BEYDİLLİ boyundan Türkmen bir köydür.Beydillilere Badıllı kelimesi bu köydede kullanılıyor.Beydilli(Badıllı) Aşireti’nin Anadolu’da 1250 yıllık tarihi geçmişi olduğu, Badıllı Aşireti Abbasilerin yardım isteğiyle Tuğrul bey zamanında Türkmen aşireti olarak ortaasyadan dağılmışlardır.Alevi olan badıllılarda mevcuttur. Samsun-Canik’ten Adana’ya kadar olan bölgede Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki sınıra serpiştirilmiş ve İslam’ın kalkanı görevi verildiği, Harun El-Reşit (786-809) döneminde Badıllı 125 aşiret olarak belirtildiği, Abbasiler zamanında Hıristiyanlara karşı sınırları korumak için Anadolu’ya gelseler de esas Badıllların Anadolu’a gelişi, tarihçilerin üzerinde hem fikir olduğu tarih olan 1055 tarihi oldğu, ve bu tarihte Badıllılar Halep, Urfa, Şam, Diyarbakır bölgesine geldiği şeklinde kabul edilir. Badılli Aşireti 1335 tarihinde kurulan Dulkadiroğulları Beyliği arasında bulunduğu, Bu beylik Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletine katıldığı,Yine 1365 yılında Badılliler Akkoyunlu Devleti’nin kuruluşunda da bulundukları tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Aşiret tarihini ilk defa kaleme alan Şerefhan1557 yılında yazdığı “Şerefname” isimli eserinde Badıllileri Diyarbakır aşiretleri arasında göstermektedir. Badıllilerin ilk olarak Şanlıurfa’ ya yerleştikleri ve buradan da Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kars, Ağrı, Sivas, Gümüşhane, Erzincan, Malatya, Eskişehir, Denizli, Kırşehir, bölgelerine göç ettikleridir. Ve şu an hala burada yaşamlarını sürdüren badıllilerin birbirleriyle iletişim içerisinde olduklarıdır.Kaynak:Osman TURAN,Ziya GÖKALP,RIŞVANOĞLU,Fahrettin KİRZİOĞLU(RAHMETLİ)Sinan BADILLI(Külaflı Köyünden Urfalı İmam)


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca balıkçılık köyümüzün en önemli gelir kaynaklarındandır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Tamer Tümer
  2003 - Erol Öztürk
  1998 - Yasar Kilicaslan
  1990 - Hilmi Uysal
  1984 - Yasar Unal
  1979 - Cahit Ergün  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beydilli Köyü Hakkında Forum Tarih
Yazıbeydilli Köyü Besni Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 3 Mart 2010
Beydilli İlköğretim Okulu Bilgileri Çivril Denizli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2011
Yazıbeydilli İlköğretim Okulu Besni Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş