Beydeğirmeni Köyü Keban Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beydeğirmeni Köyü Keban Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  beydeğirmeni köyü bilgileri - beydeğirmeni köyü tanıtım - beydeğirmeni köyü resimleri  Beydeğirmeni, Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy yöreye 300 yıl önce Suriye'den gelen "SEYİT" Bir aşiret olan Şeyhan aşiretinden oluşmuştur.Eski bir kürt köyüdür.Köyde kürtler yaşar.Pirleri "HACISOR ve Kürt Molla KOSAN DIR." diye bir şeyh ve büyükleri köye ismini vermiştir.çok büyük ve geniş bir aşiret olan Şeyhan aşireti Evlad-ı Resul olduklarından tüm coğrafyalarda itibar görürler Osmanlı vergi almamış ve askerlikten muaf kılmıştır.ilçemizin Piran mıntıkasında Şeyhan köyü Beydeğirmeni köyü ile Bölükçalı,Çevrekaya köyleri kürtçe konuşan sünni mezhebinden köylerdir. Eski adı Hacısor'dur.Devletine bayrağına bağlı insanlardır.Milli duyguları çok yüksektir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elazığ merkezle yakındır.malatya etkisi olsada baskın elazığ kültürü ve harput kültürü görülür.
  Coğrafya

  Elazığ iline 45 km, Keban ilçesine 10 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 156
  1997 239
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde,iki ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. . Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.ama sağlık görevlisi veya ebe yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş