Beyaz eşya sektörü uyardı: 40 bin çalışanımız işsiz kalabilir

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Beyaz eşya sektörü uyardı: 40 bin çalışanımız işsiz kalabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği (BEYSAD), yaşanan ekonomik kriz nedeniyle sorunlarının büyüdüğünü ve 6 ay içinde 40 bin çalışanının işsiz kalmasından endişe ettiğini açıkladı. İstihdamın ve üretimin daralmaması için siyasi otoriteye bildiri sunan BEYSAD, faizlerle birlikte KDV ve ÖTV indiriminden, enerji maliyetlerinde yeniden düzenlenmeye kadar bir dizi önlemler alınmasını talep etti.

  BEYSAD tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye, global ekonomik krizin etkilerini her geçen gün daha fazla hissetmeye başlarken, sektörlerden de sorunların giderilebilmesi için tedbirler alınmasına yönelik beklentiler artıyor. Üretimden ihracata kadar yaşanan daralmanın önüne geçebilmek için bir an önce önlem alınmasını isteyen Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği (BEYSAD), sıkıntıların giderilememesi halinde 6 ay içinde 40 bin çalışanının işsiz kalmasından endişe ediyor. Siyasi otoriteye bildiri sunan BEYSAD, faizlerle birlikte KDV ve ÖTV indiriminden, enerji maliyetlerinde yeniden düzenlenmeye kadar bir dizi önlemler alınmasını talep ediyor.

  Yaşanan global ekonomik kriz nedeniyle sıkıntılarını masaya yatıran BEYSAD, sorunların giderilmesi için acil önlemler alınmasını istedi. BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı B. Murat Önay, hükümete yönelik hazırladıkları bildiriyi tüm üyelerine açıklayarak desteklerini aldı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Ömer Burhanoğlu ile İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi'nin de katıldığı toplantıda ortak akıl çerçevesinde çözüm arandı. Burhanoğlu, krize yönelik çalışmalarını anlattığı toplantıda, Kavi de şirket birleşmeleri konusundaki tecrübelerini anlattı.

  40 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

  Toplantının son bölümünde ise BEYSAD'ın 110 üyesinin tam desteğini alan bildiri okunarak, bunun siyasi otorite ve kamuoyuyla paylaşılmasına karar verildi. BEYSAD'ın hazırladığı ve sektörün yaşadığı sıkıntılardan bunların giderilmesinde uygulanacak çözüm önerilerini içeren bildiri ise şöyle:

  SİYASİ OTORİTEYİ İŞBİRLİĞİNE ÇAĞIRIYORUZ

  "BEYSAD Organizasyonu altında Dernek üyeleri olarak bizler, dünyada yaşanan mali krizin ülkemizde üretim krizi haline dönüşmesi nedeniyle, sanayimizin, dolayısıyla ülkemizin daha fazla zarar görmesini önlemek için, siyasi otoriteyi bizlerle işbirliği içinde doğru kararlar almaya ve bu kararları acilen uygulamaya çağırıyoruz.

  Beyaz Eşya Sektöründe Türkiye, son on yılda yaptığı atılımla üretimini yüzde 400 arttırmış ve Avrupa'da yüzde 22'lik pazar payıyla İtalya'dan sonra ikinci büyük üretici haline gelmiştir.

  Beyaz Eşya sektöründe yerli malzeme kullanım oranı yüzde 70'dir.

  Sektörün bu kadar hızlı büyümesinin altında yatan en önemli faktör, gelişmiş ve uluslararası sta ndartlarda üretim yapan yan sanayi firmalarının, ana üreticilere sağladığı destek ve kaliteli üretim olmuştur.

  BEYSAD çatısı altında 195 üye firma bulunmaktadır ki, bu da sektöre hizmet eden firmaların sayısal olarak yüzde 85'ini, cirosal olarak da yüzde 95'ini karşılamaktadır. Sektörün 2008 cirosu 8 milyar dolardır. Sektörün 2008 yılı ihracatı toplam 3,4 milyar dolardır.

  Özellikle son yıllarda düşük kur, pahalı enerji, ücretler üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik yükleri, artan lojistik girdiler dolayısıyla maliyetlerinin yükselmesi, Yan Sanayileri krize rezervsiz sokmuştur.

  Sanayimiz bu sürece başta Ar-Ge olmak üzere yeni teknolojilere ve kapasiteye yaptığı yatırım yükü ile yakalanmıştır. Bu sıkıntılı süreç devam ederken dünyadaki mali krizin Türkiye uzantısında bankaların kredileri kısıtlamaları, vadesi gelmiş kredileri uzatmamaları veya cari kredileri kullandırmamaları ve ayrıca, teminat şartlarını ağırlaştırmaları, zaten çok az karla rekabet etmeye çalışan yan sanayi firmalarını çalışamaz duruma getirmiş ve bazı firmalarımız kapanma riskiyle karşı karşıya kalmışlardır. Dünya'da yaşanan krizle ilgili birçok seri tedbir paketleri devreye sokulurken, ülkemizde henüz reel sektörü rahatlatacak hiçbir ciddi tedbir alınmaması neticesinde, Türk sanayisi çok tehlikeli bir dönemece girmiştir.

  Tamamı kayıtiçi olan sektörümüzde 120.000'in üzerinde istihdam sağlanmaktadır. Kriz nedeniyle vardiya iptalleri ve işten çıkarmalar, malesef yaşanmaktadır. Tahminimiz, sektörümüzün etkilediği yan sanayi kolları ile birlikte toplam istihdam kaybı 6 ay gibi süreçte 40.000 kişiye ulaşabilir. Bu da devletin ücretler üzerinden aldığı vergi ve sigorta primlerini alamaması anlamına geldiği gibi, işsizlik yardımıyla da devlet, ek bir yükün altına girmektedir. Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumlarını daha da içinden çıkılmaz hale getirecektir. Ayrıca, işsiz kalan insanların çaresizlik içinde kalmalarına yol açacağı hususu da gözardı edilmemelidir. Çalışmama durumunda faaliyetlerine devam edemeyecek olan firmaların yaratacağı, devletin toplam gelir kaybı ise, en az 1 milyar lira olacaktır.

  Özetle beyaz Eşya sektörünün geleceği için;

  '- Mevduat garantisi başta olmak üzere bankaları rahatlatacak mevzuat değişikliklerinin bir an önce yapılması,

  - Şirketlerin devamlılığını sağlayabilmek için kredilendirmenin devlet bankalarının, exim bank ya da Merkez Bankası üstünden kolaylaştırılması, mevcut kredi borçlarının yeniden yapılandırılması, özel bankaların da buna yönlendirilmeleri,

  - Kredi faizlerinin Avrupa ülkeleri seviyesine çekilmesi,

  - Piyasanın hareketlenmesi için tüketici kredilerinde kolaylık sağlanması KDV ve ÖTV indirimlerinin yapılması,

  - Uzakdoğu'dan ithalatı yapılan dampingli ürünlerin önünün kesilmesi, baz maliyet uygulamasına geçilmesi,

  - İşten çıkarmaların asgaride olabilmesi için sigorta ve vergi yüklerinin ertelenmesi, esnek ve eksik çalışma imkanlarının sağlanması buna MESS ve işçi sendikalarının da destek olması,

  - Şirketlerimiz üzerindeki vergi ve tüm sosyal güvenlik prim yüklerinin hafifletilmesi, mevcut sigorta ve vergi borçlarına kolaylık sağlanması,

  - Enerji maliyetlerinin, rakip ülke fiyat seviyelerine indirilmesi' gerekmektedir.

  Ülkemizin kalkınmasında önemli rol üstlenen ve bu misyonu da özveri ve başarıyla yerine getiren Beyaz Eşya Yan Sanayicileri olarak, siyasi otoriteyi, gelişmiş ülkelerdeki önlem paketleri uygulamalarını örnek alarak bir an önce, gerekirse geçici karar ve yönetmeliklerle üretimi destekleyecek ciddi ve sonuç getirici tedbirler almaya çağırıyoruz. Bu tedbirlerin alınması için gecikilen her günün, telafi edilemeyecek zararlara yol açtığının, siyasi otorite tarafından da bir an önce görülmesini diliyoruz."

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyaz eşya sektörü Forum Tarih
Beyaz Eşya Devri Bitti,Şeffaf Eşyalar Geldi Dekorasyon 8 Mart 2009
1. Beyazıt dönemi devlet düzenini yerleştirmek için yapılan kültürel siyasi faaliyet Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2014
Yıldırım Beyazıt Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi Biyografi & Otobiyografi 25 Ocak 2014
Beyaz Gemi Kitabı Özeti Kısaca Cengiz Aytmatov Kitap Özetleri & E-Kitaplar 12 Ekim 2013
Evde Diş Beyazlatma Formülleri Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 2 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş