Beybostan Köyü Gerger Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Beybostan Köyü Gerger Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerger Beybostan Köyü - Beybostan Köyü Hakkında - Beybostan Köyü Tanıtımı - Beybostan Köyü Resimleri
  Beybostan, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün isminin memişbey soyisimli bir süladen geldiği bilinmektedir.Aile, bazı sebeplerden dolayı Adananın yüreğir ilçesine göç etmiştir.Aynı sülaleden olup soyismi memişbey olan aile ise hala köyde yaşamaktadır.Begbostan ismi türkçe kurallarına uyması gerektiği için Beybostan şekliyle değiştirilmiştir.Daha önce Begbostan olduğu bilinen soyismin günümüzdeki adı ise Baybostan'dır.

  Kültür

  Köyümüzde geleneksel olarak kız alıp verme, sünnetlerde kirvelik, hasta ziyaretleri, cenaze evine yapılan ziyaretlere önem verilmektedir. Özellikle cenaze ziyaretlerinde cenaze evine çay, şeker vb. götürülür.

  Coğrafya

  Adıyaman iline 114 km, Gerger ilçesine 22 km uzaklıktadır.Köyün yerleşim alanı Fırat nehrinin kıyısında bulunan ekili arazilerden başlayarak, batıya doğru Gerger kalesine kadar yayılmıştır. Köyümüzün doğusunda Atatürk Baraj Gölü, kuzeyinde Yağmurlu köyü, batısında Nefs-i Gerger kalesi, güneyinde de Köklüce köyü bulunmaktadır. Köyümüzün batısında Pankin, kuzeyinde ise Göller mezraları vardır. Köyümüzün arazisi dağlık bir yapıya sahiptir.Bu durum tüm ekonomik faaliyetleri ve ulaşımı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle kış aylarında ulaşım zaman zaman imkânsız hale gelmektedir.

  İklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. GÜNEYDOĞU ANDOLU BÖLGSİNDEDİR.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanında köyde su sıkıntısı da çekilmektedir. Köyün başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Ancak coğrafi şartlar nedeniyle tarım gelirleri ancak ihtiyaçları karşılayacak düzeydedir. Köyün genç nüfusu özellikle İstanbul’da çalışmaktadır. Köyde yaşayanlardan da mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidenler olmaktadır. Köyümüzün batısında Gerger kalesi bulunmaktadır. Bunun yanında Fırat nehri kıyısında da sayfiye yerleri mevcuttur.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beybostan Köyü Gerger Forum Tarih
Beybostan İlköğretim Okulu Gerger Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş