Beyannameler Konu Özeti

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 1 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Beyannameler Konu Özeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Genel Muhasebe Konu Özeti - AÖF Işletme Bölümü Dersleri - Genel Muhasebe Dersine Ait Konu Özetleri


  1- MUHTASAR BEYANNAME : Muhtasar Beyanname Gelir Vergisi kanunun 94. Maddesi gereğince yapılan vergi tevkifatlarının iligili vergi dairelerine Her ayın 20. Günü mesai saati sonuna kadar verilen Beyannameye Muhtasar Beyanname denir.

  2- KATMA DEĞER VERGİSİ BEYANNAMESİ :

  Bu Beyanname Mal ve hizmet ifası hallerinde yurt içerindeki teslim ve teslim sayılan hallerde faaliyet gösteren mükelleflerin her ayın 25. Günü akşamına kadar ilgili vergi dairesine tahakkuk ettirilen beyannamedir. (Kamu Menfaatine faydalı vakıf ve dernekler hariç.)

  3- GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ :

  Ticari kazanç sahipleri(Basit Usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabı cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, bu kanunun ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin hükümlerine göre bilerlenen ilgili hesap döneminin Üç aylık kazançlarının bildirildiği beyannamedir. 1. Dönem 15 Mayıs, 2. Dönem 15 Ağustos, 3. Dönem 15 Kasım, 4. Dönem 15 Şubat’ta vermekle yükümlüdürler.

  4- GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ :

  Bir Gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği, tasarruf veya harcamasına kaynak teşkil eden her türlü kazanç ve iratların safi tutarının vergilendirildiği beyannamedir. Her yılın Mart ayının sonuna kadar ilgili vergi dairesine verilir. Üç eşit taksitte (Mart,Haziran,Eylül) aylarında ödenir.

  5- KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ:

  Kurumlar Vergisi Sermaye şirketleri, Kooperatifler, iktisadi kamu müesseseleri, Dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler, iş ortaklıklarından elde edilen kazançların ilgili vergi dairesine verilip tahakkuk ettirilen beyannamedir. Her yılın Nisan ayına kadar bağlı bulunulduğu vergi dairesine verilir(Özel hesap dönemi alanlar Hariç). Üç eşit taksitte ödenir. (Nisan,Temmuz,Ekim).


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyannameler Konu Özeti Forum Tarih
Muhasebe Bilgileri-Yıllık Beyannameler ve Bildirimler Muhasebe 13 Kasım 2010
Muhasebe Bilgileri-Tek Tip Gümrük Beyannameleri Muhasebe 10 Kasım 2010
Muhasebe Bilgileri-Beyannameler Muhasebe 26 Ekim 2010
Yıllık kurumlar vergisi beyannameleri Muhasebe 8 Ekim 2008
Muhtar hangi konuda bize yardımcı olur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş