Beyaz Saray Wikileaks Belgelerini Kabul Etti

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Beyaz Saray Wikileaks Belgelerini Kabul Etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beyaz Saray belgeleri kabul etti  [​IMG]

  Beyaz Saray, Wikileaks tarafından yayımlanan ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgelere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, yayımlanan gizli belgeler yalanlanmadı ancak sızdırılan iç yazışmaların "ABD dış politikasının ifadesi" olmadığı belirtildi.

  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, yayımlanan yüzbinlerce sayfalık belgenin yabancı hükümetlerle olan özel diplomatik görüşmeleri içerdiği belirtildi.

  Açıklamada, "Washington'a yapılan saha bildirimleri doğası gereği samimi bir şekilde yapılır ve genellikle tam bilgilerden oluşmaz. Bir dış politika ifadesini yansıtmaz, aynı zamanda nihai kararlarımız da değildir" denildi.

  Açıklamada, buna rağmen, medyaya sızan sözkonusu iç yazışmaların, ABD'nin yabancı hükümet ve muhalefet liderleriyle ilişkilerinin bozulmasına neden olabileceği konusundaki endişeye yer verildi.

  Beyaz Saray, "Özel görüşmelerin içeriğinin dünya genelindeki gazetelerin birinci sayfalarından yayımlanması sadece ABD'nin dış politika çıkarlarını değil, müttefik ve dostlarımızın da çıkarlarını derinden etkiliyor" ifadesini kullandı.

  Beyaz Saray ayrıca son derece "hassas" ulusal güvenlik belgelerini içeren gizli belgelerin izinsiz şekilde ifşa edilmesini şiddetle kınadı.

  Alıntı:Sabah
   

Bu Sayfayı Paylaş